Najlepsze filmy lat 90. Top 20 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+lat+90.+Top+20+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-137640
Najlepsze filmy lat 90. Top 20 filmów, które warto obejrzeć
Jakie były najlepsze filmy lat 90.? Zobaczcie ranking 20 filmów, które zapisały się w historii kina: znajdziecie tu zarówno filmy akcji czy komedie romantyczne, jak i kino artystyczne. Zobaczcie też rankingi najlepszych filmów Marvela i najlepszych filmów o psychopatach.

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW LAT 90.Przed Wami 20 najlepszych filmów lat 90. Na liście znalazły się filmy amerykańskie, europejskie i azjatyckie z przedziału 1990 - 1999. Są tu najlepsze filmy akcji lat 90., najlepsze komedie lat 90. i najlepsze filmy artystyczne lat 90.: od "Pulp Fiction" do "Przed wschodem słońca", od "Bez przebaczenia" do "Matriksa". Liczba miejsc była oczywiście ograniczona, postanowiliśmy więc nie dublować reżyserów, co postawiło nas przed dylematami w rodzaju: "Big Lebowski" czy "Fargo"? Zobaczcie rezultat: 20 najlepszych filmów z lat 90.

Richard Linklater serwuje unikalny wariant romansu, w którym para zakochanych spędza film, nieustannie spacerując i rozmawiając. Oszczędna fabuła zostawia jednak mnóstwo miejsca na fascynujące zgłębienie natury relacji między dwójką ludzi i szereg uniwersalnych refleksji. Amerykanin spotyka Francuzkę w pociągu do Wiednia. By nie przerywać ciekawej konwersacji, decydują się na wspólną wędrówkę po stolicy Austrii. W obsadzie m.in. Ethan Hawke, Julie Delpy.

Jeśli film świąteczny staje się świąteczną tradycją, to chyba najlepszy dowód, że spełnił swoją rolę. Oglądając "Kevina..." co roku łatwo się przyzwyczaić i nie docenić brawurowego połączenia komedii familijnej i slapsticku, jakie przygotował reżyser Chris Columbus. Historię zna przecież każdy: przez świąteczny pośpiech ośmioletni Kevin zostaje sam w domu na Boże Narodzenie. Będzie musiał stawić czoła dwójce włamywaczy. W obsadzie m.in. Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, Catherine O'Hara.

18
Steven Spielberg jak nikt potrafi połączyć techniczny popis z czynnikiem ludzkim. "Park Jurajski" to zarówno trzymający na krawędzi fotela spektakl suspensu i efektów specjalnych, jak i trafiająca do serca opowieść o zastępczej rodzinie, która formuje się w kryzysowej sytuacji. Fabuła jest prosta: milioner zakłada park rozrywki, którego atrakcją są żywe dinozaury. Podczas pierwszej wycieczki zaczynają się jednak kłopoty. W obsadzie m.in. Sam Neill, Jeff Goldblum, Laura Dern, Richard Attenborough.

17

Edward Nożycoręki

Edward Scissorhands
1 godz. 45 min.
Tim Burton dowodzi niezwykłego talentu, łącząc historię potwora Frankensteina i emploi Charliego Chaplina, by opowiedzieć wzruszającą gotycką baśń o samotności i poczuciu nieprzystosowania. Delikatny chłopak, który zamiast dłoni ma nożyce, nagle zostaje bez opieki swojego twórcy. W pobliskim miasteczku poznaje nastolatkę i zakochuje się w niej. W obsadzie m.in. Johnny Depp, Winona Ryder, Dianne Wiest, Anthony Michael Hall.

Jeden z najlepszych sequeli w historii kina, jeden z najlepszych filmów akcji w historii kina, krok milowy w rozwoju efektów specjalnych i widowisko z jednym z najbardziej pamiętnych one-linerów mistrza one-linerów Arnolda Schwarzeneggera. Reżyser James Cameron wraca wraz z Terminatorem T-800, który tym razem ma za zadanie chronić Johna Connora przed nowym zagrożeniem. W obsadzie m.in. Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick.

15

Wszystko o mojej matce

Todo sobre mi madre
1 godz. 41 min.
Pedro Almodóvar wkracza na dobre w poważny etap swojej filmografii, przekuwając formułę kiczowatego, kolorowego melodramatu w seans ambitnego, wzruszającego kina opowiadającego o życiu, teatrze i rolach, jakie gramy w teatrze życia. Zrozpaczona po stracie syna Manuela wyrusza do Barcelony, aby odnaleźć jego ojca. W obsadzie m.in. Cecilia Roth, Marisa Paredes, Penélope Cruz.

14
Ekscytujący remiks chińskiego kina kopanego, amerykańskiego kina strzelanego i japońskiego anime, przyprawiony dawką klasyki SF i filozofii. Jeden z najlepszych przykładów, jak wykorzystać efekty specjalne do opowiedzenia zajmującej historii. W tym przypadku: opowieści o hakerze Neo, który dowiaduje się od tajemniczych rebeliantów, że świat, który zna, jest tylko iluzją. W obsadzie m.in. Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving.

David Fincher daje pierwszy znak, że jest jednym z najlepszych reżyserów swojego pokolenia. Jego niezwykle stylowa, ale niepozbawiona egzystencjalnego ciężaru opowieść o pogoni za seryjnym mordercą na długie lata stała się wyznacznikiem gatunku. Dwóch policjantów stara się złapać mordercę wybierającego swoje ofiary według specjalnego klucza - siedmiu grzechów głównych. W obsadzie m.in. Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey.

Kulminacja disneyowskiego powrotu do formy z lat 90. Inspirowana Szekspirowskim "Hamletem" i osadzona w barwnej scenerii afrykańskiej sawanny opowieść łączy poważne, dramatyczne tony z beztroską rysunkową komedią, tworząc ideał animowanego kina familijnego. Historia młodego lwa Simby, który musi stawić czoła swojemu przeznaczeniu i dowieść, że jest godny, by pójść śladem swojego ojca i zostać królem zwierząt. Plus niezapomniane piosenki Eltona Johna.

Paul Thomas Anderson pożycza formułę wypracowaną przez Roberta Altmana i na jej fundamencie daje wirtuozerski popis reżyserii. Biblijna symbolika przeplata się tu ze zwykłym życiem, a hollywoodzkie gwiazdy dają jedne z najlepszych ról w karierze. "Magnolia" opowiada o dniu z życia kilku ludzi, których historie układają się w wielowątkową, mozaikową konstrukcję. W obsadzie m.in. Tom Cruise, Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman, William H. Macy, John C. Reilly.

Hayao Miyazaki tworzy jedno z arcydzieł anime, snując epicką opowieść, w której konwencja fantasy i spektakularna rysunkowa animacja służą do poruszenia poważnych tematów. Książę małej wioski zostaje przeklęty przez demona. Wyrusza w podróż, by poprosić legendarnego boga zwierząt o zdjęcie uroku. Wkrótce staje w środku konfliktu pomiędzy cywilizacją i mitycznymi siłami natury, które zagrożone przez człowieka wypowiedziały mu wojnę.

Genialny gangsterski fresk Martina Scorsesego, w którym gorzka refleksja na temat amerykańskiego snu spotyka się z popisem realizacyjnej maestrii: pamiętnymi ujęciami, rewelacyjnymi sekwencjami montażowymi i cytatami z historii kina. Historia Henryego, który, dostaje się pod opiekę szanowanego w kręgach mafijnych gangstera Jimmy'ego Conwaya. Goniąc za pieniędzmi i szacunkiem, wkroczy jednak na wyboistą ścieżkę. W obsadzie m.in. Ray Liotta, Joe Pesci, Robert De Niro.

Clint Eastwood mierzy się ze swoim dziedzictwem i kręci jeden z najważniejszych antywesternów w historii, słusznie nagrodzony czterema Oscarami. Gwiazdor i reżyser bierze gatunek, który uczynił go sławnym, i odziera go z blichtru, snując ponurą opowieść o fundamencie przemocy, na którym zbudowano mit Dzikiego Zachodu. Aktor wciela się w emerytowanego rewolwerowca podejmującego się zemsty na zlecenie okaleczonej prostytutki. W obsadzie m.in. Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman.

Film Harolda Ramisa to rzecz niezwykła: oparta na prostym gagu (zapętlony dzień) historia, która jest zarazem komedią romantyczną, studium depresji i przypowieścią o tym, co w życiu ważne. A przy tym: pretekstem dla jednej z najlepszych ról w karierze Billa Murraya. Oto Phil, prezenter telewizyjnej prognozy pogody, przyjeżdża do małego miasteczka, by zrelacjonować Dzień Świstaka. Następnego ranka stwierdza, że wciąż jest ten sam dzień. W obsadzie m.in. Bill Murray i Andie MacDowell.

Nagrodzony dwoma Oscarami film to esencja unikalnego stylu braci Coen, w którym ciepła satyra spotyka się z komedią absurdu i akcentami brutalnej przemocy, a wszystko utopione jest w gorzkim, melancholijnym sosie. Główna bohaterka to małomiasteczkowa policjantka w zaawansowanej ciąży, która prowadzi śledztwo: oto bowiem drobny sprzedawca samochodów zlecił bowiem porwanie własnej żony. W obsadzie m.in. Frances McDormand, William H. Macy, Steve Buscemi, Peter Stormare.

Terrence Malick przenosi na ekran powieść Jamesa Jonesa i kręci film wojenny, jakiego nie nakręcił nikt inny: refleksyjny, uduchowiony i humanistyczny, ale wciąż widowiskowy i oddający grozę frontowego doświadczenia. Akcja rozgrywa się w roku 1942, gdy oddział amerykańskiej armii ląduje na okupowanej przez Japończyków wyspie Guadalcanal. Ich zadanie okazuje się misją samobójczą. W obsadzie m.in. Jim Caviezel, Ben Chaplin, Sean Penn, Adrien Brody, George Clooney, John Cusack.

Wong Kar-Wai przenosi ducha Nowej Fali do Hongkongu lat 90. i jak nikt inny opowiada o wielkomiejskiej chandrze, przeplatając ze sobą dwie opowieści miłosne. W pierwszej pewien policjant lamentuje nad utratą ukochanej i dostaje obsesji na punkcie ananasów. W drugiej inny policjant, czekając na powrót dziewczyny, nie dostrzega, że zakochana w nim kobieta jest tuż obok. W obsadzie m.in. Brigitte Lin, Tony Leung Chiu Wai, Faye Wong, Takeshi Kaneshiro, Valerie Chow.

Pierwsza w historii Złota Palma dla kobiety - jak najbardziej zasłużona. Jane Campion kreuje niezapomniany nastrój, zderzając ze sobą surowość krajobrazu z intensywnością buzującej pod maską konwenansu namiętności. "Fortepian" to rozgrywająca się w XIX wieku opowieść o Adzie McGrath, która przeprowadza się wraz z córką do Nowej Zelandii, gdzie mąż sprzedaje jej fortepian. Kobieta chce go odzyskać. W obsadzie m.in. Holly Hunter, Harvey Keitel, Sam Neill, Anna Paquin.

Reżyser Michael Mann daje destylat swojego stylu, łącząc unikalny wielkomiejski klimat z wartką akcją i niezapomnianym konfliktem dwóch bohaterów granych przez dwóch legendarnych aktorów. Pierwszy z nich to zawodowy przestępca Neil McCauley, który organizuje zbrojny napad na opancerzoną furgonetkę. Drugi to prowadzący śledztwo w tej sprawie policjant Vincent Hanna. W obsadzie m.in. Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer, Tom Sizemore i Jon Voight.

Złota Palma dla "Pulp Fiction" mówi sama za siebie. Quentin Tarantino zapisał się w historii kina, przekuwając miłość do kinowej pulpy w sztukę i łącząc wyrafinowaną narracyjną konstrukcję z gotowymi do cytowania dialogami. A niby tylko opowiedział o dwóch płatnych mordercach pracujących na zlecenie mafii, żonie gangstera, pewnym bokserze i parze okradającej ludzi w restauracji. W obsadzie m.in. John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Bruce Willis i Harvey Keitel.