Najlepsze filmy i seriale o czarodziejach. Top 10 produkcji, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+i+seriale+o+czarodziejach.+Top+10+produkcji%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-149812
Najlepsze filmy i seriale o czarodziejach. Top 10 produkcji, które warto obejrzeć
W rankingu najlepszych seriali o czarownicach wybraliśmy m.in. "Chilling Adventures of Sabrina", "Sabrina, nastoletnia czarownica" czy "WandaVision" z Elizabeth Olsen w roli głównej. Dziś skupimy się jednak na męskich odpowiednikach tych ekranowych wiedźm - potężnych czarodziejach i mrocznych czarnoksiężnikach. Na miejsce w naszym zestawieniu zasłużyli magowie z klasycznych baśni, ale także ci zaadaptowani do nowych, bardziej współczesnych warunków. Nie zabraknie również przedstawicieli ulubionych serii filmowych oraz drugoplanowych bohaterów, którzy skupiają na sobie całą uwagę widowni; mistrzów, którzy posiadają rzeczywistą moc i szarlatanów udających swoje umiejętności przed niewtajemniczonymi. Spodziewajcie się dużej dawki magii, przede wszystkim tej ekranowej.

Sprawdźcie także nasze pozostałe rankingi: najlepsze filmy o czarownicach, najlepsze filmy o magii czy najlepsze seriale o supermocach.

Wybieramy najlepsze seriale i filmy o czarodziejachTrzecia część przygód sympatycznego ogra i jego przyjaciół to zanurzenie się w legendy arturiańskie, które jeszcze nie raz w różnych odmianach powrócą w zestawieniu. Tym razem Shrek musi odnaleźć następcę tronu w Zasiedmiogórogrodzie, aby samemu powrócić do swojego życia na bagnie. Idealnym kandydatem wydaje się Artie, siostrzeniec królowej Lilian. Nie dość, że nakłonienie chłopaka jest wyjątkowo trudnym zadaniem, pod nieobecność bohatera w królestwie wybucha zamach stanu. Na drodze postaci staje lekko szalony czarodziej Merlin, który wzorem klasycznej baśni pomaga w dalszej wędrówce. Choć historia w "Shreku Trzecim" jest wyraźnie słabsza niż dwie poprzednie odsłony serii, nadal potrafi dostarczyć niejednego uśmiechu.

Zwiastun filmu "Shrek Trzeci"
Słynny czarodziej z legend o królu Arturze pojawił się także na małym ekranie. Serial "Przygody Merlina" to opowieść o początkach fachu, który w przyszłości przyda się Rycerzom Okrągłego Stołu. Przyszły mag przyjeżdża do zamku Camelot jeszcze jako nastolatek i szybko poznaje młodego księcia. Serialowa adaptacja legendy znacznie odbiega od klasycznej wersji, uwspółcześniając formułę do przygód dwóch przyjaciół w świecie pełnym niesamowitości. Młodzi bohaterowie przewodzą produkcji, którą emitowano w latach 2008-2012. W rolach głównych wystąpili: Colin Morgan, Bradley James, Angel Coulby i Katie McGrath.


Ekranowi magicy to nie tylko bohaterowie po stronie dobra. Serial animowany "Smerfy" - powstały na podstawie komiksu autorstwa belgijskiego rysownika Pierre'a Culliforda (znanego lepiej jako Peyo) - to najlepszy przykład. Ubogi lecz wyjątkowo przebiegły czarnoksiężnik Gargamel bezskutecznie próbował złapać tytułowe stworzenia i wykorzystać je do swoich niecnych celów. Udaremnianie planów złoczyńcy stanowiło jeden z podstawowych elementów, które powtarzała fabuła kolejnych odcinków. Dla dzisiejszych dorosłych postać czarownika to wciąż mroczne wspomnienie z dzieciństwa.


W filmach i serialach skierowanych do dzieci zwykle nie ma miejsca na eksperymenty. Animacja Disneya "Fantazja" to przede wszystkim forma ekspresji, a nie środek dotarcia do grupy najmłodszych widzów. Studio stworzyło miniaturowe segmenty stanowiące ilustracje do utworów muzyki klasycznej. Po latach z seansu najbardziej zapamiętana jest Myszka Miki w roli ucznia czarnoksiężnika próbującego naśladować czary rzucane przez mistrza. Wyszstko odbywa się w rytm utworu Paula Dukasa. W przeciwieństwie do bohatera, animatorzy ze studia doskonale wiedzieli, co robią i w pełni zaprezentowali swoje nadprzyrodzone moce ożywiania obrazów. Tak powstała początkowo niedoceniona produkcja, która znalazła swoje duchowe rozwinięcie w powstałej na przełomie wieków "Fantazji 2000".


Film Johna Boormana to kolejna, znacznie mroczniejsza niż serial "Przygody Merlina" adaptacja legend arturiańskich. Ekranizacja książki Thomasa Malory'ego opowiada o całym życiu Artura oraz Rycerzy Okrągłego Stołu. Czarodziej Merlin w interpretacji Nicola Williamsona to prawdziwy adept magii - pełen pasji i na skraju szaleństwa. Grupa Monty Python śmiała się z tych samych elementów, które w "Excaliburze" zostały potraktowane śmiertelnie poważnie. Obie wersje tej samej opowieści, zakorzenione w swoim świecie przedstawionym, działają równie dobrze. W obsadzie Nigel Terry, Helen Mirren, Nicholas Clay, Liam Neeson, Gabriel Byrne i Patrick Stewart.

Zobacz odcinek programu "Na skróty" o filmie "Excalibur"
Klasyczna parodia autorstwa grupy komików Monty Python to nie tylko niezapomniane żarty, kultowe linie dialogowe, ale również kolejny świetny ekranowy czarodziej. Zagrany przez Johna Cleese'a czarnoksiężnik Tim wskazuje bohaterom drogę do tytułowego artefaktu. Przy okazji posługuje się wyjątkowymi, nadprzyrodzonymi zdolnościami strzelania ogniem, teleportacji i barwnego opowiadania. "Co za ekscentryczny performance", komentuje król Artur, który przewodzi grupie rycerzy. Kwintesencja brytyjskiego poczucia humoru oraz film kultowy także poza granicami Zjednoczonego Królestwa.


Główną bohaterką filmu "Czarnoksiężnik z Oz" jest Dorotka, dziewczynka mieszkająca na farmie wujostwa w Kansas. Dzięki magii przenosi się do tęczowej krainy, a na swojej drodze spotyka nowych przyjaciół. Razem ruszają do tytułowego tajemniczego maga, który może pomóc jej wrócić do domu. Ekranizacja powieści L. Franka Bauma to klasyka hollywoodzkiego kina, która, pomimo sędziwego wieku, nadal nie traci nic ze swojego uroku. Choć słynna Zła Wiedźma zapisała się w pamięci widowni, Frank Morgan w roli czarnoksiężnika to także interesująca postać. W krainie czarów nie wszystko jest tym, czym wydaje się na pierwszy rzut oka, przypomina fabuła studia MGM.


Reżyser Christopher Nolan to z pewnością jeden z niewielu prawdziwych czarodziejów współczesnego kina. Jego film "Prestiż" to w dużej mierze opowieść właśnie o procesie produkcji fabuł, które później trafiają do kin całego świata. Osią historii jest pojedynek dwóch iluzjonistów. Robert Angier (Hugh Jackman) i Alfred Borden (Christian Bale) walczą ze sobą o prymat w świecie pokazów cieszących się ogromną popularnością - magia w rzeczywistości to uważnie zaplanowany element rozrywki dla widzów. Nawet jeśli za trikami przypominającymi tworzone "na żywo" efekty specjalne stoi nauka, pierwiastek niesamowitości nieporównywalny z niczym innym wciąż jest tu obecny. Nolan wyciąga z kapelusza swoje najefektowniejsze sztuczki - labiryntową fabułę, moralne dylematy i maestrię wykonania - tworząc jeden ze swoich najlepszych filmów. Całość jak zwykle wieńczy niczym najlepszy sztukmistrz - tytułowym zdemaskowaniem samego siebie i swojej ekranowej magii.


"Władca Pierścieni" jako saga filmów fantasy to przede wszystkim wyjątkowi bohaterowie. Nie można zapomnieć więc o Gandalfie, jednym z najbardziej znanych czarowników kina. Właśnie w "Dwóch wieżach" możemy zobaczyć jego przemianę i powrót już jako Gandalf Biały - jeszcze potężniejszy mag, który wykorzysta swoje wszelkie umiejętności do walki ze złem. Epicka trylogia zawarła w sobie wiele momentów, gdy to właśnie magicy przejmowali ekran tylko dla siebie. Sama scena pojedynku z Sarumanem, mistrzem Gandalfa, który postanowił zdradzić i przejść na stronę ciemności to także inscenizacyjny popis ekipy filmowców pod wodzą Petera Jacksona. Wśród ekranowych opowieści o czarodziejach "Władca Pierścieni" ma tylko jednego godnego przeciwnika...Historia "chłopca, który przeżył" ściągnęła przed ekrany miliony widzów. Osiem filmów o świecie czarodziejów i przygodach uczniów ze szkoły magii Hogwart przez dekadę zarobiło niespełna 8 miliardów dolarów. Seria "Harry Potter" wychowała całe pokolenie młodocianych fanów prozy J.K. Rowling i fanów familijnej rozrywki powołanej do życia przez Warner Bros. Wszystkie produkcje fantasy, które zyskały uznanie w oczach widzów, stworzyły żywy i wiarygodny świat, który olśniewał przepychem i sprawiał, że sceny walki z użyciem niezwykłych elementów nie wyglądały komicznie, a młodzi bohaterowie okazywali się sympatycznymi ludźmi, dorastającymi razem z młodszymi oglądającymi. Tytułowy protagonista, a także jego przeciwnicy (na czele z potężnym Lordem Voldemortem) i przyjaciele (Albus Dumbledore i pozostali czarodzieje) to ikoniczni magowie. Pełna zaskakujących zwrotów akcji historia łączy świetne elementy, tworząc niezapomnianą serię filmów. Oglądanie jej po latach to wciąż obcowanie z odporną na upływ czasu ekranową magią.