Najlepsze filmy o smokach. Top 18 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+smokach.+Top+18+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-144800
Najlepsze filmy o smokach. Top 18 filmów, które warto obejrzeć
Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami znajduje się niezwykły świat. Jest pełen magii i niesamowitych dziwów. A wśród nich największym, jaki możemy spotkać, jest smok. Te majestatyczne bestie ziejące ogniem budzą postrach i fascynację. Niektóre smoki bywają jednak niewielkich rozmiarów, co nadrabiają rezolutnym charakterem. Na szczęście dziś nie musimy wyruszać na niebezpieczne wyprawy, by odnaleźć smoki. Filmy ze smokami są na wyciągnięcie ręki. Zobacz listę najciekawszych z nich i sprawdź, co będzie dobrą alternatywą dla "Gry o tron".


NAJLEPSZE FILMY O SMOKACH - RANKING
Najwięcej smoków możemy znaleźć w widowiskach fantasy, zarówno serialowych (przykład "Gry o tron") jak i filmowych ("Mój przyjaciel smok"). Nic w tym dziwnego. Są to w końcu opowieści o przedziwnych światach, w których ziejące ogniem smoki nie są niczym zaskakującym. Okazuje się też, że smoki często goszczą w filmach dla dzieci. To również nie powinno nikogo dziwić. W smokach dzieciaki widzą magię, niesamowitość, zaproszenie do przygody.

Często filmy o smokach powstają na podstawie serii powieściowych. Czasami mogły zostać nakręcone na bazie gier, w szczególności gry "Dungeons & Dragons", która ma w końcu smoki w swojej nazwie. My jednak filmy o smokach na bazie "D&D" sobie darowaliśmy. Nie są to bowiem jakościowo produkcje udane. Najnowsze działania wydawcy gry sugerują jednak, że już wkrótce doczekamy się widowisk z prawdziwego zdarzenia. Filmy o smokach ze świata "Dungeons & Dragons" zostały już zapowiedziane.

W naszym zestawieniu znalazły się zarówno najnowsze produkcje, jak i trochę żelaznej klasyki. Zobacz też inne nasze rankingi: o najlepszych filmach z Batmanem, o najlepszych filmach o wikingach i o najlepszych filmach o modzie.


Zastanawialiśmy się, czy w zestawieniu "najlepsze filmy o smokach" uwzględnić "Willow". Technicznie rzecz biorąc pojawiający się tam smok wcale smokiem nie jest. To prawda, ział ogniem i jak wszystkie smoki był bestią niezwykle niebezpieczną. Miał też dwa smocze łby. W rzeczywistości był to jednak troll, który został zmieniony w smoka przez głównego bohatera. "Willow" był jednym z pierwszych filmów o smokach, w których bestia naprawdę zachwycała widzów. Nic więc dziwnego, że smok z "Willow" stał się punktem odniesienia dla kolejnych filmowców tworzących swoje własne filmy o smokach.


I kolejny w zestawieniu "najlepsze filmy o smokach" tytuł, który wahaliśmy się umieścić. Król Ghidora ma co prawda wygląd smoka. Jego design wzorowany jest na smokach z chińskiej mitologii. Przednie kończy ma przekształcone w błoniaste skrzydła. Ma trzy głowy i dwa ogony zakończone kolczastymi maczugami. Zamiast ognia jego bronią są grawitacyjne promienie. W rzeczywistości Ghidora był kosmicznym potworem, który niszczył kolejne planetarne cywilizacje. "Ghidorah – Trójgłowy potwór" jest filmowym debiutem tego kosmicznego smoka. Jego przeznaczeniem okazało się zostać jednym z najsłynniejszych przeciwników Godzilli. Sięgnij więc po ten film i zobacz, jak rodzi się legenda.


Są filmy, o których zupełnie niesłusznie zapomniał świat. "The Flight of Dragons" to jeden z nich. W naszym zestawieniu "najlepsze filmy o smokach" jest to jednak z kilku animacji. I choć dziś jest zapomniana, to pisząc o filmach o smokach nie mogliśmy jej pominąć. Uznaliśmy, że musi zostać uwzględniona i uratowana od całkowitego zapomnienia. Tytuł  filmu zobowiązuje i w animacji znajdziemy pełno smoków. Wśród nich jest uroczy Gorbash, towarzysz pewnego czarodzieja. Wypadek przy rzucaniu czaru sprawi, że jeden z bohaterów - chłopiec imieniem Peter - zostanie połączony z Gorbashem. Peter zachowa swój umysł, ale będzie w ciele smoka. Razem z innymi towarzyszami stanie do walki ze złowrogim czarodziejem Ommadonem o losy świata. Film jest dziś trudno dostępny. Jeśli jednak będziesz mieć okazję, zobacz go koniecznie.


Zestaw "najlepsze filmy o smokach" nie byłby kompletny bez produkcji powstałej na podstawie średniowiecznego poematu "Beowulf". To w nim po raz pierwszy w literaturze zachodniej pojawia się smok jako bestia ognia, co w gronie opowieści o smokach stawia ją na wyjątkowej pozycji. W filmowej wersji smok jest synem Beowulfa i matki Grendela. Jak wiele smoków może przybierać ludzką postać. Wygląda wtedy jak człowiek ze złota. Film wykorzystuje go jako jednego z przeciwników głównego bohatera. W literackim pierwowzorze smok nie miał żadnych związków krwi z Beowulfem i matką Grendela. Był typowym smokiem: bestią ziejącą ogniem i gromadzącą skarby. Kiedy pewien chłop podebrał mu złoty przedmiot, rozwścieczony smok zaczął siać spustoszenie w krainie rządzonej przez Beowulfa. Zobacz gwiazdorską opowieść o smokach i bohaterach, w której wystąpili m.in. Ray Winstone, Anthony Hopkins, Angelina Jolie i John Malkovich.


W świecie Ziemiomorza smoki są potężnymi, inteligentnymi stworzeniami. Podobnie jak ludzie bywają dobrzy, źli. Smoków i ludzi łączyła wspólna historia, rozdzieliły odmienne charaktery. Teraz smoki świat ludzi odwiedzają rzadko, głównie po to, żeby zjeść hodowane przez ludzi tłuste krowy. Czarodzieje są główną bronią w odstraszaniu smoków. Nieliczne osoby są na tyle szanowane przez smoki, że te skłonne są z nimi rozmawiać. Kimś takim jest Ged, główny bohater japońskiej animacji "Opowieści z Ziemiomorza". Film powstał na podstawie legendarnego cyklu fantasy Ursuli K. Le Guin. Ged zostaje zmuszony do wyruszenia w niebezpieczną podróż, by odkryć prawdę o przyczynie tajemniczych zdarzeń, które mają miejsce w świecie ludzi. W czasie tej wyprawy spotka smoki. Zobacz jedyną godną uwagi produkcję powstałą na podstawie prozy Le Guin.


W naszym zestawieniu "najlepsze filmy o smokach" jest kilka obrazów, w których smoki przewijają się raczej na drugim planie. Tak jest właśnie w przypadku "Czarownicy" powstałej na podstawie klasycznej disnejowskiej animacji. W "Śpiącej Królewnie" bestia ognia była formą, jaką przybierała sama Czarownica. Potężny smok  stanowił wielkie zagrożenie dla bohaterów. W aktorskiej wersji smok jest to odrębną istotą. Czarownica korzysta ze smoka jako środka transportu i narzędzia zniszczenia. Jak na baśniowe smoki przystało jest to potężna magiczna istota. Jak na najnowsze kinowe produkcje przystało smoka wygenerowano komputerowo.


12

Smokiem i mieczem

George and the Dragon
1h 33m

Luksemburg

Niemcy

USA

Wielka Brytania

"Smokiem i mieczem" to widowisko fantasy, którego fabuła została stworzona na podstawie legendy "Święty Jerzy i smok". Twórcy filmu zabierają nas do fikcyjnej wersji naszego świata i czasów średniowiecznej Anglii. Jerzy jest wracającym z krucjaty rycerzem. Po okrucieństwach wojny chce zostać właścicielem niewielkiego skrawka ziemi, na którym będzie żył w spokoju. Zanim to jednak nastąpi zostanie skuszony do wzięcia udziału w misji ratunkowej. Oto bowiem córka pewnego króla została uprowadzona przez smoka. Przystojny Jerzy rusza na wyprawę. Okazuje się jednak, że sytuacja wcale nie wygląda tak, jak się na początku wydaje. Bohater zostaje postawiony w sytuacji, w której w jego rękach spocznie przyszłość nie tylko księżniczki, ale i smoków. W obsadzie "Smokiem i mieczem" znaleźli się: James Purefoy, Patrick Swayze i Piper Perabo.


Jak na klasykę przystało, świat Harry'ego Pottera nie może obyć się bez smoków. I jako to często bywa, smoki nie są tu najważniejszym elementem. Liczne filmy zrealizowano na podstawie prozy J.K. Rowling, a smoki pojawiały się jedynie od czasu do czasu. Często nie jako żywe istoty, a jedynie składniki czarów, mikstur czy po prostu ubrań. Najlepszą okazję do podziwiania smoków masz w widowisku "Harry Potter i Czara Ognia". Sceny były na tyle spektakularne, że jeśli zostaniesz na napisach końcowych, to masz okazję przeczytać: "żaden smok nie został ranny podczas kręcenia filmu".


Zestawienie "najlepsze filmy o smokach" nie mogło się obyć bez amerykańskiej produkcji fantasy z początku lat 80. "Pogromca smoków" bazuje na klasycznym podejściu kultury masowej do mitycznych bestii jakimi są smoki. Film opowiada więc o smoku, który sieje postrach głównie wśród dziewic, ponieważ stanowią jego ulubioną przekąskę. Okazuje się, że w menu smoka zostaje umieszczona córka króla. Na ratunek królewskiej dziewicy rusza pewien mag i jego młody uczeń. Swego czasu design smoka z tego filmu robił spore wrażenie. Zobacz "Pogromcę smoków" i przekonaj się, czy dziś też jest to smok jakich mało.


Jeden z najsłynniejszych filmowych smoków nie jest wcale główną postacią. Niemniej jednak za sprawą związku z ukochanym przez widzów bohaterem smok, a raczej smoczyca stała się znakiem rozpoznawczym najsłynniejszego filmu studia DreamWorks Animation. Mowa oczywiście o czerwonym smoku z animacji "Shrek". Kiedy spotykamy ją po raz pierwszy, jest jednym z czarnych charakterów filmu opowiadającego o przygodach zielonego ogra i wygadanego osła. Zamiast zabić smoka bohaterowie nawiązują nić porozumienia. Będzie to miało swoje zaskakujące konsekwencje w postaci zwiększonej populacji smoków w filmowym świecie "Shreka". Zobacz wszystkie filmy z cyklu "Shrek", naprawdę warto.


Jak wiadomo, filmy o smokach najczęściej powstają na podstawie opowiadań i powieści. Nikogo więc nie zdziwi fakt, że "Władcy ognia" także mają literacki rodowód. Ten film zabiera nas do świata przyszłości, w którym smoki nie są sympatycznymi stworzeniami. Smoków jest tu całkiem sporo i są to bestie ogniem ziejące i siejące destrukcję. Do walki z nimi zostaje wezwana hollywoodzka gwardia młodych gniewnych w składzie: Christian Bale, Matthew McConaughey i Gerard Butler. Radzimy, zobacz "Władców ognia" również ze względu na polski akcent. Jedną z głównych ról zagrała bowiem Izabella Scorupco będąca wtedy u szczytu swojej popularności. W tym okresie pojawiły się takie filmy z jej udziałem jak "GoldenEye" oraz "Ogniem i mieczem".


Kto by pomyślał, że filmy o smokach to jest coś, co chce kręcić reżyser "Ghost Story" i "Wydarzyło się w Teksasie". Okazuje się jednak, że w 2016 roku David Lowery nakręcił dla Disneya bajkę o dziesięcioletnim chłopcu imieniem Pete i jego zielonym smoku. Film powstał na bazie klasycznej produkcji Disneya "Pete's Dragon". Zachęcamy do obejrzenia obu wersji. W nowszej zobaczcie, jakim majestatycznym i zarazem nieporadnym smokiem jest przyjaciel Pete'a. Jest to zdecydowanie najciekawszy element całego filmu i zostaje w pamięci dłużej od reszty fabuły. W panteonie filmowych smoków Elliott zostaje przez nas umieszczony w pierwszym szeregu. Oba filmy zapewni powrót do świata dzieciństwa.


Zobacz klasykę kina fantasy. Oto świat, w którym smoki istnieją naprawdę. A raczej istniały. Większość z nich zniknęła z powierzchni ziemi. W okolicy pozostał jedynie sędziwy smok Draco. Jego los zostanie związany z synem króla, który został śmiertelnie ranny. Zdesperowana matka wybłagała u smoka pomoc. Draco zgodził się oddać księciu pół swego serca. Niestety nie była to zbyt dobra decyzja. Książę okazał się aroganckim i despotycznym władcą. Tymczasem smok Draco i pewien rycerz rozpoczynają współpracę, która przybiera formę gry, show organizowanego przed naiwną gawiedzią. Hollywoodzka produkcja jest wariacją na temat średniowiecznych legend o ziejących ogniem smokach. Film może pochwalić się gwiazdorską obsadą. Zagrali w nim: Sean Connery, Dennis Quaid i David Thewlis. W latach 90. filmy o smokach nie miały chyba lepszego reprezentanta.


Świat wymyślony przez Tolkiena jest punktem odniesienia dla całej współczesnej fantastyki. Nic więc dziwnego, że w końcu doczekaliśmy się na podstawie jego twórczości całego cyklu filmów. Prominentną rolę w historii "Władcy Pierścieni" i "Hobbita" odgrywa smok Smaug. Jak się okazuje jest on bezwiednie kluczowym elementem w historii Jedynego Pierścienia. To w wyprawie do jego "siedziby" uczestniczy Hobbit Bilbo, który po drodze spotka Golluma i zdobędzie bezcenny ssssskarb. W całej trylogii "Hobbit" smoka możemy w pełnej krasie oglądać w części zatytułowanej "Pustkowie Smauga". I jest to smok w prawdziwie klasycznym stylu: zieje ogniem i zazdrośnie strzeże swoich bogactw. W pamięci zostaje efektowna sekwencja konfrontacji ze smokiem, pełna ognia i bohaterskich czynów.


Jedna z najwspanialszych animowanych bajek Disneya ma też jednego z najsympatyczniejszych smoków w historii kina. Muszu to wzorcowy przykład towarzysza przygód głównych disnejowskich bohaterów. Smok rozmiarów niewielkich, a za sprawą gry Eddiego Murphy'ego okazał się największą postacią całego filmu. Główna bohaterka to Mulan. Dziewczyna zostaje zmuszona do ratowania ojca przed śmiercią na wojnie. Przebiera się więc za mężczyznę i zamiast rodzica stawia się do armii mającej stawić czoło inwazji Hunów. Animacja powstała na podstawie znanych od wieków chińskich legend. Dla świata istnieje jednak tylko jedna Mulan, ta z wersji animowanej. Film doczekał się aktorskiego remake'u, w którym niestety zabrakło miejsca dla smoka Muszu.


Jeden z największych hitów DreamWorks Animation powstał na podstawie książki "Jak wytresować sobie smoka" autorstwa Cressidy Cowell. Zazwyczaj filmy o smokach zadowalają się jedną bestią. W tej animacji jest ich całe multum. Mają różne kształty i kolory. Część związana jest żywiołem ognia, ale część ma zupełnie inne umiejętności. Są potężne i rozkoszne, a sama animacja to idealne połączenie wyobraźni twórczej i umiejętności opowiadania wciągających historii. Zobacz "Jak wytresować smoka" i wejdź do cudownego świata pełnego dziwów. Film okazał się tak wielkim przebojem, że powstały kolejne filmy, seriale, a nawet gry. Na podstawie cyklu ma nawet powstać atrakcja w parku rozrywki Epic Universe. Tam smoki naprawdę ożyją.


Słyszysz "filmy o smokach", myślisz "Niekończąca się opowieść". Nie jest to może klasyczna bestia ziejąca ogniem. Smok z tego filmu ma raczej kształt wielkiej pluszowej zabawki. I pewnie dlatego skradnie serce każdemu dziecku. Film został nakręcony na podstawie powieści Michaela Ende. Jest to historia Bastiana. Chłopiec zostaje przeniesiony do magicznej krainy. To świat odmienny do tego, z jakiego pochodzi Bastian, a zarazem bardzo bliski. Są tu smoki i inne bestie, ale jest też zagrożenie i tylko Bastian może je zażegnać. Razem z nim wsiądź na włochatego, białego smoka i zobacz, jak wygląda jedna z najwspanialszych filmowych przygód lat 80.


Dziewczynka imieniem Chihiro zostaje zmuszona do wyruszenia w pełną niebezpieczeństw podróż, aby ocalić swoich rodziców. Na jej drodze pojawi się również smok. Film "Spirited Away: W krainie Bogów" jest absolutną klasyką kina. I choć smoki nie stanowią najważniejszej części, to piękno tej animacji jest tak wielkie, że i pojawiającego się w nim smoka z całą pewnością zapamiętacie na dłużej. Okazuje się, że smoki to nie wszystko, co ma do zaoferowania ten film. Zobacz, jak popis animatorskiej wyobraźni łączy się tu z niespotykaną psychologiczną wiarygodnością. W rezultacie masz szansę zobaczyć film, który fascynuje zarazem stylistyczną oprawą, jak i znaczeniową głębią.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones