Russell Crowe

Russell Ira Crowe

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/380/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":54771,"rate":8.552865567544869,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/380/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":91,"rate":7.945054945054945,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/380/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":91,"rate":6.8791208791208796,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/380/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":12,"rate":8.583333333333334,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/380/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":3,"rate":7.666666666666667,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,6
54 771 ocen gry aktorskiej
W 2002 roku znalazł się na 1. miejscu w rankingu ogłoszonym przez amerykańską stację kablową E! na najlepszego bohatera / bohaterkę filmów akcji.
W 2014 roku wystąpił w teledysku do piosenki Marcii Hines pt. "Remedy", który również wyreżyserował.
Ubiegał się o tytułową rolę w filmie "Tożsamość Bourne'a". Ostatecznie zaangażowany został Matt Damon.
Producent Harvey Weinstein zaproponował mu rolę Willa Shakespeare'a, w filmie "Zakochany Szekspir", jednak Crowe odmówił. Angaż otrzymał Joseph Fiennes.
Miał zagrać Willa Freemana w filmie "Był sobie chłopiec". Ostatecznie angaż otrzymał Hugh Grant.
Był kandydatem Roba Liefelda do roli Cable'a w filmie "Deadpool 2". Angaż dostał Josh Brolin.
Miał zagrać Aleksandra Wielkiego w filmie "Aleksander". Ostatecznie angaż otrzymał jednak Colin Farrel.
Był brany pod uwagę do roli Drovera w filmie "Australia". Ostatecznie angaż otrzymał Hugh Jackman.
Na różnych etapach produkcji filmu "Niebezpieczny umysł", Crowe był jednym z kandydatów branych pod uwagę do roli Chucka Barrisa. Ostatecznie angaż otrzymał Sam Rockwell.
Był jednym z wielu kandydatów do roli Doktora w telewizyjnym filmie "Doktor Who", jednak ostatecznie zaangażowano Paula McGanna.
Odrzucił rolę Moe w filmie "Głupi, głupszy, najgłupszy". Propozycję przyjął Chris Diamantopoulos.
Był brany pod uwagę do roli Roberta Langdona w filmie "Kod da Vinci". Ostatecznie angaż otrzymał Tom Hanks.
Zrezygnował z roli Laramiego Seymoura Sullivana w filmie "Źle się dzieje w El Royale". Zastąpił go Jon Hamm.
Brano go pod uwagę do roli Matta Kowalskiego w filmie "Grawitacja". Angaż otrzymał George Clooney.
Odrzucił propozycję zagrania roli Luthera Shawa w filmie "Królowa ringu", z powodu angażu w innej produkcji o tematyce bokserskiej pt. "Człowiek ringu". Angaż otrzymał Omar Epps.
Rozważano jego kandydaturę do roli Paula Avery'ego w filmie "Zodiak". Angaż otrzymał Robert Downey Jr..
Odrzucił rolę Edwarda w filmie "Zaczarowana". Ostatecznie angaż otrzymał James Marsden.
Brano go pod uwagę do roli Jonathana Crossa w filmie "Rollerball". Angaż otrzymał Chris Klein.
Brano go pod uwagę do roli Henry'ego Reardena w filmie "Atlas zbuntowany, cz. 1". Angaż otrzymał Grant Bowler.
Był brany pod uwagę do roli Richarda Burtona w filmie "Wyścig". Ostatecznie taka postać nie znalazła się w obsadzie.
Początkowo to on miał użyczyć swego głosu głównemu bohaterowi animowanego filmu "Sindbad: Legenda siedmiu mórz", ale na jesieni 2001 roku zastąpił go Brad Pitt. Powodem było to, że Crowe był zajęty w tym czasie pracą przy innym projekcie.
Producent Ross Grayson Bell chciał, aby to on wcielił się w postać Tylera Durdena w "Podziemnym kręgu". Drugi z producentów, Art Linson, uważał jednak, że lepszym wyborem będzie Brad Pitt.
Był brany pod uwagę do roli Voscha w filmie "Piąta fala". Angaż ostatecznie otrzymał Liev Schreiber.
Wystąpił w następujących reklamach:
- 1982 r. - kurs teologiczny w Avondale College (Cooranbong, Australia);
- 1989 r. - usługi finansowe State Banku.
Był brany pod uwagę jako odtwórca roli Roberta McCalla w filmie "Bez litości". Ostatecznie angaż otrzymał Denzel Washington.
Miał zagrać w filmie "Flora Plum", jednak produkcja filmu została wstrzymana z powodu konieczności poddania się przez niego operacji ramienia. Ostatecznie aktora zastąpił Ewan McGregor.
Rozważano jego kandydaturę do użyczenia głosu Aslanowi w filmie  "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa", a także w kolejnych częściach tej sagi, jednak ostatecznie angaż otrzymał Liam Neeson.
Początkowo to on miał wcielić się w rolę Joe Wilsona w filmie "Fair Game", jednak ostatecznie zaangażowano Seana Penna.
W 2009 roku został wyróżniony przez pocztę australijską, która umieściła na znaczkach pocztowych wizerunek aktora w dwóch wersjach: portretowej i kadru z filmu "Gladiator". Oprócz Crowe'a zaszczytu tego dostąpili: Nicole Kidman, Cate Blanchett oraz Geoffrey Rush.
Był brany pod uwagę do zagrania roli Napoleona Solo w filmie "Kryptonim U.N.C.L.E". Ostatecznie angaż otrzymał Henry Cavill.
Był brany pod uwagę przy obsadzaniu tytułowej roli w filmie "RoboCop", jednak ostatecznie zaangażowany został Joel Kinnaman.
Był brany pod uwagę do roli Paula Kerseya w filmie "Życzenie śmierci". Angaż ostatecznie otrzymał Bruce Willis.
W czasie prac nad filmem "Pan i władca: Na krańcu świata" nauczył się gry na skrzypcach, gdyż jego bohater, Jack Aubrey, w kilku scenach odgrywa na nich parę utworów.
Do roli w filmie "W sieci kłamstw" przytył około 28 kilogramów.
Odrzucił rolę starszego sierżanta Norma "Hoota" Hootena w filmie "Helikopter w ogniu". Ostatecznie angaż otrzymał Eric Bana.
Był brany pod uwagę do roli generała Stonewalla Jacksona w filmie "Generałowie". Ostatecznie angaż otrzymał Stephen Lang.
Miał zagrać Vincenta w filmie "Zakładnik". Ostatecznie rolę otrzymał Tom Cruise.
Producentom bardzo zależało na pozyskaniu go do głównej roli Marka Brandona Reada w filmie "Chopper". Ostatecznie angaż otrzymał Eric Bana.
Początkowo łączono jego nazwisko z filmem "Alamo" i rolą Sama Houstona, gdy jeszcze przypuszczano, że reżyserem będzie Ron Howard. Po zmianie reżysera ostatecznie angaż otrzymał Dennis Quaid.
Był brany pod uwagę jako Sweeney Todd w filmie "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street". Ostatecznie rolę otrzymał Johnny Depp.
Miał zastąpić Brada Pitta w filmie "Źródło", który zrezygnował z zagrania roli Tomasa / Tommy'ego / Toma Creo na rzecz występu w "Troi". Ostatecznie angaż otrzymał jednak Hugh Jackman.
Utworzył następujące zespoły muzyczne:
- 1984 r. - "Roman Antix" - w 1992 r. został przemianowany na "30 Odd Foot of Grunts", a w 2005 r. grupa zakończyła swoją działalność;
- 2005 r. - "The Ordinary Fear of God".
Odrzucono jego kandydaturę do roli Jacka w filmie "Ja cię kocham, a ty śpisz". Angaż otrzymał Bill Pullman.
Był brany pod uwagę przy obsadzaniu roli Danny'ego Archera w filmie "Krwawy diament", którą ostatecznie zagrał Leonardo DiCaprio.
Odrzucił propozycję zagrania roli Logana / Wolverine'a w filmie "X-Men". Angaż ostatecznie otrzymał Hugh Jackman.
J.J. Abrams rozważał go do roli Nero w filmie "Star Trek". Angaż ostatecznie dostał Eric Bana.
Był brany pod uwagę do roli Williama Shawa w filmie "Wyspa piratów". Angaż otrzymał Matthew Modine.
Ridley Scott zaoferował krótką rolę króla Ryszarda I w filmie "Królestwo niebieskie", jednak nie przyjął propozycji z powodu konfliktu w harmonogramie. Angaż otrzymał Iain Glen.
Podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016, otwarcie kibicował polskiej reprezentacji.
Odrzucił propozycję zagrania roli Jackiego McQuillana w filmie "Zwycięski gol". Angaż otrzymał Ally McCoist.
Był rozważany do głównej roli w filmie "Narodziny gwiazdy". Angaż ostatecznie otrzymał Bradley Cooper.
Początkowo w filmie "Robin Hood" oprócz postaci tytułowej miał też zagrać Szeryfa z Nottingham, ale pomysł został odrzucony. Postać tę ostatecznie zagrał Matthew Macfadyen.
Odrzucił rolę Aragorna w trylogii "Władca Pierścieni", ponieważ trzy filmy były dla niego za dużym zobowiązaniem. Jego miejsce zajął Viggo Mortensen.
Odrzucił rolę Morfeusza w filmie "Matrix", angaż otrzymał Laurence Fishburne.
Proponowano mu rolę Artura w filmie "Król Artur", którą odrzucił. W rezultacie angaż otrzymał Clive Owen