Poznajcie tajemnice Tarantino, Kubricka i Tarkowskiego!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Poznajcie+tajemnice+Tarantino%2C+Kubricka+i+Tarkowskiego-139490
Poznajcie tajemnice Tarantino, Kubricka i Tarkowskiego!
W tym roku na festiwalu Millennium Docs Against Gravity w sekcji "Cinéma, mon amour" czeka prawdziwa kinofilska uczta. W zestawieniu znalazły się filmy analizujące twórczość najwybitniejszych reżyserów kina fabularnego oraz rozkładające na czynniki pierwsze kultowe filmy.

Tarantino, Forman, Tarkowski, Kubrick, Friedkin, Verhoeven – tych panów nie trzeba nikomu przedstawiać. W ramach części online festiwalu możecie obejrzeć film o dojściu do sławy pewnego pracownika wypożyczalni kaset wideo o imieniu Quentin, urokliwy biopic czeskiego reżysera, który zrobił zawrotną karierę w Hollywood, poetycką opowieść-hołd syna dla słynnego ojca – rosyjskiej legendy światowego kina, zgrabne ujęcie kariery twórcy "Mechanicznej pomarańczy", dwa półtoragodzinne wykłady mistrzowskie: nt. kultowych filmów: "Egzorcysty" oraz "Showgirls", a także celna analiza gatunku zwanego komedią romantyczną.

"Tarantino: bękart kina" Tary Wood bardzo dokładnie śledzi drogę kariery amerykańskiego twórcy, który z psychofana kina sam stał się jednym z najbardziej wpływowych reżyserów na świecie. Obserwujemy początki jego działalności w Hollywood, gdy pisał scenariusze do takich filmów, jak "Urodzeni mordercy" czy "Prawdziwy romans". Gdy oglądamy moment jego pojawienia się na czerwonym dywanie w Cannes, gdzie "Pulp Fiction" zdobył historyczną Złotą Palmę, wydaje nam się to de facto zwieńczeniem jego sukcesu, a nie początkiem drogi (jak zwykliśmy uważać, przed obejrzeniem filmu Tary Wood). Sam Tarantino w filmie do kamery się nie wypowiada, ale o kulisach pracy z nim opowiadają jego wieloletni współpracownicy (i nierzadko przyjaciele): Samuel L. Jackson, Tim Roth, Michael Madsen, Kurt Russell, Lucy Liu, Diane Kruger, Christoph Waltz czy Jennifer Jason Leigh. Na ekranie nie mogło też zabraknąć persony non grata - Harveya Weinsteina...

"Forman vs. Forman" to jedyny w swoim rodzaju szczery, ironiczny, zabawny i wzruszający portret wybitnego artysty, ale też człowieka - duet reżyserski Jakub Hejna  i Helena Třeštíková (doskonale znana publiczności festiwalu chociażby z filmów "Mallory", "Katka" czy "Prywatny wszechświat", które były pokazywane w ramach Konkursu Głównego), nie pomija niewygodnych faktów z życia najwybitniejszego czeskiego reżysera w historii. Forman często kierował się własną wygodą, opuścił rodzinę, ale równocześnie w spektakularny sposób udało mu się przenieść wschodnioeuropejską wrażliwość na grunt amerykańskiego kina i zachwycić nią publiczność na cały świecie. Dokument śledzi losy jego burzliwego życia i twórczości naznaczonej traumą życia w totalitarnym państwie od samych początków i nauki w szkole filmowej aż do jego śmierci w 2018 roku.

"Andriej Tarkowski. W świątyni kina" jest swoistym hołdem syna dla słynnego ojca. Tarkowski senior pozostawił po sobie spuściznę złożoną z ośmiu filmów uważanych za arcydzieła światowego kina. W opartym na unikalnych archiwaliach filmie dokumentalnym autorstwa jego syna, Andrieja A. Tarkowskiego, oglądamy historię życia Mistrza, poznajemy go od strony osobistej, odkrywamy jego poglądy na sztukę i los artysty. Tarkowski senior opowiada o rozróżnieniu między kinem a innymi formami sztuki, pracy z aktorami, a także twórcach, których podziwiał, takich jak Szekspir, Bach, Tołstoj. Wielbiciele reżysera "Stalkera" będą mogli zobaczyć niepublikowane wcześniej, hipnotyczne sceny making of z planu "Andrieja Rublowa", ukazujące metody pracy reżysera z aktorami i niezwykłą, intensywną aurę, jaką budował na planie.

Stanley Kubrick rzadko zabierał głos publicznie. W całym swoim życiu dzielił zaledwie kilkunastu wywiadów - mawiano, że nie lubi tłumaczyć swoich filmów, i że nie darzy dziennikarzy i mediów szczególną sympatią... W ciągu 20 lat po jego śmierci w 1999 r. powstały liczne biografie, filmy dokumentalne i wystawy poświęcone jego twórczości (m.in. świetna przekrojowa wystawa, która zawitała do Muzeum Narodowego w Krakowie w 2014 r.). O Kubricku wypowiadała się rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Ale nigdy nie usłyszeliśmy tych historii z ust samego Stanleya, który dla szerokiej publiczności nadal pozostaje enigmatyczny jako twórca/człowiek. Aż do teraz. W filmie "Kubrick o Kubricku" Gregoryego Monro mamy niepowtarzalną okazję wysłuchać co o swoich filmach ma do powiedzenia sam Mistrz.

Na Millennium Docs Against Gravity zobaczymy także filmy ukazujące kulisy powstawania kultowych filmów: "Egzorcysty" Williama Friedkina oraz "Showgirls" Paula Verhoevena.

"Na wiarę. "Egzorcysta" Williama Friedkina"" (reż. Alexandre O. Philippe) to masterclass skupiony na legendarnym horrorze. Wykładowcą jest sam Friedkin, więc okazja niepowtarzalna. Mimo ukończonych 84 wiosen, przywołuje on proces powstawania filmu w sposób niezwykle szczegółowy i precyzyjny, choć zarzeka się, że podczas pracy nad dziełem czuł się jakby wiedziony tajemną ręką. Opowiada też o paranormalnych zjawiskach, które miały miejsce na planie filmu. Całość okrasza charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru – no nie sposób mu nie ulec. Po obejrzeniu filmu seans z "Egzorcystą" obowiązkowy!

Czy "Showgirls" to najgorszy film w historii czy przypadkowe arcydzieło? Kultowy film Paula Verhoevena nie przestaje prowokować – może na temat powinna zostać zorganizowana ankieta ;) W 1996 r. film o striptizerkach w Las Vegas otrzymał siedem Złotych Malin (m.in. Najgorszy Film, Najgorszy Reżyser, Najgorszy Scenariusz, Najgorsza Aktorka oraz Najgorszy Duet Ekranowy). Co ciekawe, Verhoeven odebrał statuetki osobiście, co jeszcze nigdy wcześniej się nie zdarzyło w historii Złotych Malin. Cztery lata później ponownie uhonorowano jego film tytułem "Najgorszego Filmu Dekady". Film dokumentalny "Tajemnice Showgirls" (reż. Jeffrey McHale) został całkowicie oparty na klipach z filmu i stanowią swoistą rehabilitację obrazu Verhoevena, potwierdzając obecny status klasyki kampu wśród wielu pasjonatów kina. Warto spojrzeć na "Showgirls" od innej strony, jeśli do tej pory byliście utwierdzeni w przekonaniu, że jurorzy Złotych Malin mieli całkowitą rację ;)

Niby podnoszą nas na duchu, ale czy komedie romantyczna naprawdę są tak optymistyczne, pogodne i niewinne, jak nam się wydaje? Zanim zaszyjecie się pod kocykiem z opakowaniem lodów, aby zapuścić sobie po raz 23. "Notting Hill", obejrzyjcie koniecznie film dokumentalny o tytule... "Komedia romantyczna". Reżyserka - Elizabeth Sankey – jest jednocześnie pisarką i muzyczką. Postanowiła kompleksowo zbadać na czym polega fenomen popularności rom coms, i jak faktycznie oddziaływają one na widza (a raczej widzkę – w większości przypadków). Czemu fabuły są najczęściej mizoginiczne, role seksualne tradycyjne, a niezależność zawodowa kobiet przedstawiona negatywnie? No i co z bohaterami, którzy nie są biali ani heteronormatywni??

Wszystkie ww. filmy możecie oglądać w ramach onlajnowej części Millennium Docs Against Gravity – największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. W tym roku festiwal przybrał formę hybrydową. Od 19 września do 4 października odbywa się jego wersja online – ponad sto filmów jest dostępnych na mdag.pl. Wcześniej, od 4 do 18 września można było oglądać niemal 150 filmów w kinach w siedmiu miastach: Warszawa, Wrocław, Gdynia, Katowice, Poznań, Lublin i Bydgoszcz.
Udostępnij: