Najlepsze filmy o boksie. Top 15 filmów, które warto obejrzeć

/
Filmweb Sp. z o. o. Sp. k.
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+boksie.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-138243
Najlepsze filmy o boksie. Top 15 filmów, które warto obejrzeć
Jakie były najlepsze filmy o boksie? Zobaczcie top, w którym nie zabrakło takich tytułów, jak m.in. "Wściekły byk", "Rocky" czy "Człowiek ringu". Rzućcie też okiem na listy najlepszych filmów o rycerzach i najlepszych filmów o snajperach

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O BOKSIESylvester Stallone i Robert De Niro to najsłynniejsze przykłady aktorów, którzy zeszli z filmowego ringu z podniesioną głową. "Rocky", "Creed" czy "Wściekły byk" to prawdopodobnie najpopularniejsze filmy o boksie. W historii nie brakuje jednak więcej prawdziwego kina wagi ciężkiej. Zobaczcie top 15 tytułów, które zadają cios między oczy. Przed wami najlepsze filmy o boksie.

15
plakat filmu Mistrz
FILM
The Champ
1979
1 min.
1979
7,3 1 465 ocen społeczności
1 313 chce zobaczyć
W "Mistrzu" boks staje się tłem dla przejmującej historii o ojcu i synu. Franco Zeffirelli nakręcił remake filmu Kinga Vidora z 1931 roku, celując prosto w widzowskie serca: efekt to wzruszająca opowieść dla tych, którzy lubią ekranowy sentymentalizm wagi ciężkiej. Billy - były mistrz świata w boksie, który zakończył karierę przed dziesięciu laty - próbuje pogodzić obowiązki ojca z pasją do hazardu i wyścigów samochodowych. Jedynym, wiernym kibicem pozostaje syn, dla którego ojciec jest nadal najwyższym autorytetem sportowym i moralnym. W obsadzie m.in. Jon Voight, Ricky Schroder, Jack Warden, Faye Dunaway.


14
plakat filmu Człowiek ringu
FILM
Cinderella Man
2005
24 min.
2005
7,7 80 862 oceny społeczności
40 400 chce zobaczyć
"Człowiek ringu" Rona Howarda pokazuje społeczną siłę boksu, opowiadając historię pięściarza, który w latach 30. stał się bohaterem dotkniętej biedą klasy pracującej. Film o tym, że celny prawy sierpowy bywa nieraz prawdziwym promykiem nadziei. Historia legendarnego boksera wagi ciężkiej z czasów Wielkiego Kryzysu, Jima Braddocka, który po latach wraca na ring. W obsadzie m.in. Russell Crowe, Renée Zellweger, Paul Giamatti.


13
plakat filmu Ostatnia runda
FILM
Body and Soul
1947
44 min.
1947
6,9 228 ocen społeczności
271 chce zobaczyć
"Ostatnia runda" odnajduje w bokserskim światku przestrzeń dla filmowego moralitetu w stylu noir: sportowym ideałom przeciwstawiona jest tu mroczna żądza sukcesu. Do dziś wrażenie robi strona wizualna oraz świetna rola Johna Garfielda. Charley Davis, wbrew woli matki, zostaje bokserem. Wraz z sportowym sukcesem przychodzą jednak trudne wybory, kiedy bohater wpada oko nieetycznego promotora. W obsadzie m.in. John Garfield, Lilli Palmer, Hazel Brooks.


12
plakat filmu Zbuntowana
FILM
Girlfight
2000
50 min.
2000
6,5 1 764 oceny społeczności
1 828 chce zobaczyć
Debiut reżyserki Karyn Kusamy pokazuje kobiecą stronę bokserskiego świata. "Zbuntowana" to czuła, empatyczna opowieść o boksie jako narzędziu, które pozwala przemóc ograniczenia charakteru i środowiska. Konwencja filmu sportowego jest tu w zasadzie punktem wyjścia dla studium charakteru - i udanej (również debiutanckiej) roli Michelle Rodriguez. Dianie grozi usunięcie ze szkoły z powodu nieustannych bójek. Dziewczyna postanawia swoją agresję wyładować na ringu. W obsadzie m.in. Michelle Rodriguez, Jaime Tirelli, Paul Calderón.


11
plakat filmu Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia
FILM
6,7 1 579 ocen społeczności
2 484 chce zobaczyć
Oparty na prawdziwej historii z lat 60. fiński film "Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia" intrygująco pogrywa sobie z bokserską konwencją. Okazuje się bowiem, że sukcesowi sportowemu całkiem nie po drodze z sukcesem osobistym. Twórcy stawiają więc frapujące pytanie: w czym konkretnie mamy kibicować bohaterowi? Fiński bokser Olli Mäki ma szansę na pas mistrza wagi piórkowej. Oprócz wyczerpujących treningów pojawia się kolejny problem - Olli zakochuje się w młodej Raiji. W obsadzie m.in. Jarkko Lahti, Oona Airola.


10
plakat filmu Kiedy byliśmy królami
FILM
When We Were Kings
1996
29 min.
1996
7,8 366 ocen społeczności
943 chce zobaczyć
"Kiedy byliśmy królami" dokumentuje jedno z pamiętnych zwycięstw prawdopodobnie najsłynniejszego boksera w historii. Film Leona Gasta jest jednak nie tylko opowieścią o Muhammadzie Alim, ale i papierkiem lakmusowym swoich czasów: spojrzeniem na burzliwe lata 70., na ówczesne polityczne niepokoje i społeczne napięcia. Relacja z odbytej 1974 roku walki o tytuł bokserskiego mistrza świata wszechwag pomiędzy Muhammadem Alim a Georgem Foremanem.


9
plakat filmu Bokser
FILM
The Boxer
1997
53 min.
1997
7,2 4 383 oceny społeczności
4 763 chce zobaczyć
"Bokser" Jima Sheridana pierwszorzędnie łączy kino bokserskie z dramatem psychologicznym, nie brak też zacięcia politycznego. Rola Daniela Day-Lewisa - mimo serii bokserskich ciosów, jakie zadaje tu aktor - jest zaś jedną z najsubtelniejszych w jego filmografii. Były bojownik IRA opuszcza więzienie po czternastu latach. Postanawia wrócić na ring oraz zorganizować w Belfaście klub bokserski dla katolików i protestantów, co budzi sprzeciw jego dawnego otoczenia. W obsadzie m.in. Daniel Day-Lewis, Emily Watson, Brian Cox.


8
plakat filmu Creed: Narodziny legendy
FILM
Creed
2015
13 min.
2015
7,3 95 440 ocen społeczności
25 778 chce zobaczyć
"Creed: Narodziny legendy" sprytnie stawia na głowie formułę znaną z Rocky'ego: Creed staje się więc uczniem, a Balboa - nauczycielem. W rezultacie reżyser Ryan Coogler opowiada o bokserskim kole życia, pokazując, że niektóre legendy nie umierają. Plus: być może najlepszy aktorski występ w karierze Sylvestra Stallone'a. Obdarzony naturalnymi zdolnościami zamożny syn Apollo Creeda przeciwstawia się rodzinie i próbuje sił w boksie. Aby odnieść sukces, prosi o pomoc starego rywala ojca, Rocky'ego Balboę. W obsadzie m.in. Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson.


7
plakat filmu Ciężkie czasy
FILM
Hard Times
1975
33 min.
1975
7,3 820 ocen społeczności
514 chce zobaczyć
"Ciężkie czasy" to bokserski film noir, opowieść o twardym mężczyźnie, który w trudnych czasach postanawia wziąć sprawy w swoje pięści. Reżyseria Waltera Hilla i rola Charlesa Bronsona są tu niczym dobry cios: silne, proste i celne. Aby zarobić podczas Wielkiego Kryzysu, Chaney bierze udział w ulicznych walkach bokserskich. W obsadzie m.in. Charles Bronson, James Coburn, Jill Ireland.


6
plakat filmu Ali
FILM
2001
37 min.
2001
7,2 20 162 oceny społeczności
11 720 chce zobaczyć
"Ali" to prawdziwe kino biograficzne wagi ciężkiej. Reżyser Michael Mann opowiada nie tylko o walkach, jakie słynny bokser stoczył na ringu, ale i dokumentuje cały socjopolityczny kontekst jego spektakularnego sukcesu. A Will Smith daje jedną z najlepszych ról w karierze. Poruszająca historia jednego z największych bokserów wszech czasów - Muhammada Alego. W obsadzie m.in. Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight.


5
plakat filmu Zachłanne miasto
FILM
Fat City
1972
40 min.
1972
6,7 321 ocen społeczności
532 chce zobaczyć
"Zachłanne miasto" jest jednym z najbardziej osobistych filmów w karierze reżysera Johna Hustona, który sam boksował za młodu. Szczera i ponura wizja bokserskiego losu jako pełnej zmagań i rozczarowań drogi. Były zawodowy bokser Tully, którego opuszcza żona, pędzi żywot bez perspektyw, rozczarowany tym, co już ma za sobą. Pewnego dnia, dzięki młodemu Erniemu, odżywa. Znajduje powrotną drogę do ukochanego sportu. Pragnie, aby chłopak stał się zawodowcem - mistrzem ringu. W obsadzie m.in. Stacy Keach, Jeff Bridges, Susan Tyrrell.


4
plakat filmu Fighter
FILM
The Fighter
2010
54 min.
2010
7,7 105 967 ocen społeczności
36 029 chce zobaczyć
"Fighter" to w takim samym stopniu film o boksie, co i o rodzinie. Klasyczna narracja o wyboistej drodze do sukcesu zostaje to intrygująco skomplikowana przez motyw trudnej braterskiej miłości, zamotanych rodzinnych relacji i uzależnienia. Materiał dla szeregu aktorskich popisów - zwłaszcza Christiana Bale'a i Amy Adams. Znajdujący się w beznadziejnej sytuacji rodzinnej Micky Ward, były bokser, za sprawą swojej dziewczyny postanawia stanąć do walki o mistrzowski tytuł. W obsadzie m.in. Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams, Melissa Leo.


3
plakat filmu Za wszelką cenę
FILM
Million Dollar Baby
2004
12 min.
2004
7,8 268 606 ocen społeczności
81 831 chce zobaczyć
"Za wszelką cenę" to film bokserski o czymś więcej niż tylko o ringu, odważnie przełamujący schematy gatunku. Clint Eastwood snuje gorzką opowieść o tym, że nie wszystkie pojedynki można wygrać, ale warto walczyć mimo wszystko: o niezależność, przyjaźń i godność. Trzydziestolatka prosi emerytowanego trenera o pomoc w osiągnięciu sukcesu na ringu boksu zawodowego. W obsadzie m.in. Hilary Swank, Clint Eastwood, Morgan Freeman.


2
plakat filmu Rocky
FILM
1976
59 min.
1976
7,7 187 394 oceny społeczności
14 942 chce zobaczyć
Myślisz "najlepsze filmy o boksie", mówisz "Rocky". Myślisz "najlepsze ekranowego pojedynki", mówisz "Rocky Balboa kontra Apollo Creed". Film Johna G. Avildsena (do którego scenariusz napisał sam Sylvester Stallone) to oczywiście klasyczna narracja w stylu od zera do bohatera: chwytająca za serce opowieść nie tylko o walce na pięści, ale i walce z cudzymi oczekiwaniami - oraz własnymi ograniczeniami. Rocky Balboa to bokser-amator, któremu nadarza się okazja stoczenia walki o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej. W obsadzie m.in. Sylvester Stallone, Talia Shire, Carl Weathers, Burgess Meredith.


1
plakat filmu Wściekły Byk
FILM
Raging Bull
1980
9 min.
1980
7,9 60 028 ocen społeczności
46 438 chce zobaczyć
"Wściekły byk" to arcydzieło Martina Scorsesego, w którym Robert De Niro tworzy jedną z najlepszych kreacji swojej kariery, wcielając się w autodestrukcyjnego boksera (jego poświęcenie dla roli stało się legendarne). Scorsese w stylowej czerni i bieli snuje medytację nad męską agresją i meandrami sukcesu. Sceny walk na ringu pozostają zaś jednymi z najmocniejszych filmowych sekwencji bokserskich pojedynków. Życiorys Jake'a La Motty, zawodowego mistrza wagi średniej w boksie, który na ringu odznaczał się wyjątkową brutalnością i wolą walki. W obsadzie m.in. Robert De Niro, Joe Pesci, Cathy Moriarty.
Udostępnij: