Top 15 najlepszych filmów i seriali o futbolu amerykańskim

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+i+seriale+o+futbolu+ameryka%C5%84skim.+Top+15+produkcji%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-149627
Top 15 najlepszych filmów i seriali o futbolu amerykańskim
W ubiegły weekend odbyła się 57. edycja Super Bowl, największego widowiska sportowego w USA. Choć to okazja do zaprezentowania światu zwiastunów najnowszych kinowych produkcji, wyjątkowo kosztownych reklam oraz występu międzynarodowej gwiazdy w przerwie spotkania, wszyscy Amerykanie zbierają się przed telewizorami, aby obejrzeć mecz futbolu. Wielkie uwielbienie dla jednej z narodowych dyscyplin wyrażają także filmowcy, którzy realizują filmy i seriale z nią w tle. W tym rankingu uwzględniamy najlepsze produkcje opowiadające o zaklętej w rozgrywce części amerykańskiej tożsamości, ale także o poświęceniu graczy w drodze do sukcesu - uniwersalnym elemencie różnych produkcji o zawodowej i amatorskiej rywalizacji, bez podziału na rodzaj sportu.

Spragnionych większej ilość wrażeń z aren, stadionów i hal odsyłamy do naszych pozostałych zestawień, w których wybieramy najlepsze filmy o koszykówce, najlepsze filmy o piłce nożnej czy najlepsze dokumenty sportowe.

Wybieramy najlepsze filmy i seriale o futbolu amerykańskimFilmy sportowe czasami zyskują także uznanie nie tylko wśród fanów danej dyscypliny, ale także w oczach akademii i kolegiów z Hollywood. "Wielki Mike. The Blind Side" dostało się na salony i stanęło w szranki m.in. z "Avatarem" Jamesa Camerona czy "Bękartami wojny" Quentina Tarantino. Choć główną nagrodę otrzymał "The Hurt Locker. W pułapce wojny", film Johna Lee Hancocka nie opuścił gali z pustymi rękami. Złotą statuetkę otrzymała Sandra Bullock, która wcieliła się w zamożną kobietę, która postanawia sfinansować sportową edukację biednego chłopaka z przedmieść Memphis. Oparty na prawdziwych wydarzeniach film o splocie życia i sportu to wzruszająca historia, w której futbol gra jedynie poboczną rolę. To przede wszystkim opowieść o bezinteresownej pomocy niesionej przez dobrych ludzi, bez patrzenia na koszty czy własne zyski.

"Wielki Mike. The Blind Side" - zobacz zwiastun filmu
Ten film z Burtem Reynoldsem w roli głównej opowiada o byłym graczu NFL, który trafia do więzienia po policyjnym pościgu. Z miejsca rozpoznany przez miejscowych strażników, Paul "Wrecking" Crewe otrzymuje zadanie wytrenowania pozostałych więźniów, aby ci zmierzyli się z zespołem na co dzień pilnujących ich funkcjonariuszy. Jeśli ta fabuła przypomina Wam inne filmy, macie rację - komedia Roberta Aldricha została zaprezentowana widzom w innych projektach. W "Wykiwać klawisza" z 2005 roku wystąpili Adam Sandler, Chris Rock czy Terry Crews. Produkcja zawitała także do Wielkiej Brytanii. Futbol amerykański zamieniono na piłkę nożną - w "Meczu ostatniej szansy" więzienną drużynę piłkarską poprowadził Vinnie Jones.


Futbol amerykański w Polsce? Dyscyplina sportu jest od lat uprawiana także nad Wisłą. Bartosz M. Kowalski (reżyser filmów "W lesie dziś nie zaśnie nikt" i "Plac zabaw") zrealizował dokument o zawodnikach jednej z najbardziej utytułowanych drużyn w kraju, Seahawks Gdynia. Trzy osoby, trzy różne osobowości i odmienne charaktery zostają podporządkowane jednemu celowi - pasji do sportu. Produkcja udowadnia, że ducha dyscypliny nie budują światła stadionów i wielkie pieniądze, ale poświęcenie w meczu i w życiu podporządkowanemu czemuś większemu niż zwykłe hobby.


"Vince niepokonany" to film oparty na prawdziwej historii Vince'a Papale (Mark Wahlberg), nauczyciela i barmana, który dzięki uporowi i ciężkiej pracy zostaje profesjonalnym zawodnikiem futbolu amerykańskiego w National Football League. W jego historii nie byłoby wiele ponad każdą klasyczną opowieść z Hollywood, lecz zwrot w karierze bohater wykonał po 30. roku życia. Na ekranie Wahlbergowi partnerują Elizabeth Banks, Greg Kinnear i Kevin Conway.Serial dokumentalny platformy Netflix "Last Chance U" opowiada o perypetiach młodych graczy drużyny futbolowej ligi w różnych zakątkach Stanów Zjednoczonych. Dwa pierwsze sezony skupiają się na drużynie EMCC Lions z Missisipi, aby w serii trzeciej przenieść się do Independence Community College of Kansas, a w piątej do Laney College z Kalifornii. Kamera śledzi swoich bohaterów w trakcie pasma sukcesów i serii porażek, w sytuacjach związanych ze sportem i życiem poza nim. Serial od środka pokazuje, jak wiele znaczy dla nich sam cel - walka o zawodowy kontrakt w NFL.


W filmach z futbolem amerykańskim w tle bohaterami zostają zwykle postaci, które trafiły na pierwsze strony gazet. Postaci z filmu "Sezon rezerwowych" muszą przejść drogę od przypadkowych fanów sportu do bohaterów na boisku. Wszystko za sprawą bezterminowego strajku, który przeprowadzają futboliści. Nastolatek Shane Falco, zawodnik drużyny uniwersytetu w Ohio, zepchnięty na boczny tor po kompromitującej porażce, zostaje głową profesjonalnej drużyny, gdy trener prosi go o poprowadzenie zebranej na szybko grupy amatorów. Zespół staje do walki o największy zaszczyt w NFL - zagranie w wielkim finale Super Bowl. Lekka i zabawna komedia, w której sport staje się przepustką do marzeń z udanymi rolami Keanu Reevesa i Gene'a Hackmana.


"Ekspres - bohater futbolu" to prawdziwa historia z wątkiem rasowym w tle. Akcja przenosi się do lat 50., gdy w ligach uniwersyteckich nie było jeszcze mowy o grze czarnoskórych zawodników. W filmie Ernie Davis, gracz, który swoimi niesamowitymi występami przetrze szlaki dla innych nastolatków w tym sporcie, musi walczyć z uprzedzeniami całego środowiska związanego z rozgrywkami międzystanowymi. Po swojej stronie ma jednak rodzące się właśnie związki walczące o prawa obywatelskie oraz swojego trenera Bena Schwartzwaldera. W tytułowej roli wystąpił Rob Brown, a w odważnego szkoleniowca wcielił się Dennis Quaid.


"Wielki Mike. The Blind Side" to nie jedyny film z oscarowym występem, który został doceniony przez akademików. Futbol amerykański to także tło nominowanego do pięciu statuetek filmu "Jerry Maguire". Obraz Camerona Crowe'a opowiada historię tytułowego agenta sportowego reprezentującego zawodników z różnych dyscyplin, w tym futbolu. Gdy wielcy gracze na rynku finansów postanawiają sięgnąć po jeszcze więcej pieniędzy, Maguire zostaje wyrzucony z pracy. Zostają przy nim jedynie dwie osoby: lojalna asystentka (Renée Zellweger) i kapryśny futbolista (Cuba Gooding Jr). Uczuciowa historia o prymacie uczuć dotarła na 69. ceremonię rozdania Oscarów, a ekstatyczne przemówienie Goodinga Jr-a przeszło do historii nagród.


"Światła stadionów" to jeden z dwóch projektów Petera Berga (późniejszego reżysera "Ocalonego" i "Hancocka") o futbolu amerykańskim. Akcja filmu rozgrywa się w teksańskim miasteczku Odessa. Drużyna Permian High Panthers jest jedyną rozrywką w okolicy dotkniętej bezrobociem. Trener Gary Gaines musi poprowadzić swoją drużynę ku kolejnym trofeom, nawiązać do sukcesów sprzed lat, gdy nastolatkowie zdobywali mistrzostwo stanu. "Friday Night Lights" opowiada o wadze sportu w życiu kibiców i odpowiedzialności, którą muszą wziąć na siebie gracze zmotywowani do zwycięstwa. Jak przekonają się niesforni licealiści, choć futbol to nie całe życie, ale niekiedy jest nawet od niego większy. W roli trenera Billy Bob Thornton, partnerują mu Garrett Hedlund, Connie Britton czy Amber Heard.


Budowanie wyników zaczyna się od doboru odpowiednich graczy. Przed takim zadaniem co roku stają menadżerowie wszystkich zespołów w każdym sporcie. W NFL dniem podwyższonej aktywności na rynku transferowym jest Draft Day - dzień naboru najmłodszych chłopaków grających w futbol na poziomie uniwersyteckim. Kevin Costner wciela się w Sonny'ego Weavera, który odpowiada za nabytki ekipy Cleveland Browns. Czekają go trudne wybory - kogo skreślić, a komu dać szansę wśród profesjonalistów? Odważne decyzje mogą ozłocić klub, ale i pozbawić pracy wszystkich zamieszanych w nieudolny transfer. Na pierwszej linii ognia w walce o najzdolniejszych futbolistów stają Jennifer Garner, Denis Leary, Frank Langella czy Chadwick Boseman.


We wciąż emitowanym serialu "All American" prawdziwe życie splata się z fikcją twórców. Postać Spencera Jamesa (Daniel Ezra) jest inspirowana rzeczywistym zawodnikiem Spencerem Paysingerem, który od 2011 do 2017 roku grał w NFL. Jego życie staje się opowieścią o dwóch rodzinach ze skrajnie różnych światów, które starają się pomóc nastolatkowi z wielkim talentem do futbolu wyrwać się z Los Angeles i zacząć żyć swoimi marzeniami. Sport może być do tego drogą, choć na pewno nie jest to prosta ścieżka bez zakrętów i wybojów.


Druga futbolowa produkcja Petera Berga to emitowany przez pięć sezonów serial "Friday Night Lights". Telewizyjna produkcja została zainspirowana tą samą książką Buzza Bissingera, którą jako "Światła stadionów" zaadaptował na film ten sam reżyser. Zmieniają się bohaterowie, zmienia się fabuła. Z oryginalnej obsady w rolach podobnych do filmowych powracają Connie Britton i Brad Leland. Miasteczko Odessa zostaje zastąpione przez fikcyjne Dillon, choć drużyna Panter nie zmienia swojej nazwy. W obu wersjach produkcja jest udaną opowieścią o futbolu, a szczególny przypadek bliźniaczych ekranizacji czyni go wyjątkowo interesującym. Przewagą serialu jest jego obsada, w tym Kyle Chandler jako charyzmatyczny trener Eric Taylor.


Trener Herman Boone (Denzel Washington) staje przed wyjątkowo trudnym zadaniem. Życie i sport w roku 1971 są wciąż naznaczone przez uprzedzenia rasowe, które wykluczają niebiałych zawodników chcących grać w futbol amerykański nawet na poziomie licealnym. W wyniku połączenia dwóch szkół to właśnie trener z placówki dla czarnych dzieci obejmuje zespół rozdarty przez napięcia. Razem z nowymi podopiecznymi chce wygrywać, ale najpierw musi rozliczyć się z nierównością i segregacją, której podlega szatnia. Dystrybuujący film Disney pokazuje historię o wadze słowa "rodzina" na boisku i w szarej codzienności. Na drugim planie pojawiają się Will Patton, Ryan Hurst czy Hayden Panettiere.

Zwiastun filmu "Tytani"
Komedia "Blue Mountain State" wykorzystuje futbol amerykański do opowieści o perypetiach trzech świeżo upieczonych studentów tytułowego uniwersytetu. Każdy z nich wstępuje w szeregi drużyny Mountain Goats z zupełnie odmiennym nastawieniem. Ich przygody szybko znalazły sobie oddane grono odbiorców, którzy ze smutkiem przyjęli anulowanie produkcji po zaledwie trzech sezonach. Uruchomiona na Kickstarterze zbiórka na dokończenie opowieści zebrała wymaganą kwotę, a filmowe "Blue Mountain State: The Rise of Thadland" miało premierę w 2016 roku.


"Męska gra" ("Any Given Sunday") to film Olivera Stone'a, twórcy "JFK", "Plutonu" czy "Aleksandra". Al Pacino wciela się w Tony'ego D'Amato, trenera drużyny Miami Sharks, która boryka się z problemami kadrowymi oraz słabymi wynikami. Sam bohater musi walczyć z problemami poza sportem - nienawidzącą go żoną i dziećmi, które nie mają ochoty na kontakt z ojcem-pracoholikiem. Razem z nową właścicielką klubu przychodzi presja zmiany czegoś w ustawieniu drużyny. Rozgrywkę o zachowanie posady trener musi przeprowadzić z rezerwowym zawodnikiem, który dotąd nie sprawdził się w klubie. Klasyczna opowieść o meczu ostatniej szansy nabiera kolorytu dzięki wspaniałej obsadzie złożonej z hollywoodzkich gwiazd. Na ekranie pojawiają się m.in. Jamie Foxx, Dennis Quaid, Cameron Diaz, James Woods, Charlton Heston, Matthew Modine czy Aaron Eckhart.

"Męska gra" ("Any Given Sunday") - zobacz zwiastun filmuPobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones