Filmowe rekwizyty idą pod młotek. Ile kosztują słynne gadżety?

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Sukienka+ksi%C4%99%C5%BCniczki+Lei%2C+motocykl+Batmana+i+maska+Star-Lorda+id%C4%85+na+aukcj%C4%99.+Ile+trzeba+za+nie+zap%C5%82aci%C4%87-150920
Filmowe rekwizyty idą pod młotek. Ile kosztują słynne gadżety?
Rynek kolekcjonerów filmowych gadżetów to przede wszystkim bajońskie sumy wydawane na przedmioty, które tworzyły ekranową magię, a dziś wciąż działają na wyobraźnię. W Los Angeles na corocznie organizowanej aukcji firmy Propstore pod młotek pójdzie prawie 1400 różnych elementów historii kina, które nieraz widywaliśmy w naszych ulubionych filmach. Ile trzeba zapłacić za własny fragment najbardziej ikonicznych produkcji z Hollywood?

Sukienka Lei, motocykl Batmana i maska Star-Lorda: co trafi na aukcję w Los Angeles?Najważniejszym przedmiotem aukcji będzie zaprojektowana przez Johna Mollo sukienka księżniczki Lei użyta na planie oryginalnych "Gwiezdnych wojen". Carrie Fisher nosiła ją podczas finałowej sceny ceremonii w sali tronowej, podczas której Luke Skywalker i Han Solo otrzymali medale. To jedyny znany kostium księżniczki z 1977 roku, który zachował się do naszych czasów. Cena ma sięgnąć ponad 2 milionów dolarów.


Równie cenny ma być też znacznie masywniejszy przedmiot – motocykl Batmana z filmów "Mroczny Rycerz" i "Mroczny Rycerz powstaje". Tak zwany Batpod jest jedną z sześciu sztuk stworzonych na potrzeby widowisk Christophera Nolana. Licytowany egzemplarz nie jest już przystosowany do poruszania się, lecz spełnia funkcję wystawową.


Na aukcji coś dla siebie mogą znaleźć też fani uniwersum Marvela. Kolekcjonerzy mogą powalczyć o maskę Star-Lorda z pierwszej odsłony "Strażników Galaktyki", wartą ponoć do 200 000 dolarów. Pod młotek trafi też zniszczony Mjolnir używany przez Natalie Portman i Chrisa Hemswortha w filmie "Thor: Miłość i grom".

Fani horrorów mogą kupić "pajęczą głowę" z filmu "Coś" Johna Carpentera, maskę Jasona z "Piątku trzynastego VII: Nowa krew", a nawet unikalną lalkę klauna użytą w horrorze "Duch". Ponad 100 000 dolarów ma kosztować płaszcz, który Kate Winslet nosiła na sobie w finałowych scenach "Titanica". Niewiele mniej będzie trzeba zapłacić za jeden z trzech młotków, które zostały stworzone na potrzeby filmu "Skazani na Shawshank". To właśnie nim Andy Dufresne wybijał sobie drogę ucieczki w ścianie swojej celi. 

Wśród pozostałych wystawionych przedmiotów są m.in.:

-Jeden z garniturów noszonych przez Harrisona Forda w filmie "Łowca androidów",

-Używany przez Ala Pacino scenariusz "Człowieka z blizną" z odręcznymi notatkami aktora,

-Tarcza Achillesa (Brada Pitta) z filmu "Troja".

Pozostałe przedmioty znajdziecie na stronie organizatora aukcji.

"Siedmiu wspaniałych": Najciekawsze filmowe rekwizyty