Znamy filmy otwarcia i zamknięcia 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Znamy+filmy+otwarcia+i+zamkni%C4%99cia+15.+MFF+T-Mobile+Nowe+Horyzonty-112181
15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 23 lipca2 sierpnia 2015 roku. Zostanie na nim pokazanych 340 filmów (w tym 217 pełnometrażowych) z 54 krajów. 


Filmem otwarcia będzie prowokacyjna, belgijska komedia o Bogu, który mieszka w... Brukseli - "Zupełnie Nowy Testament" Jaco Van Dormaela (m.in. "Ósmy dzień"), przebój sekcji Quinzaine des Réalisateurs na tegorocznym festiwalu w Cannes, z Benoît Poelvoorde, Yolande Moreau i Catherine Deneuve.

"Zupełnie Nowy Testament"

Drugim filmem, który zobaczą widzowie w pierwszy wieczór festiwalu, dokładnie w czwartą rocznicę śmierci Amy Winehouse, będzie "Amy" Asifa Kapadii - stworzony z nieznanych dotąd materiałów, przejmujący, trzymający w napięciu dokument o błyskotliwej dziewczynie, obdarzonej wyjątkowym talentem, która w rekordowo krótkim czasie osiągnęła szczyty sławy.

Trzecim filmem otwarcia będzie jeden z najbardziej oryginalnych filmów ostatniego festiwalu w Cannes, na którym otrzymał nagrodę za reżyserię. W "Zabójczyni" wybitny azjatycki filmowiec Hou Hsiao-hsien mierzy się tym razem z gatunkiem wuxia - efektowną historią o legendarnych mistrzach walki wushu - ale idzie zupełnie inną drogą niż Zhang Yimou i Ang Lee.

Festiwal zamknie film "Moja matka", najnowszy komediodramat uznanego włoskiego reżysera Nanniego Morettiego ("Pokój syna", "Habemus Papam"): współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, reżyserce filmowej, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze. W rolach głównych występują Margherita Buy i John Turturro.

Pełny program festiwalu będzie dostępny na stronie www.nowehoryzonty.pl od jutra, 1 lipca od godziny 12.00.

"Walser"

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostanie pokazanych 13 filmów – autorskich, niekonwencjonalnych, szukających nowych form wyrazu. Ponownie w najważniejszej sekcji festiwalu znalazła się premiera światowa polskiego filmu. Jednym z dzieł ubiegających się o Grand Prix będzie "Walser" – debiut fabularny wybitnego artysty Zbigniewa Libery z Krzysztofem Stroińskim w roli głównej.

Kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W sekcji znalazły się między innymi nagrodzony na Berlinale "Performer" Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy o Oskarze Dawickim oraz "Wataha" Crystal Moselle – nagrodzona przez jury festiwalu Sundance opowieść o uwięzionych w nowojorskim mieszkaniu nastolatkach, dla których filmy stają się jedynym oknem na świat.

W sekcjach konkursowych prezentowane są filmy nowych, obiecujących twórców, natomiast w Panoramie oraz sekcji Ale kino+ dzieła doceniane na prestiżowych festiwalach autorstwa uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina. W tym roku w programie znalazły się najnowsze filmy m.in. Gaspara Noé ("Love"), Hirokazu Koreedy ("Nasza najmłodsza siostra"), Mike’a Leigh ("Pan Turner"), Yorgosa Lanthimosa ("The Lobster"), Paula Thomasa Andersona ("Wada ukryta") i Jia Zhang-ke ("Nawet góry przeminą").

"Love"

Na tegorocznym festiwalu pokazane zostaną 22 filmy z oficjalnej selekcji tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes. Wydarzeniem festiwalu będą pokazy debiutanckiego filmu "Syn Szawła" Węgra László Nemesa, laureata tegorocznego Grand Prix.  

W sekcji Ale kino+ znalazł się "Pasolini" Abla Ferrary z Willemem Dafoe w roli głównej. Amerykański reżyser będzie gościem festiwalu. 

Prosto z prestiżowego festiwalu w Karlovych Varach przyjadą do Wrocławia trzy filmy: niekonwencjonalna historia o miłości "Chemia" Bartka Prokopowicza; "Czerwony pająk", debiut fabularny znanego operatora i dokumentalisty Marcina Koszałki, oraz najnowszy film Ancy Damian, "Czarodziejska góra".

Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie Philippe Garrel – najbardziej bezkompromisowy z francuskich kontynuatorów francuskiej nowej fali. W programie fabuły i krótkie metraże, klasyki z Jean Seberg i piosenkarką Nico, nagradzane na festiwalu w Wenecji "Nie słyszę już gitary", "Zwyczajni kochankowie", czy najnowszy film reżysera "W cieniu kobiet", który miał premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes.

"Zwyczajni kochankowie"

Wydarzeniem festiwalu będzie przegląd kina Litwy – 21 filmów fabularnych, od klasyków Vytautasa Žalakevičiusa i Almantasa Grikevičiusa z czasów ZSRR po współczesne dokonania, doceniane na światowych festiwalach przez krytyków i publiczność. Bohaterem retrospektywy będzie Šarūnas Bartas – najsłynniejszy przedstawiciel kina litewskiego, wizjoner stawiany na równi z takimi mistrzami jak Andriej Tarkowski i Béla Tarr.

Bohaterem polskiej retrospektywy będzie Tadeusz Konwicki – zmarły w tym roku wybitny pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. W programie legendarne fabuły – od debiutanckiego nowofalowego "Ostatniego dnia lata", przez kultowe "Salto", po nieco zapomniane "Jak daleko stąd, jak blisko".  

Tegoroczna sekcja Trzecie oko nosić będzie tytuł #selfie: filmowe autoportrety. W programie znalazły się intymne, kręcone latami wideopamiętniki, bezlitosne autoanalizy, jak również bezwstydne, narcystyczne zachwyty własną osobą, między innymi: awangardowy "Dziennik" izraelskiego guru filmu eksperymentalnego Davida Perlova czy słynne dzienniki filmowe Amerykanki Anne Charlotte Robertson "Pięć lat na taśmie".

Tematem tegorocznej edycji sekcji Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą kostiumy. Specjalnym gościem będzie wybitna kostiumografka Dorota Roqueplo, która opowie o swojej pracy nad "Hiszpanką" Łukasza Barczyka. W programie między innymi "Piąty element" Luca Bessona, "Orlando" Sally Potter czy najnowszy film brytyjskiego reżysera Petera Stricklanda – hipnotyzujący, niezwykły wizualnie "The Duke of Burgundy".