Najlepsze filmy z Jokerem. Top 10 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+z+Jokerem.+Top+10+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-143397
Najlepsze filmy z Jokerem. Top 10 filmów, które warto obejrzeć
źródło: Materiały prasowe
Czas na nowy top. Publikowaliśmy już ranking najlepszych filmów DC, pora zawęzić kryteria wyszukiwania i przyjrzeć się jednej z najpopularniejszych postaci z tego uniwersum. Nie mamy jednak na myśli żadnego bohatera w pelerynie. Wcześniej czy później musiało to nastąpić: bierzemy na warsztat filmy, w których pojawia się Joker.

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O JOKERZEArthur Fleck czy Jack Napier? Książę zbrodni czy morderczy klaun? Najbardziej znienawidzony obywatel Gotham czy najczęstszy pacjent szpitala Arkham? Heath Ledger czy Joaquin Phoenix? Mark Hamill czy Jared Leto? Jack Nicholson czy Cesar Romero? Joker A.D. 1966, Joker A.D. 1989 czy Joker A.D. 2019? Joker stary czy nowy? Joker z telewizji, kina, płyt DVD czy serwisów streamingowych? Joker Todda Phillipsa, Christophera Nolana czy Tima Burtona? "Batman zbawia świat" (1966) czy "Joker" (2019)?

Widzieliśmy go w niejednej wersji, wcielało się w niego wiele osób, a on jak gdyby nigdy nic przeniósł się z kart komiksu a to do serialu, a to do filmu. Joker jedno ma imię, ale niejedną wersję. Która jest najbardziej szalona, która najbardziej przerażająca, która najbardziej zabawna, która najbardziej ukochana przez fanów? W jakich filmach Joker odegrał najważniejszą rolę? Który aktor przeszedł samego siebie, wcielając się w tę postać?

Koniec żartów, wybieramy najlepsze filmy, w których pojawia się Joker, i najlepsze filmowe wersje Księcia Zbrodni. Która produkcja znajdzie się na pierwszym miejscu?

Joker w wykonaniu Jareda Leto to postać co najmniej kontrowersyjna. W filmie "Legion samobójców" ("Suicide Squad") nowy aktor proponuje nowe odczytanie swojego bohatera. Leto gra Jokera z super-przesadą, super-emfazą i super-serio: gdyby ktoś się nie zorientował, że jest zdegenerowany, może to wyczytać z jego super (?) tatuażów. Leto nie jest raczej lepszy od Heatha Ledgera w "Mrocznym Rycerzu" (2008), Joaquina Phoenixa w "Jokerze" (2019) czy Marka Hamilla w serialu "Batman: The Animated Series". Na pewno jest jednak jakiś, a to już coś - zwłaszcza w przypadku tak super-rozpoznawalnej postaci jak Joker. Choć Leto ląduje na dole listy i zdobywa dziesiąte miejsce pocieszenia, do topu się załapał - w nagrodę za dobre chęci.


Nowy Batman staje na posterunku, ale na horyzoncie pojawia się... stary Joker. Pełnometrażowa animacja "Batman: Powrót Jokera" ("Batman Beyond: Return of the Joker") buduje pomost między animowanymi serialami "Batman" i "Batman - 20 lat później". Choć pod maską Człowieka Nietoperza nie kryje się już Bruce Wayne, widmo jego dawnego arcywroga wciąż krąży nad Gotham. Mark Hamill wraca jeszcze raz do jednej ze swoich najlepszych ról, a Batman uświadamia sobie, że w jego historii nie może zabraknąć Jokera, nawet 20 lat później.


"Batman DCU: Mroczny Rycerz - Powrót" czyli "Batman: The Dark Knight Returns" to dwuczęściowa animowana ekranizacja legendarnego komiksu Franka Millera. Po 10 latach nieobecności Batman postanawia ponownie zaprowadzić porządek w Gotham. Powrót Człowieka Nietoperza budzi jednak z letargu również Jokera - i rodzi się pytanie czy aby to nie obecność Batmana prowadzi do eskalacji zbrodni? Mamy tu też scenę finałowego starcia Batmana z Jokerem rozegraną - znacząco - w Tunelu Miłości. Jako Joker występuje znany z serialu "Lost - Zagubieni" Michael Emerson.


Choć "LEGO® BATMAN: FILM" jest przede wszystkim pełnometrażową reklamą popularnych klocków, nie jest to film, który warto zlekceważyć. Tak, w tej wersji Uniwersum DC Gotham i Arkham to po prostu duże zestawy Lego. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu porządnej historii o Batmanie i Jokerze. Wręcz przeciwnie: to jedna z najbardziej przenikliwych historii o relacji Mrocznego Rycerza i jego arcywroga, jednocześnie komediowa i całkiem pogłębiona. Bądź co bądź Bruce Wayne okazuje się tu chorobliwie antyspołeczny, a fiksacja Jokera na punkcie Mrocznego Rycerza przypomina... miłość. Jako Joker pojawia się - po raz pierwszy - Zach Galifianakis.


Na małym ekranie, w serialu animowanym "Batman: The Animated Series" Mark Hamill udowodnił, że wystarczy głos (oczywiście w połączeniu ze świetną animacją i scenariuszem), by w pełni wykreować na ekranie postać Księcia Zbrodni. Nie mogło go więc zabraknąć w pełnometrażowej animacji "Batman: Maska Batmana" (oryginalny tytuł: "Mask of the Phantasm"). Mamy tu okazję zgłębić nieco gangsterskiej historii arcyłotra Zakapturzonego Mściciela, zanim jeszcze stał się morderczym klaunem o imieniu Joker. Choć w centrum filmu jest Bruce Wayne i jego dawna miłość oraz grasujący w Gotham tajemniczy zamaskowany mściciel, Joker nie może nie pojawić się, by nie wsadzić kija w szprychy fabuły. Od tego w końcu jest.


Odkąd jeden z Cudownych Chłopców zginął z ręki Księcia Zbrodni, historia Jokera jest nierozerwalnie związana z historią Robina. "Batman w cieniu Czerwonego Kaptura" ("Batman: Under the Red Hood") pokazuje reperkusje tego traumatycznego wydarzenia z życiorysu Batmana. John DiMaggio daje tu nietypową wersję Jokera, który - choć wizualnie wydaje się inspirowany rolą Heatha Ledgera - ma w sobie więcej niż zwykle grozy i fizycznej siły. Jedna z lepszych animacji od DC, z ciekawą interpretacją Jokera i opowieścią o tym, że nawet morderczy klaun musi czasem stawić czoła konsekwencjom swoich czynów.


Cesar Romero to pamiętny Joker z serialu "Batman" z Adamem Westem. Aktor wcielił się w postać również na dużym ekranie, w filmie "Batman zbawia świat" (1966), gdzie Joker łączy siły z innymi czarnymi charakterami: Pingwinem, Riddlerem i Kobietą-Kot. Najjaśniej błyszczy jednak właśnie on, z zielonymi włosami, w fioletowym fraku i z ukrytymi pod białym makijażem.. wąsami. Aktor nie chciał ogolić się do roli, ale udowodnił tym samym, że sedno postaci tkwi w ekstrawaganckich zamaszystych gestach, a nie w drobnostkach. A zresztą czy niezgoda na kompromis nie jest najbardziej Jokerową rzeczą, jaką mógł zrobić aktor?


Jack Nicholson ewidentnie urodził się, by zagrać Jokera: szkoda by było, gdyby jego uśmiech rekina nie znalazł użytku Uniwersum DC. Czasem oczywisty casting to najlepszy casting. W 1989 przyszedł czas na Nicholsona, Jack przyjął rolę i sprawdził się na medal. Inspiracji dla jego Jokera ewidentnie dostarczył Cesar Romero. Ale Nicholson pozostał sobą i pokazał nam Jokera na miarę swoich czasów, takiego który... słucha płyt Prince'a. W szaleństwie reżysera Tima Burtona była jednak metoda, a pojedynek na diaboliczne brwi między Nicholsonem-Jokerem a Michaelem Keatonem w roli Człowieka Nietoperza zasłużenie przeszedł do historii. Super? Super.


Arthur Fleck (Joaquin Phoenix), bohater "Jokera" (2019) Todda Phillipsa, nie jest postacią z kart komiksu, co więcej - jest Jokerem bez Batmana. To zupełnie nowy Joker, Joker jakiego wcześniej nie było, prawdopodobnie najbardziej niekanoniczna wersja słynnej postaci, ale bez dwóch zdań zasługuje na własne miejsce w Jokerowym panteonie. Todd Phillips pokazał w swoim filmie, że w 2019 można powiedzieć coś nowego na temat Jokera. Nawet więcej: że Joker może stać się symbolem tegoż 2019. A "Joker" - jednym z najważniejszych filmów 2019. Ambiwalentna postać Joaquina Phoenixa, który gra tak wiarygodnie, jakby stał się swoim bohaterem, jednocześnie budzi współczucie i odpycha, podobnie jest z całym filmem, który wysyła szereg sprzecznych sygnałów, zarazem frustrując i intrygując. Gdzie kończy się Fleck, a gdzie zaczyna Joker? To krytyka czy apoteoza króla zbrodni? Jedno jest pewne: to na pewno najciekawszy film Phillipsa. A czy Joaquin Phoenix przebił Heatha Ledgera i zagrał rolę życia? Na pewno zagrał rolę oscarową. A przecież tylko dwóch Jokerów może pochwalić się tym osiągnięciem.


"Mroczny Rycerz" Christophera Nolana, nawet jeśli nie jest najlepszym filmem O Batmanie, prawdopodobnie jest jednym z najlepszych filmów Z Batmanem. Jest to natomiast najlepszy film Z Jokerem, do tego z najlepszą wersją Jokera. Heath Ledger podbił stawkę i ustanowił nowy punkt odniesienia dla wszystkich odtwórców tej roli. "Mroczny Rycerz" przynosi Jokera, który dyryguje fabułą niczym reżyser-anarchista. Jokera, który perfidnie mami nas perspektywą ujawnienia swojej tajemnicy, po to by obrócić sprawę w kolejny żart. Ledger początkowo został wyklęty przez fanów jako nienadający się do roli, ale po premierze trudno było znaleźć nieprzekonanych. Aktor, który zbudował swoją rolę w "Mrocznym Rycerzu" z misternej siatki tików, gładko przeskakując między komizmem a grozą, zasłużenie (jako pierwszy Joker) zdobył Oscara za swoją wersję "Księcia Zbrodni". Zaraz, księcia? Chyba króla.


To nie wszystkie filmy, w których pojawia się Joker, i nie wszyscy odtwórcy tej roli. Poza tym pojawia się on jeszcze m in w następujących filmach:

"Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera" (2021) - odtwórca roli: Jared Leto

"Batman: The Long Halloween, Part One" (2021) - odtwórca roli: Troy Baker

"Batman: The Long Halloween, Part Two" (2021) - odtwórca roli: Troy Baker

"Batman: Hush" (2019) - odtwórca roli: Jason Spisak

"Batman Ninja" (2018) - odtwórca roli: Tony Hale / Wataru Takagi

"LEGO DC Super Heroes: Flash" (2018) - odtwórca roli: Jason Spisak

"Scooby-Doo! I Batman: Odważniaki i straszaki" (2018) - odtwórca roli: Jeff Bennett

"Batman: Zabójczy żart" (2016) - odtwórca roli: Mark Hamill

"LEGO: Liga Sprawiedliwości - Na ratunek Gotham" (2016) - odtwórca roli: Jason Spisak

"Batman Unlimited: miasto w mroku" (2015) - odtwórca roli: Troy Baker

"Batman: Atak na Arkham" (2014) - odtwórca roli: Troy Baker

"Lego Batman. Moc superbohaterów DC" (2013) - odtwórca roli: Christopher Corey Smith

"Batman kontra Drakula" (2005) - odtwórca roli: Kevin Michael Richardson

"Batman i Superman" (1997) - odtwórca roli: Mark Hamill


Więcej informacji o Jokerze znajdziecie na karcie jego postaci oraz na karcie Uniwersum DC.

To by było na tyle. Piszcie, kto jest Waszym ulubionym Jokerem? Jack Nicholson, Jared Leto, Mark Hamill, Cesar Romero, Joaquin Phoenix czy Heath Ledger? Jakiego filmu zabrakło na naszej liście? Którego filmu nie chcielibyście na niej zobaczyć? Która produkcja z Jokerem jest Waszą ulubioną? Którą wersję postaci po prostu lubicie najbardziej?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones