Najlepsze filmy o koniach. Top 15 filmów, które warto zobaczyć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+koniach.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+zobaczy%C4%87-138011
Najlepsze filmy o koniach. Top 15 filmów, które warto zobaczyć
Wio, koniku? Siodłać konie? Patataj, patataj? Nie wiemy, jak zacząć, ale wiemy, że filmy o klaczach, mustangach i źrebakach to całkiem spory skrawek historii kina. Przed Wami piętnaście z nich - od najgorszego z najlepszych, do najlepszego. Konia z rzędem temu, kto widział wszystkie.

Zachęcamy też do przeczytania innych rankingów. Sprawdźcie m.in. najlepsze filmy o miłościnajlepsze filmy o wampirach i najlepsze filmy o narkotykach.

RANKING - NAJLEPSZE FILMY O KONIACH


Znajdziecie tu hollywoodzkie eposy ("Czas wojny"), żelazną klasykę ("Czarny książę"), a także kilka filmów, w których majestatyczne konie grają drugie skrzypce ("Skłóceni z życiem"). Słowem - filmowy elementarz dla miłośników tych wspaniałych zwierząt.

15
plakat filmu Buck
FILM
28 min.
2011
7,6 169 ocen społeczności
374 chce zobaczyć
kraj
reżyser
Wciągający i świetnie zrealizowany film dokumentalny opowiada historię Bucka Brannamana - to pierwowzór postaci granej przez Roberta Redforda w filmie "Zaklinacz koni". Brannaman, naznaczony trudnym dzieciństwem, poświęcił całe życie ukochanym zwierzętom - konie stały się dla niego substytutem rodzinnego ciepła. A dzięki miłości do nich odnalazł w życiu harmonię, nie powtórzył błędów okrutnego ojca i poukładał na nowo drabinkę egzystencjalnych priorytetów. Za kamerą doskonała dokumentalistka,Cindy Meehl.

14
plakat filmu Flicka
FILM
34 min.
2006
7,1 7 059 ocen społeczności
2 999 chce zobaczyć
Opowieść o przyjaźni zamkniętej w sobie dziewczyny z dzikim mustangiem to wzór hollywoodzkiego kina familijnego. Konie są piękne i majestatyczne, bohaterkę łatwo polubić, a historia inicjacji w dorosłość zmierza do happy endu, na który liczymy. Warto dać szansę filmowi Michaela Mayera - to ciepła i bezpretensjonalna fabułka, w której istotne są nie tylko piękne zwierzęta, ale i ulotne, nastoletnie marzenia. Na ekranie młodziutka Alison Lohman ("Naciągacze"), zaś w roli jej matki - Maria Bello ("Historia przemocy").

13
plakat filmu Wyścig marzeń
FILM
Dreamer: Inspired by a True Story
46 min.
2005
7,4 4 515 ocen społeczności
3 035 chce zobaczyć
Sonador, wyścigowa klacz, finiszuje gonitwę ze złamaną nogą. To jednak nie koniec, a dopiero początek jej wielkiej przygody. Zwierzę dochodzi do siebie pod czujnym okiem trenera Bena Crane'a, a na ekranie rozkwita wyjątkowa przyjaźń. Nakręcony na podstawie prawdziwej historii obraz to na papierze średnia krajowa "filmów o koniach". Jednak w kategorii feel good movies jest już dużo, dużo lepiej. W rolę Crane'a wcielił się Kurt Russell. Partneruje mu Dakota Fanning. Film wyreżyserował John Gatins.
 
12
plakat filmu Niezwyciężony Secretariat
FILM
Secretariat
3 min.
2010
7,4 10 176 ocen społeczności
4 310 chce zobaczyć
Ten koń żył naprawdę. A z taką biografią nie dziwi, że idealnie nadawał się na bohatera hollywoodzkiej laurki. W latach 70. ubiegłego wieku mustang Secretariat istotnie był niepokonany na amerykańskich torach, zaś w jego losach odbijał się kawałek historii Stanów Zjednoczonych. Film Randalla Wallace'a wprawdzie zahacza o wątki historyczno-społeczne, ale to przede wszystkim wielka celebracja jeździeckiego sportu i samego Secretariata. Zdjęcia, montaż, inscenizacja - film nakręcony jest tak efektownie, że ręce same składają się do oklasków, gdy szybki jak błyskawica koń przekracza linię mety. W rolach głównych Diane Lane, John Malkovich i Dylan Walsh.
 
11
plakat filmu Zebra z klasą
FILM
Racing Stripes
42 min.
2005
6,0 29 188 ocen społeczności
1 009 chce zobaczyć
Jaki jest koń, każdy widzi. Niewysoki, uśmiechnięty, w biało-czarne pasy, .... Ok, to nie koń, to zebra. Ale jej marzenia o końskiej doli warto wziąć na poważnie - dorasta w końcu w przeświadczeniu, że jest piękną klaczą. "Zebra z klasą" to duchowa spadkobierczyni "Babe - Świnki z klasą". Nieco gorsza, ale darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby - cała rodzina wciąż znajdzie tutaj coś dla siebie. W dubbingowych rolach same gwiazdy - Dustin Hoffman, Whoopi Goldberg, David Spade i Patrick Stewart. Reżyserem filmu jest Frederik Du Chau.
 
10
plakat filmu Wicher
FILM
Ostwind - Zusammen sind wir frei
41 min.
2013
7,5 5 231 ocen społeczności
2 159 chce zobaczyć
"Jeśli kochacie konie, to dla was obowiązkowa pozycja" - do tego od mniej więcej dekady sprowadzają się recenzje kolejnych części serii "Wicher". A nakręcono ich już cztery, gdyż opowieść o zaklinaczce Mice oraz hebanowym Wichrze, koniu-superbohaterze, to w Niemczech kasowy hit. Nic dziwnego - spełnia wszystkie warunki niezobowiązującej, familijnej rozrywki: uczy empatii, pokazuje problemy wieku dorastania, jest nieźle nakręcona, zawiera też niegłupie przesłanie. Cóż możemy dodać, dla miłośników zwierząt, a koni w szczególności - pozycja obowiązkowa.
 
9
plakat filmu Zaklinacz koni
FILM
The Horse Whisperer
50 min.
1998
7,5 39 928 ocen społeczności
10 915 chce zobaczyć
Zaklinacz koni Buck Brannaman - tym razem w wersji fabularnej i, dla niepoznaki, jako Tom Booker. Okaleczona w wypadku jeździeckim dziewczynka trafia na jego ranczo wraz z matką. Tom zaklina dzikiego konia zwanego Pielgrzymem, małoletnia bohaterka powoli odzyskuje wiarę w siebie, powoli rozkwita też romans ranczera z doświadczoną przez los kobietą. Przygotujcie chusteczki, ilość wzruszeń na milimetr taśmy filmowej przekracza dopuszczalne normy. Za i przed kamerą Robert Redford. Partnerują mu Kristin Scott Thomas oraz zaledwie czternastoletnia Scarlett Johansson w jednej ze swoich najwcześniejszych ról.
 
8
plakat filmu Bez piętna
FILM
Unbranded
45 min.
2015
7,4 92 oceny społeczności
166 chce zobaczyć
Czterech mężczyzn pokonuje na swoich koniach drogę z Kanady do Meksyku. To ponad 3000 mil, czyli wystarczająco dużo materiału na świetny dokument. "Bez piętna" jest opowieścią o wielu rzeczach: o potrzebie przygody, ucieczce od cywilizacji, o męskiej przyjaźni. Ale przede wszystkim to historia o miłości do mustangów - ogromny wysiłek bohaterów i filmowców, mający zwrócić uwagę na kwestie związane z ochroną dzikich koni. Film wyreżyserował Phillip Baribeau.
 
7
plakat filmu Skłóceni z życiem
FILM
The Misfits
4 min.
1961
7,5 5 764 oceny społeczności
6 785 chce zobaczyć
Rozwódka Rosalyn Taber wyjeżdża na prowincję, gdzie wikła się w trójkąt uczuciowy - o jej serce zaczynają rywalizować długoletni przyjaciele. Koń jako symbol nieuchwytnego uczucia? Pogoni za niedoścignionymi marzeniami? Dlaczego nie. W klasycznym melodramacie Johna Hustona pościg za dzikimi końmi pozostaje piękną metaforą gorączki uczuć. To klasyczne Hollywood w najlepszym wydaniu, a na ekranie błyszczą wielkie gwiazdy epoki - Clark Gable, Marilyn Monroe i Montgomery Clift.
 
6
plakat filmu Hidalgo - ocean ognia
FILM
Hidalgo
16 min.
2004
7,2 23 556 ocen społeczności
4 418 chce zobaczyć
Jeździecki mistrz, Frank T. Hopkins, ma przed sobą nie lada wyzwanie. Trasa morderczego konnego wyścigu, zwanego Oceanem Ognia, wiedzie przez 3000 mil Iraku, Arabii Saudyjskiej oraz Syrii. Na szczęście Hopkins oraz jego wierny koń Hidalgo to para, której nie straszne ani pustynne piekło, ani bezwzględni rywale. "Hidalgo. Ocean ognia" to nakręcone na podstawie prawdziwej historii rasowe kino przygodowe. I choć fakty są naginane do prawideł hollywoodzkiego spektaklu, to cóż to jest za spektakl! Film wyreżyserował Joe Johnston ("Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie"). W głównej roli znany i kochany Viggo Mortensen.
 
5
plakat filmu Mustang
FILM
The Mustang
36 min.
2019
6,5 1 455 ocen społeczności
1 266 chce zobaczyć
Skazaniec Roman (doskonały Matthias Schoenaerts) trafia na resocjalizację do ośrodka, w którym musi opiekować się dzikimi mustangami. I jak nietrudno się domyślić, to początek jego przyjaźni z tytułowym zwierzęciem oraz długiej i trudnej, emocjonalnej reedukacji. Film w reżyserii Laure de Clermont-Tonnerre to empatyczne, kameralne kino o odpowiedzialności, demonach przeszłości i odzyskiwaniu kontroli nad własnym życiem. W drugoplanowych rolach wystąpili m.in. Connie Britton i Bruce Dern.
 
4
plakat filmu Mustang z Dzikiej Doliny
FILM
Spirit: Stallion of the Cimarron
23 min.
2002
7,6 86 326 ocen społeczności
7 541 chce zobaczyć
Jest i animacja - ale konie jak żywe. "Mustang z Dzikiej Doliny" nie bez przyczyny ma dziś status filmu kultowego. Dzieło DreamWorks to opowieść o schwytanym przez kowbojów mustangu, który trafia w ręce kawalerii - i to opowieść ryzykowna w kontekście dzieciaków, bo z niemym bohaterem. Oczywiście, ten koń gadać nie musi - dzięki mistrzowskiej robocie animatorów oraz świetnemu scenariuszowi, wszystko jest dla nas jasne: ludzie są chciwi, zwierzęta niewinne, zaś dziki koń to symbol dzikiej, powoli dogorywającej Ameryki. Reżyserują Lorna Cook i Kelly Asbury.
 
3
plakat filmu Czas wojny
FILM
War Horse
26 min.
2011
7,1 46 947 ocen społeczności
19 996 chce zobaczyć
"Czas wojny" (o bardziej wymownym, angielskim tytule "War Horse") opowiada historię rolnika Alberta (Jeremy Irvine) oraz jego konia imieniem Joey, który - sprzedany brytyjskiej armii - trafia na kolejne fronty I Wojny Światowej. Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści Michaela Morpurgo. A jako że wyreżyserował go Steven Spielberg, na ekranie znajdziemy i przygodę, i horror wojny, i wzruszającą opowieść ludzko-zwierzęcej przyjaźni aż po grób. Efekt - aż sześć nominacji do Oscara. Wśród filmów o koniach oraz ich wrażliwych właścicielach - prawdziwa perełka.
 
2
plakat filmu Niepokonany Seabiscuit
FILM
Seabiscuit
21 min.
2003
7,5 10 737 ocen społeczności
5 246 chce zobaczyć
Jest rok 1938, trwa wielki gospodarczy kryzys. Milioner Charles Howard, trener Tom Smith i dżokej Johnny Pollard łączą siły, by wytresować tytułowego konia - a jeśli interesujecie się tymi zwierzętami, na pewno wiecie, że Seabiscuit to koń legendarny, czempion w niezliczonych wyścigach, symbol nadziei w mrocznych czasach. Hollywoodzka wersja historii Seabiscuita, nakręcona według żelaznych prawideł gatunku, ale i doprowadzona do perfekcji w każdym aspekcie, to po dziś dzień najbardziej doceniany film o koniach: 7 nominacji do Oscara, 2 szanse na Złote Globy i ponad dwadzieścia innych nominacji oraz nagród. Reżyserem filmu jest Gary Ross. W rolach głównych Tobey Maguire, Jeff Bridges, Elizabeth Banks i Chris Cooper.
 
1
plakat filmu Czarny książę
FILM
Black Beauty
29 min.
1994
7,7 9 202 oceny społeczności
5 247 chce zobaczyć
Czarny książę - bohater dzieciństwa kilku pokoleń widzów oraz zdecydowanie najbardziej znany koń w dziejach kina. Ze wszystkich filmów o jego przygodach, wybraliśmy brytyjsko-amerykańską adaptację z 1994 roku. Dzięki precyzyjnej reżyserii oraz świetnemu scenariuszowi Caroline Thompson wybrzmiewają wszystkie nuty tej słodko-gorzkiej historii - opowieści o ludzkim okrucieństwie, ale też o gotowości do poświęcenia wszystkiego w imię natury, wolności oraz - tak, dobrze myślicie - koni. Do tego piękne plenery, wartka akcja, cudowna muzyka Danny'ego Elfmana oraz wspaniali aktorzy, którzy dają z siebie wszystko - Sean Bean, David Thewlis i Alan Cumming. Dla wszystkich miłośników koni i dobrego kina "Czarny książę" to numer 1 w tej gonitwie.
 
Udostępnij: