Najlepsze filmy lat 90. Top 20 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+lat+90.+Top+20+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-137640
Najlepsze filmy lat 90. Top 20 filmów, które warto obejrzeć
Jakie były najlepsze filmy lat 90.? Zobaczcie ranking 20 filmów, które zapisały się w historii kina: znajdziecie tu zarówno filmy akcji czy komedie romantyczne, jak i kino artystyczne. Zobaczcie też rankingi najlepszych filmów Marvela i najlepszych filmów o psychopatach.

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW LAT 90.Przed Wami 20 najlepszych filmów lat 90. Na liście znalazły się filmy amerykańskie, europejskie i azjatyckie z przedziału 1990 - 1999. Są tu najlepsze filmy akcji lat 90., najlepsze komedie lat 90. i najlepsze filmy artystyczne lat 90.: od "Pulp Fiction" do "Przed wschodem słońca", od "Bez przebaczenia" do "Matriksa". Liczba miejsc była oczywiście ograniczona, postanowiliśmy więc nie dublować reżyserów, co postawiło nas przed dylematami w rodzaju: "Big Lebowski" czy "Fargo"? Zobaczcie rezultat: 20 najlepszych filmów z lat 90.

20
plakat filmu Przed wschodem słońca

Przed wschodem słońca

Before Sunrise
40 min.
7,7 48 412 ocen społeczności 29 314 chce zobaczyć
Richard Linklater serwuje unikalny wariant romansu, w którym para zakochanych spędza film, nieustannie spacerując i rozmawiając. Oszczędna fabuła zostawia jednak mnóstwo miejsca na fascynujące zgłębienie natury relacji między dwójką ludzi i szereg uniwersalnych refleksji. Amerykanin spotyka Francuzkę w pociągu do Wiednia. By nie przerywać ciekawej konwersacji, decydują się na wspólną wędrówkę po stolicy Austrii. W obsadzie m.in. Ethan Hawke, Julie Delpy.

19
plakat filmu Kevin sam w domu

Kevin sam w domu

Home Alone
43 min.
7,1 416 501 ocen społeczności 6 142 chce zobaczyć
Jeśli film świąteczny staje się świąteczną tradycją, to chyba najlepszy dowód, że spełnił swoją rolę. Oglądając "Kevina..." co roku łatwo się przyzwyczaić i nie docenić brawurowego połączenia komedii familijnej i slapsticku, jakie przygotował reżyser Chris Columbus. Historię zna przecież każdy: przez świąteczny pośpiech ośmioletni Kevin zostaje sam w domu na Boże Narodzenie. Będzie musiał stawić czoła dwójce włamywaczy. W obsadzie m.in. Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, Catherine O'Hara.

18
plakat filmu Park Jurajski

Park Jurajski

Jurassic Park
7 min.
7,0 329 341 ocen społeczności 12 378 chce zobaczyć
Steven Spielberg jak nikt potrafi połączyć techniczny popis z czynnikiem ludzkim. "Park Jurajski" to zarówno trzymający na krawędzi fotela spektakl suspensu i efektów specjalnych, jak i trafiająca do serca opowieść o zastępczej rodzinie, która formuje się w kryzysowej sytuacji. Fabuła jest prosta: milioner zakłada park rozrywki, którego atrakcją są żywe dinozaury. Podczas pierwszej wycieczki zaczynają się jednak kłopoty. W obsadzie m.in. Sam Neill, Jeff Goldblum, Laura Dern, Richard Attenborough.

17
plakat filmu Edward Nożycoręki

Edward Nożycoręki

Edward Scissorhands
45 min.
7,7 397 935 ocen społeczności 56 233 chce zobaczyć
Tim Burton dowodzi niezwykłego talentu, łącząc historię potwora Frankensteina i emploi Charliego Chaplina, by opowiedzieć wzruszającą gotycką baśń o samotności i poczuciu nieprzystosowania. Delikatny chłopak, który zamiast dłoni ma nożyce, nagle zostaje bez opieki swojego twórcy. W pobliskim miasteczku poznaje nastolatkę i zakochuje się w niej. W obsadzie m.in. Johnny Depp, Winona Ryder, Dianne Wiest, Anthony Michael Hall.

16
plakat filmu Terminator 2: Dzień sądu

Terminator 2: Dzień sądu

Terminator 2: Judgment Day
17 min.
7,6 258 470 ocen społeczności 13 660 chce zobaczyć
Jeden z najlepszych sequeli w historii kina, jeden z najlepszych filmów akcji w historii kina, krok milowy w rozwoju efektów specjalnych i widowisko z jednym z najbardziej pamiętnych one-linerów mistrza one-linerów Arnolda Schwarzeneggera. Reżyser James Cameron wraca wraz z Terminatorem T-800, który tym razem ma za zadanie chronić Johna Connora przed nowym zagrożeniem. W obsadzie m.in. Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick.

15
plakat filmu Wszystko o mojej matce

Wszystko o mojej matce

Todo sobre mi madre
41 min.
7,6 68 884 oceny społeczności 39 590 chce zobaczyć
Pedro Almodóvar wkracza na dobre w poważny etap swojej filmografii, przekuwając formułę kiczowatego, kolorowego melodramatu w seans ambitnego, wzruszającego kina opowiadającego o życiu, teatrze i rolach, jakie gramy w teatrze życia. Zrozpaczona po stracie syna Manuela wyrusza do Barcelony, aby odnaleźć jego ojca. W obsadzie m.in. Cecilia Roth, Marisa Paredes, Penélope Cruz.

14
plakat filmu Matrix

Matrix

The Matrix
16 min.
7,6 822 997 ocen społeczności 38 291 chce zobaczyć
Ekscytujący remiks chińskiego kina kopanego, amerykańskiego kina strzelanego i japońskiego anime, przyprawiony dawką klasyki SF i filozofii. Jeden z najlepszych przykładów, jak wykorzystać efekty specjalne do opowiedzenia zajmującej historii. W tym przypadku: opowieści o hakerze Neo, który dowiaduje się od tajemniczych rebeliantów, że świat, który zna, jest tylko iluzją. W obsadzie m.in. Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving.

13
plakat filmu Siedem

Siedem

Se7en
7 min.
8,3 603 763 oceny społeczności 71 108 chce zobaczyć
David Fincher daje pierwszy znak, że jest jednym z najlepszych reżyserów swojego pokolenia. Jego niezwykle stylowa, ale niepozbawiona egzystencjalnego ciężaru opowieść o pogoni za seryjnym mordercą na długie lata stała się wyznacznikiem gatunku. Dwóch policjantów stara się złapać mordercę wybierającego swoje ofiary według specjalnego klucza - siedmiu grzechów głównych. W obsadzie m.in. Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey.

12
plakat filmu Król Lew

Król Lew

The Lion King
29 min.
8,2 566 165 ocen społeczności 17 474 chce zobaczyć
Kulminacja disneyowskiego powrotu do formy z lat 90. Inspirowana Szekspirowskim "Hamletem" i osadzona w barwnej scenerii afrykańskiej sawanny opowieść łączy poważne, dramatyczne tony z beztroską rysunkową komedią, tworząc ideał animowanego kina familijnego. Historia młodego lwa Simby, który musi stawić czoła swojemu przeznaczeniu i dowieść, że jest godny, by pójść śladem swojego ojca i zostać królem zwierząt. Plus niezapomniane piosenki Eltona Johna.

11
plakat filmu Magnolia

Magnolia

8 min.
7,5 40 947 ocen społeczności 59 776 chce zobaczyć
Paul Thomas Anderson pożycza formułę wypracowaną przez Roberta Altmana i na jej fundamencie daje wirtuozerski popis reżyserii. Biblijna symbolika przeplata się tu ze zwykłym życiem, a hollywoodzkie gwiazdy dają jedne z najlepszych ról w karierze. "Magnolia" opowiada o dniu z życia kilku ludzi, których historie układają się w wielowątkową, mozaikową konstrukcję. W obsadzie m.in. Tom Cruise, Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman, William H. Macy, John C. Reilly.

10
plakat filmu Księżniczka Mononoke

Księżniczka Mononoke

Mononoke-hime
13 min.
8,0 83 788 ocen społeczności 21 966 chce zobaczyć
Hayao Miyazaki tworzy jedno z arcydzieł anime, snując epicką opowieść, w której konwencja fantasy i spektakularna rysunkowa animacja służą do poruszenia poważnych tematów. Książę małej wioski zostaje przeklęty przez demona. Wyrusza w podróż, by poprosić legendarnego boga zwierząt o zdjęcie uroku. Wkrótce staje w środku konfliktu pomiędzy cywilizacją i mitycznymi siłami natury, które zagrożone przez człowieka wypowiedziały mu wojnę.

9
plakat filmu Chłopcy z ferajny

Chłopcy z ferajny

Goodfellas
26 min.
8,3 305 754 oceny społeczności 73 991 chce zobaczyć
Genialny gangsterski fresk Martina Scorsesego, w którym gorzka refleksja na temat amerykańskiego snu spotyka się z popisem realizacyjnej maestrii: pamiętnymi ujęciami, rewelacyjnymi sekwencjami montażowymi i cytatami z historii kina. Historia Henryego, który, dostaje się pod opiekę szanowanego w kręgach mafijnych gangstera Jimmy'ego Conwaya. Goniąc za pieniędzmi i szacunkiem, wkroczy jednak na wyboistą ścieżkę. W obsadzie m.in. Ray Liotta, Joe Pesci, Robert De Niro.

8
plakat filmu Bez przebaczenia

Bez przebaczenia

Unforgiven
11 min.
7,9 88 558 ocen społeczności 40 188 chce zobaczyć
Clint Eastwood mierzy się ze swoim dziedzictwem i kręci jeden z najważniejszych antywesternów w historii, słusznie nagrodzony czterema Oscarami. Gwiazdor i reżyser bierze gatunek, który uczynił go sławnym, i odziera go z blichtru, snując ponurą opowieść o fundamencie przemocy, na którym zbudowano mit Dzikiego Zachodu. Aktor wciela się w emerytowanego rewolwerowca podejmującego się zemsty na zlecenie okaleczonej prostytutki. W obsadzie m.in. Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman.

7
plakat filmu Dzień świstaka

Dzień świstaka

Groundhog Day
41 min.
7,2 140 365 ocen społeczności 16 602 chce zobaczyć
Film Harolda Ramisa to rzecz niezwykła: oparta na prostym gagu (zapętlony dzień) historia, która jest zarazem komedią romantyczną, studium depresji i przypowieścią o tym, co w życiu ważne. A przy tym: pretekstem dla jednej z najlepszych ról w karierze Billa Murraya. Oto Phil, prezenter telewizyjnej prognozy pogody, przyjeżdża do małego miasteczka, by zrelacjonować Dzień Świstaka. Następnego ranka stwierdza, że wciąż jest ten sam dzień. W obsadzie m.in. Bill Murray i Andie MacDowell.

6
plakat filmu Fargo

Fargo

38 min.
7,6 107 295 ocen społeczności 45 472 chce zobaczyć
Nagrodzony dwoma Oscarami film to esencja unikalnego stylu braci Coen, w którym ciepła satyra spotyka się z komedią absurdu i akcentami brutalnej przemocy, a wszystko utopione jest w gorzkim, melancholijnym sosie. Główna bohaterka to małomiasteczkowa policjantka w zaawansowanej ciąży, która prowadzi śledztwo: oto bowiem drobny sprzedawca samochodów zlecił bowiem porwanie własnej żony. W obsadzie m.in. Frances McDormand, William H. Macy, Steve Buscemi, Peter Stormare.

5
plakat filmu Cienka czerwona linia

Cienka czerwona linia

The Thin Red Line
50 min.
7,6 93 973 oceny społeczności 44 647 chce zobaczyć
Terrence Malick przenosi na ekran powieść Jamesa Jonesa i kręci film wojenny, jakiego nie nakręcił nikt inny: refleksyjny, uduchowiony i humanistyczny, ale wciąż widowiskowy i oddający grozę frontowego doświadczenia. Akcja rozgrywa się w roku 1942, gdy oddział amerykańskiej armii ląduje na okupowanej przez Japończyków wyspie Guadalcanal. Ich zadanie okazuje się misją samobójczą. W obsadzie m.in. Jim Caviezel, Ben Chaplin, Sean Penn, Adrien Brody, George Clooney, John Cusack.

4
plakat filmu Chungking Express

Chungking Express

Chung hing sam lam
37 min.
7,9 15 352 oceny społeczności 14 601 chce zobaczyć
Wong Kar-Wai przenosi ducha Nowej Fali do Hongkongu lat 90. i jak nikt inny opowiada o wielkomiejskiej chandrze, przeplatając ze sobą dwie opowieści miłosne. W pierwszej pewien policjant lamentuje nad utratą ukochanej i dostaje obsesji na punkcie ananasów. W drugiej inny policjant, czekając na powrót dziewczyny, nie dostrzega, że zakochana w nim kobieta jest tuż obok. W obsadzie m.in. Brigitte Lin, Tony Leung Chiu Wai, Faye Wong, Takeshi Kaneshiro, Valerie Chow.

3
plakat filmu Fortepian

Fortepian

The Piano
1 min.
7,8 51 027 ocen społeczności 29 033 chce zobaczyć
Pierwsza w historii Złota Palma dla kobiety - jak najbardziej zasłużona. Jane Campion kreuje niezapomniany nastrój, zderzając ze sobą surowość krajobrazu z intensywnością buzującej pod maską konwenansu namiętności. "Fortepian" to rozgrywająca się w XIX wieku opowieść o Adzie McGrath, która przeprowadza się wraz z córką do Nowej Zelandii, gdzie mąż sprzedaje jej fortepian. Kobieta chce go odzyskać. W obsadzie m.in. Holly Hunter, Harvey Keitel, Sam Neill, Anna Paquin.

2
plakat filmu Gorączka

Gorączka

Heat
50 min.
8,1 159 253 oceny społeczności 51 653 chce zobaczyć
Reżyser Michael Mann daje destylat swojego stylu, łącząc unikalny wielkomiejski klimat z wartką akcją i niezapomnianym konfliktem dwóch bohaterów granych przez dwóch legendarnych aktorów. Pierwszy z nich to zawodowy przestępca Neil McCauley, który organizuje zbrojny napad na opancerzoną furgonetkę. Drugi to prowadzący śledztwo w tej sprawie policjant Vincent Hanna. W obsadzie m.in. Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer, Tom Sizemore i Jon Voight.

1
plakat filmu Pulp Fiction

Pulp Fiction

34 min.
8,3 658 066 ocen społeczności 62 420 chce zobaczyć
Złota Palma dla "Pulp Fiction" mówi sama za siebie. Quentin Tarantino zapisał się w historii kina, przekuwając miłość do kinowej pulpy w sztukę i łącząc wyrafinowaną narracyjną konstrukcję z gotowymi do cytowania dialogami. A niby tylko opowiedział o dwóch płatnych mordercach pracujących na zlecenie mafii, żonie gangstera, pewnym bokserze i parze okradającej ludzi w restauracji. W obsadzie m.in. John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Bruce Willis i Harvey Keitel.