Najlepsze filmy o boksie. Top 15 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+boksie.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-138243
Najlepsze filmy o boksie. Top 15 filmów, które warto obejrzeć
Jakie były najlepsze filmy o boksie? Zobaczcie top, w którym nie zabrakło takich tytułów, jak m.in. "Wściekły byk", "Rocky" czy "Człowiek ringu". Rzućcie też okiem na listy najlepszych filmów o rycerzach i najlepszych filmów o snajperach

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O BOKSIESylvester Stallone i Robert De Niro to najsłynniejsze przykłady aktorów, którzy zeszli z filmowego ringu z podniesioną głową. "Rocky", "Creed" czy "Wściekły byk" to prawdopodobnie najpopularniejsze filmy o boksie. W historii nie brakuje jednak więcej prawdziwego kina wagi ciężkiej. Zobaczcie top 15 tytułów, które zadają cios między oczy. Przed wami najlepsze filmy o boksie.

W "Mistrzu" boks staje się tłem dla przejmującej historii o ojcu i synu. Franco Zeffirelli nakręcił remake filmu Kinga Vidora z 1931 roku, celując prosto w widzowskie serca: efekt to wzruszająca opowieść dla tych, którzy lubią ekranowy sentymentalizm wagi ciężkiej. Billy - były mistrz świata w boksie, który zakończył karierę przed dziesięciu laty - próbuje pogodzić obowiązki ojca z pasją do hazardu i wyścigów samochodowych. Jedynym, wiernym kibicem pozostaje syn, dla którego ojciec jest nadal najwyższym autorytetem sportowym i moralnym. W obsadzie m.in. Jon Voight, Ricky Schroder, Jack Warden, Faye Dunaway.


"Człowiek ringu" Rona Howarda pokazuje społeczną siłę boksu, opowiadając historię pięściarza, który w latach 30. stał się bohaterem dotkniętej biedą klasy pracującej. Film o tym, że celny prawy sierpowy bywa nieraz prawdziwym promykiem nadziei. Historia legendarnego boksera wagi ciężkiej z czasów Wielkiego Kryzysu, Jima Braddocka, który po latach wraca na ring. W obsadzie m.in. Russell Crowe, Renée Zellweger, Paul Giamatti.


"Ostatnia runda" odnajduje w bokserskim światku przestrzeń dla filmowego moralitetu w stylu noir: sportowym ideałom przeciwstawiona jest tu mroczna żądza sukcesu. Do dziś wrażenie robi strona wizualna oraz świetna rola Johna Garfielda. Charley Davis, wbrew woli matki, zostaje bokserem. Wraz z sportowym sukcesem przychodzą jednak trudne wybory, kiedy bohater wpada oko nieetycznego promotora. W obsadzie m.in. John Garfield, Lilli Palmer, Hazel Brooks.


Debiut reżyserki Karyn Kusamy pokazuje kobiecą stronę bokserskiego świata. "Zbuntowana" to czuła, empatyczna opowieść o boksie jako narzędziu, które pozwala przemóc ograniczenia charakteru i środowiska. Konwencja filmu sportowego jest tu w zasadzie punktem wyjścia dla studium charakteru - i udanej (również debiutanckiej) roli Michelle Rodriguez. Dianie grozi usunięcie ze szkoły z powodu nieustannych bójek. Dziewczyna postanawia swoją agresję wyładować na ringu. W obsadzie m.in. Michelle Rodriguez, Jaime Tirelli, Paul Calderón.


Oparty na prawdziwej historii z lat 60. fiński film "Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia" intrygująco pogrywa sobie z bokserską konwencją. Okazuje się bowiem, że sukcesowi sportowemu całkiem nie po drodze z sukcesem osobistym. Twórcy stawiają więc frapujące pytanie: w czym konkretnie mamy kibicować bohaterowi? Fiński bokser Olli Mäki ma szansę na pas mistrza wagi piórkowej. Oprócz wyczerpujących treningów pojawia się kolejny problem - Olli zakochuje się w młodej Raiji. W obsadzie m.in. Jarkko Lahti, Oona Airola.


"Kiedy byliśmy królami" dokumentuje jedno z pamiętnych zwycięstw prawdopodobnie najsłynniejszego boksera w historii. Film Leona Gasta jest jednak nie tylko opowieścią o Muhammadzie Alim, ale i papierkiem lakmusowym swoich czasów: spojrzeniem na burzliwe lata 70., na ówczesne polityczne niepokoje i społeczne napięcia. Relacja z odbytej 1974 roku walki o tytuł bokserskiego mistrza świata wszechwag pomiędzy Muhammadem Alim a Georgem Foremanem.


"Bokser" Jima Sheridana pierwszorzędnie łączy kino bokserskie z dramatem psychologicznym, nie brak też zacięcia politycznego. Rola Daniela Day-Lewisa - mimo serii bokserskich ciosów, jakie zadaje tu aktor - jest zaś jedną z najsubtelniejszych w jego filmografii. Były bojownik IRA opuszcza więzienie po czternastu latach. Postanawia wrócić na ring oraz zorganizować w Belfaście klub bokserski dla katolików i protestantów, co budzi sprzeciw jego dawnego otoczenia. W obsadzie m.in. Daniel Day-Lewis, Emily Watson, Brian Cox.


"Creed: Narodziny legendy" sprytnie stawia na głowie formułę znaną z Rocky'ego: Creed staje się więc uczniem, a Balboa - nauczycielem. W rezultacie reżyser Ryan Coogler opowiada o bokserskim kole życia, pokazując, że niektóre legendy nie umierają. Plus: być może najlepszy aktorski występ w karierze Sylvestra Stallone'a. Obdarzony naturalnymi zdolnościami zamożny syn Apollo Creeda przeciwstawia się rodzinie i próbuje sił w boksie. Aby odnieść sukces, prosi o pomoc starego rywala ojca, Rocky'ego Balboę. W obsadzie m.in. Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson.


"Ciężkie czasy" to bokserski film noir, opowieść o twardym mężczyźnie, który w trudnych czasach postanawia wziąć sprawy w swoje pięści. Reżyseria Waltera Hilla i rola Charlesa Bronsona są tu niczym dobry cios: silne, proste i celne. Aby zarobić podczas Wielkiego Kryzysu, Chaney bierze udział w ulicznych walkach bokserskich. W obsadzie m.in. Charles Bronson, James Coburn, Jill Ireland.


"Ali" to prawdziwe kino biograficzne wagi ciężkiej. Reżyser Michael Mann opowiada nie tylko o walkach, jakie słynny bokser stoczył na ringu, ale i dokumentuje cały socjopolityczny kontekst jego spektakularnego sukcesu. A Will Smith daje jedną z najlepszych ról w karierze. Poruszająca historia jednego z największych bokserów wszech czasów - Muhammada Alego. W obsadzie m.in. Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight.


"Zachłanne miasto" jest jednym z najbardziej osobistych filmów w karierze reżysera Johna Hustona, który sam boksował za młodu. Szczera i ponura wizja bokserskiego losu jako pełnej zmagań i rozczarowań drogi. Były zawodowy bokser Tully, którego opuszcza żona, pędzi żywot bez perspektyw, rozczarowany tym, co już ma za sobą. Pewnego dnia, dzięki młodemu Erniemu, odżywa. Znajduje powrotną drogę do ukochanego sportu. Pragnie, aby chłopak stał się zawodowcem - mistrzem ringu. W obsadzie m.in. Stacy Keach, Jeff Bridges, Susan Tyrrell.


"Fighter" to w takim samym stopniu film o boksie, co i o rodzinie. Klasyczna narracja o wyboistej drodze do sukcesu zostaje to intrygująco skomplikowana przez motyw trudnej braterskiej miłości, zamotanych rodzinnych relacji i uzależnienia. Materiał dla szeregu aktorskich popisów - zwłaszcza Christiana Bale'a i Amy Adams. Znajdujący się w beznadziejnej sytuacji rodzinnej Micky Ward, były bokser, za sprawą swojej dziewczyny postanawia stanąć do walki o mistrzowski tytuł. W obsadzie m.in. Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams, Melissa Leo.


"Za wszelką cenę" to film bokserski o czymś więcej niż tylko o ringu, odważnie przełamujący schematy gatunku. Clint Eastwood snuje gorzką opowieść o tym, że nie wszystkie pojedynki można wygrać, ale warto walczyć mimo wszystko: o niezależność, przyjaźń i godność. Trzydziestolatka prosi emerytowanego trenera o pomoc w osiągnięciu sukcesu na ringu boksu zawodowego. W obsadzie m.in. Hilary Swank, Clint Eastwood, Morgan Freeman.


Myślisz "najlepsze filmy o boksie", mówisz "Rocky". Myślisz "najlepsze ekranowego pojedynki", mówisz "Rocky Balboa kontra Apollo Creed". Film Johna G. Avildsena (do którego scenariusz napisał sam Sylvester Stallone) to oczywiście klasyczna narracja w stylu od zera do bohatera: chwytająca za serce opowieść nie tylko o walce na pięści, ale i walce z cudzymi oczekiwaniami - oraz własnymi ograniczeniami. Rocky Balboa to bokser-amator, któremu nadarza się okazja stoczenia walki o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej. W obsadzie m.in. Sylvester Stallone, Talia Shire, Carl Weathers, Burgess Meredith.


"Wściekły byk" to arcydzieło Martina Scorsesego, w którym Robert De Niro tworzy jedną z najlepszych kreacji swojej kariery, wcielając się w autodestrukcyjnego boksera (jego poświęcenie dla roli stało się legendarne). Scorsese w stylowej czerni i bieli snuje medytację nad męską agresją i meandrami sukcesu. Sceny walk na ringu pozostają zaś jednymi z najmocniejszych filmowych sekwencji bokserskich pojedynków. Życiorys Jake'a La Motty, zawodowego mistrza wagi średniej w boksie, który na ringu odznaczał się wyjątkową brutalnością i wolą walki. W obsadzie m.in. Robert De Niro, Joe Pesci, Cathy Moriarty.