Nie żyje Mark Margolis. Hector Salamanca z "Breaking Bad" i "Zadzwoń do Saula" miał 83 lata

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Mark+Margolis.+Hector+Salamanca+z+%22Breaking+Bad%22+mia%C5%82+83+lata-151672
Nie żyje Mark Margolis. Hector Salamanca z "Breaking Bad" i "Zadzwoń do Saula" miał 83 lata
źródło: Getty Images
autor: NBC
Nie żyje amerykański aktor Mark Margolis, znany m.in. z roli Hectora Salamanki z seriali "Breaking Bad" i "Zadzwoń do Saula". Margolis zmarł po krótkiej chorobie w czwartek w szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku. Informację o jego śmierci ujawnił jego syn, aktor Morgan Margolis. Miał 83 lata.

Mark Margolis - kim był?
Mark Margolis urodził się w Filadelfii w 1939 roku. Studiował pod kierownictwem Stelli Adler w słynnym Actors Studio. Był również uczniem Lee Strasberga. Na dużym ekranie zadebiutował w klasyku kina dla dorosłych "The Opening of Misty Beethoven" (1976). Następnie zagrał m.in. w takich produkcjach jak "W starym dobrym stylu" (1979), "W przebraniu mordercy" (1980), "Artur" (1981) i "Cotton Club" (1984).

Był najlepiej znany z drugoplanowych ról. Wystąpił m.in. w takich produkcjach jak "Człowiek z blizną" (1983) czy "Ace Ventura: Psi detektyw" (1994). Regularnie współpracował z Darrenem Aronofskym. Zagrał w jego filmach "Pi" (1998), "Requiem dla snu" (2000), "Źródło" (2006), "Zapaśnik" (2008), "Czarny łabędź" (2010) i "Noe: Wybrany przez Boga" (2014).

W jego filmografii są także m.in. "1492: Wyprawa do raju" (1992), "Władza absolutna" (1997), "Hannibal" (2001) i "Gdzie jesteś, Amando" (2007).

Zagrał również w serialach "Columbo", "The Equalizer", "Więzienie Oz", "Mildred Pierce", "Santa Barbara", "Gliniarz i prokurator", "Star Trek: Następne pokolenie", "Zagubiony w czasie", "Prawo i porządek" i "Seks w wielkim mieście".

Mark Margolis, czyli Hector Salamanca - najważniejsza rolaNajważniejszą rolą w karierze Marka Margolisa pozostaje Hector "Tio" Salamanca, którego zagrał on w serialach "Breaking Bad" i "Zadzwoń do Saula". Niegdyś ważna figura w meksykańskim kartelu kierowanym przez Dona Eladio, Hector jest sparaliżowany i przykuty do wózka, porozumiewając się ze światem jedynie za pomocą dzwoneczka (co ciekawe, Margolis nie mówił po hiszpańsku).

Po raz pierwszy pojawił się w drugim odcinku drugiego sezonu "Breaking Bad". Zginął w finale sezonu czwartego, pomagając Walterowi White'owi (Bryan Cranston) pokonać Gusa Fringa (Giancarlo Esposito). Margolis wrócił do roli w prequelu, "Zadzwoń do Saula", gdzie dowiedzieliśmy się, jakie wydarzenia doprowadziły do jego paraliżu.

W 2012 roku Margolis otrzymał nominację do nagrody Emmy za występ w "Breaking Bad". Ostatnią pozycją w jego filmografii pozostaje "Zadzwoń do Saula".

"Zadzwoń do Saula" - zwiastunPobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones