Program 7. American Film Festival ogłoszony! 

https://www.filmweb.pl/news/Program+7.+American+Film+Festival+og%C5%82oszony+%C2%A0-119867
7. American Film Festival odbędzie się we Wrocławiu w dniach 25-30 października 2016 roku. W programie tegorocznej edycji, która będzie miała miejsce w Kinie Nowe Horyzonty, znalazło się 100 filmów pełnometrażowych: 58 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, a 6 to premiery europejskie. 


AFF od początku swego istnienia prezentuje pełne spektrum amerykańskiego kina: dokumenty, fabuły i kino eksperymentalne, dzieła mistrzów i twórców niezależnych. Obok amerykańskiej klasyki można tu obejrzeć filmy młodych reżyserów zza oceanu opowiadających o Ameryce często nieznanej Europejczykom, zaskakującej, odmiennej od potocznych wyobrażeń. W tym roku na festiwal składa się aż 13 sekcji, a ponieważ w 2016 roku Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury, szczególny akcent w programie został położony na ukazanie związków pomiędzy kinematografią europejską i amerykańską.

25 października (wtorek) festiwal otworzy polska premiera "Patersona" Jima Jarmuscha – rewelacji tegorocznego festiwalu w Cannes. Buntownik amerykańskiego kina głosi w swoim nowym filmie pochwałę zwykłego życia, w którym można odnaleźć prawdziwą poezję, tak jak czyni to jego bohater, skromny kierowca autobusu (Adam Driver), zapisujący wiersze w sekretnym notatniku. Natomiast w dniu 30 października (niedziela) festiwal zakończą nagrodzone w Wenecji Srebrnym Lwem "Zwierzęta nocy" Toma Forda - drapieżne kino noir o miłości i zemście z hipnotyzującą muzyką Abla Korzeniowskiego oraz kreacjami aktorskimi Amy Adams i Jake’a Gyllenhaala.


W programie znalazły się również głośne produkcje, które po pokazach na największych festiwalach w Europie (Wenecja, Cannes) trafiają do Wrocławia. Wiele z nich ma realne szanse na oscarowe nominacje. Niektóre z nich to filmy europejskich reżyserów pracujących w Ameryce lub filmy, w których zagrali amerykańscy aktorzy, jak uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes "American Honey" brytyjskiej reżyserki Andrei Arnold - nowoczesne kino drogi o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu i o cenie jaką trzeba za to zapłacić (w rolach głównych: debiutantka Sasha Lane oraz Shia LaBeouf); czy nagrodzona za scenariusz w Cannes "StylistkaFrancuza Oliviera Assayasa z wyrastającą na gwiazdę pierwszej wielkości Amerykanką Kristen Stewart jako współczesną mieszkanką Paryża, będącą medium.

Chwilę po tym jak podbił publiczność wielkich festiwali w Telluride i Toronto do Wrocławia zawita (niemal równolegle z otwarciem festiwalu w Rzymie) – drugi film w karierze Barry’ego Jenkinsa "Moonlight"  – melancholijno-zmysłowe gejowskie love story rozgrywające się w czarnej dzielnicy Miami o kryminalnej reputacji, któremu przepowiada się wielkie szanse w wyścigach po Oscary. Pojawi się też prezentowany w Cannes i wywołujący duże poruszenie w Stanach Zjednoczonych - "Loving" Jeffa Nicholsa, historia międzyrasowego małżeństwa z lat 50. Jego bohaterowie - czarna dziewczyna i biały chłopak, Mildred i Richard Loving - wywalczyli zmianę rasistowskiego prawa w stanie Virginia, zabraniającego mieszanych małżeństw. Grający główne role Ruth Negga i Joel Edgerton widziani są w gronie kandydatów do oscarowych nominacji aktorskich. Drugi film Nicholsa - z Adamem Driverem i Michaelem Shannonem - nawiązujący do nurtu sci-fi "Midnight Special", znalazł się w sekcji Festival Favorites.Nie zabraknie filmów z mekki amerykańskiego kina niezależnego, czyli festiwalu Sundance, widzowie AFF obejrzą m.in.: nagrodzoną za reżyserię surrealistyczną fabułę "Człowiek-scyzorykduetu Daniel Scheinert i Daniel Kwan (z Paulem Dano i Danielem Radcliffem w głównych rolach). Będzie chwalony na Sundance i innych festiwalach (równolegle z AFF jest filmem otwarcia Viennale) kameralny dramat Kennetha Lonergana "Manchester by the Sea" z Casey’em Affleckiem i Michelle Williams, a także oparta na faktach "Christine" (pokazywana równolegle z "Kate gra Christine" Roberta Greene'a z sekcji American Docs), w której tragiczną historię dziennikarki telewizyjnej Christine Chubbuck (Rebecca Hall w życiowej roli) rekonstruuje Antonio Campos.

W centrum każdego festiwalu znajdują się konkursy. American Film Festival posiada dwie premierowe sekcje konkursowe: Spectrum, panoramę współczesnego kina amerykańskiego (14 filmów) oraz American Docs, czyli najgłośniejsze dokumenty sezonu pokazujące różne oblicza Ameryki (10 filmów). Oceniane przez widzów filmy będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon, dodatkową nagrodę - telewizja Ale kino+ (oferta zakupu do emisji).

Jak co roku AFF przyzna Indie Star Award, nagrodę honorującą wybitnych twórców niezależnego kina amerykańskiego, którą tym razem otrzyma legenda nowojorskiej awangardy filmowej – Jonas Mekas. Ten urodzony na Litwie, a od połowy lat 40. mieszkający w Stanach Zjednoczonych, autor filmowych dzienników uważany jest za czołowego twórcę nurtu new american cinema. Widzowie AFF obejrzą jego film "Ścinki z życia szczęśliwego człowieka" z 2012 roku. Sędziwy laureat nie będzie mógł stawić się we Wrocławiu osobiście, ale weźmie udział w uroczystości wręczenia nagrody za pośrednictwem Internetu.

W ramach 7. AFF odbędą się dwie retrospektywy, łączące filmowe światy Nowego i Starego Kontynentu: Europejczycy w Ameryce – sekcja pokazująca Amerykę widzianą oczami europejskich reżyserów, ze szczególnym uwzględnieniem amerykańskich dzieł Wima Wendersa, oraz Orson Welles w Europie – wybór europejskich filmów geniusza światowego kina.

Pełny program festiwalu wraz z kalendarium seansów i opisami filmów  na stronie www.americanfilmfestival.pl od 12 października od godz. 12.00.