Nowy film twórcy "Ostatniej rodziny" powalczy o Złotego Lwa w Wenecji

Informacja nadesłana autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nowy+film+tw%C3%B3rcy+%22Ostatniej+rodziny%22+powalczy+o+Z%C5%82otego+Lwa+w+Wenecji-143276
Nowy film twórcy "Ostatniej rodziny" powalczy o Złotego Lwa w Wenecji
źródło: Getty Images
autor: Kurt Krieger - Corbis
Organizatorzy festiwalu w Wenecji ogłosili pełny program tegorocznej imprezy. Miło nam poinformować, że w konkursie głównym znalazł się nowy film Jana P. Matuszyńskiego pt. "Żeby nie było śladów".  W walce o Złotego Lwa polski reżyser zmierzy się m.in. z Pedrem Almodóvarem ("Madres Paralelas"), Jane Campion ("The Power of the Dog") oraz Paolem Sorrentino ("The Hand of God").       

Dzieło twórcy "Ostatniej rodziny" oparte jest o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie. Rozpoczyna się, nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie Jurka przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie.      

W obsadzie "Żeby nie było śladów" znaleźli się m.in.  Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Aleksandra Konieczna, Sebastian Pawlak, Adam Bobik, Tomasz Kot oraz – po raz pierwszy na ekranie w dużej roli – Mateusz Górski jako Grzegorz Przemyk.       

Wenecja jest jednym z kluczowych miejsc na filmowej mapie świata, a premiera filmu w Konkursie Głównym to, dla mnie jako reżysera, prawdziwy zaszczyt i duma. Trudno o lepsze miejsce, by oddać film publiczności - przyznał w oficjalnym oświadczeniu Jan P. Matuszyński

Równie ekscytująco zapowiadają się pokazy pozakonkursowe. Na Lido światowe premiery będą miały jedne z bardziej oczekiwanych filmów tej jesieni: "Diuna" Denisa Villeneuve'a, "Ostatni pojedynek" Ridleya Scotta, "Halloween zabija" Davida Gordona Greena oraz "Ostatniej nocy w Soho" Edgara Wrighta.  

KONKURS GŁÓWNY
"Madres Paralelas", reż. Pedro Almodóvarfilm otwarcia
"Mona Lisa and the Blood Moon", reż. Ana Lily Amirpour
"Na wojnie", reż. Stephane Brize
"The Power of the Dog", reż. Jane Campion
"America Latina", reż. Damiano D’Innocenzo, Fabio D’Innocenzo
"L’Evenement", reż. Audrey Diwan
"Official Competition", reż. Gaston Duprat, Mariano Cohn
"The Hole", reż. Michelangelo Frammartino
"Sundown", reż. Michel Franco
"Lost Illusions", reż. Xavier Giannoli
"The Lost Daughter", reż. Maggie Gyllenhaal
"Spencer", reż. Pablo Larrain
"Freaks Out", reż. Gabriele Mainetti
"Qui Rido Io", reż. Mario Martone
"On The Job: The Missing 8", reż. Erik Matti
"Żeby nie było śladów", reż. Jan P. Matuszyński
"Captain Volkonogov Escaped", reż. Natasha Merkulova, Aleksey Chupov
"The Card Counter", reż. Paul Schrader
"The Hand of God", reż. Paolo Sorrentino
"Reflection", reż. Valentyn Vasyanovych
"La Caja", reż. Lorenzo Vigas

POKAZY POZAKONKURSOWE - FABUŁA
"Il Bambino Nascosto", reż. Roberto Andòfilm zamknięcia
"Les Choses Humaines", reż. Yvan Attal
"Ariaferma", reż. Leonardo Di Costanzo
"Halloween zabija", reż. David Gordon Green
"La Scuola Cattolica", reż. Stefano Mordini
"Old Henry", reż. Potsy Ponciroli
"Ostatni pojedynek", reż. Ridley Scott
"Diuna", reż. Denis Villeneuve
"Ostatniej nocy w Soho", reż. Edgar Wright

POKAZY POZAKONKURSOWE - SERIAL TV
"Sceny z życia małżenskiego", reż. Hagai Levi  

Tegoroczny festiwal w Wenecji odbędzie się w dniach 1-11 września. O tym, kto zdobędzie Złotego Lwa, zadecyduje jury pod przewodnictwem Bonga Joon-Ho.