Najlepsze filmy Quentina Tarantino. Top filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+Quentina+Tarantino.+Top+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-138138
Najlepsze filmy Quentina Tarantino. Top filmów, które warto obejrzeć
Jakie są najlepsze filmy Tarantino? Przed Wami top, w którym porządkujemy filmografię jednego z najsłynniejszych współczesnych reżyserów: od "Wściekłych psów" przez "Pulp Fiction" i "Kill Bill" po "Pewnego razu... w Hollywood". Zobaczcie też rankingi najlepszych filmów na wieczór i najlepszych filmów o górach.  

RANKING FILMÓW QUENTINA TARANTINOWszyscy znamy filmy Quentina Tarantino - tego pana nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jego filmografia nie imponuje może liczbą tytułów: reżyser ma na koncie dziewięć filmów (licząc "Kill Bill" jako jedną pozycję) i - przynajmniej na razie - planuje zejść ze sceny w okolicach dziesiątego. Trudno jednak znaleźć wśród nich filmy nieudane, dlatego ranking zatytułowany "najlepsze filmy Quentina Tarantino" spokojnie może mieć dokładnie dziesięć pozycji. Pytanie tylko, które z nich są faktycznie najlepsze. "Kill Bill" czy "Pulp Fiction"? "Death Proof" czy "Wściekłe psy"?

Przed Wami ranking filmów Quentina Tarantino. Zgadzacie się z taką kolejnością?

10
plakat filmu Grindhouse: Death Proof
FILM
Death Proof
54 min.
2007
7,1 173 472 oceny społeczności
45 292 chce zobaczyć
"Grindhouse: Death Proof" to inteligentna gra z konwencją kina klasy B, ale to też najprostszy film w karierze Tarantino. A jednak reżyser i tu potrafi napakować refleksję nad kinem exploitation, dekonstrukcję maczyzmu i feministyczne tropy, nie zapominając przy tym o prostych kinowych doznaniach w rodzaju efektownego samochodowego pościgu. Bohaterkami "Death Proof" są trzy dziewczyny wyruszające na miasto, żeby się zabawić. Ich tropem podąża Kaskader Mike. W obsadzie m.in. Kurt Russell, Rosario Dawson, Sydney Tamiia Poitier, Zoë Bell.


9
plakat filmu Nienawistna ósemka
FILM
The Hateful Eight
48 min.
2015
7,6 215 969 ocen społeczności
50 603 chce zobaczyć
"Nienawistna ósemka" to kolejne w karierze Tarantino niespodziewane połączenie: tym razem western spotyka kryminał w stylu Agathy Christie. Do tego zajazd, w którym utknęli bohaterowie, wyrasta na alegorię podzielonej według rasowych, płciowych i politycznych granic Ameryki. Tarantino znów popisuje się inscenizacją i dialogiem, ale czuć tu delikatne zmęczenie formy. Dwaj łowcy głów, próbując znaleźć schronienie przed zamiecią śnieżną, trafiają do Wyoming, gdzie wplątani zostają w splot krwawych wydarzeń. W obsadzie m.in. Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins.


8
plakat filmu Wściekłe psy
FILM
Reservoir Dogs
39 min.
1992
8,0 212 397 ocen społeczności
57 867 chce zobaczyć
"Wściekłe psy" nie wytrzymują może porównania z późniejszymi, dojrzałymi dokonaniami reżysera, ale jako reżyserski debiut są prawdziwą petardą. Już tutaj Quentin Tarantino pokazuje nam wszystkie swoje ulubione triki: od sążnistych dialogów po misterną narracyjną konstrukcję. Dowodzi też, że z połączenia filmowych inspiracji można ukuć własny, niepodrabialny styl. Styl, który doprowadzi do perfekcji w nakręconym dwa lata później "Pulp Fiction". Po nieudanym napadzie na sklep jubilerski kilku złodziei zdaje sobie sprawę, że jest wśród nich zdrajca, który powiedział policji o ich planie. W obsadzie m.in. Harvey Keitel, Michael Madsen, Tim Roth, Steve Buscemi.


7
plakat filmu Django
FILM
Django Unchained
45 min.
2012
8,3 478 900 ocen społeczności
47 718 chce zobaczyć
W "Django" Quentin Tarantino kręci swoją wersję spaghetti westernu. Zwyczajowa zabawa w kino, jaką uprawia reżyser, jest tu jednak wzbogacona o drapieżny komentarz społeczny, w rezultacie raz za razem Tarantino wpędza widzów w sytuację, gdy śmiech więźnie im w gardle. Plus: jedna z najlepszych ról w karierze Leonardo DiCaprio. Łowca nagród Schultz i czarnoskóry niewolnik Django wyruszają w podróż, aby odbić żonę tego drugiego z rąk bezlitosnego Calvina Candieego. W obsadzie m.in. Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington.


6
plakat filmu Kill Bill 2
FILM
Kill Bill: Vol. 2
16 min.
2004
7,4 228 265 ocen społeczności
13 644 chce zobaczyć
W "Kill Bill 2" Tarantino wzbogaca wiązankę cytatów z "Kill Bill" o nawiązania do chińskich filmów sztuk walki i amerykańskiego westernu. Najlepsze jednak, że przy okazji pogłębia portret swojej bohaterki i w całej tej spektakularnej ekranowej jatce odnajduje opowieść o... macierzyństwie. Czarna Mamba kontynuuje swoją krwawą zemstę na byłym szefie Billu i jego współpracownikach, którzy zniszczyli jej życie. W obsadzie m.in. Uma Thurman, David Carradine, Michael Madsen, Daryl Hannah.


5
plakat filmu Kill Bill
FILM
Kill Bill: Vol. 1
51 min.
2003
7,4 368 249 ocen społeczności
26 428 chce zobaczyć
"Kill Bill: Vol 1" ogląda się jak zestaw "greatest hits" Quentina Tarantino. Film jest w zasadzie serią pastiszów ulubionych gatunków reżysera, zadłużoną najbardziej w japońskim kinie samurajskim. Już sama mistrzowsko zainscenizowana sekwencja krwawej jatki w Domu Błękitnych Liści gwarantuje filmowi miejsce w historii kina. Bohaterką "Kill Bill: Vol 1" jest płatna zabójczyni zwana Czarną Mambą. Kobieta po czterech latach wybudza się ze śpiączki z zamiarem krwawej zemsty na ludziach, którzy próbowali ją zabić. W obsadzie m.in. Uma Thurman, David Carradine, Lucy Liu, Daryl Hannah.


4
plakat filmu Pewnego razu... w Hollywood
FILM
Once Upon a Time ... in Hollywood
41 min.
2019
7,3 179 054 oceny społeczności
34 452 chce zobaczyć
Każdy film Quentina Tarantino jest listem miłosnym do kina, ale "Pewnego razu... w Hollywood" jest nim po stokroć. Reżyser daje tu wyraz tęsknoty za niegdysiejszym etosem, a potem - swoim zwyczajem - wychwala pod niebiosa mitotwórczą moc kina. Tytuł nie kłamie: tym razem Tarantino opowiada nam bajkę. Aktor Rick Dalton i jego przyjaciel kaskader powracają do Hollywood. Mężczyźni próbują odnaleźć się w przemyśle filmowym, który ewoluował podczas ich nieobecności. W obsadzie m.in. Leonardo Di Caprio, Brad Pitt, Margot Robbie.


3
plakat filmu Jackie Brown
FILM
34 min.
1997
7,4 77 577 ocen społeczności
23 746 chce zobaczyć
"Jackie Brown" to stylowy ukłon w stronę kina blaxploitation, ale też prawdopodobnie najbardziej "dorosły" film Tarantino. Reżyser wciąż bawi się w cytaty i narracyjne sztuczki, ale tym razem wzbogaca gangsterską intrygę refleksjami o przemijaniu i straconych życiowych szansach. Stewardessa przyłapana na nielegalnym przewożeniu pieniędzy z Meksyku do Los Angeles rozpoczyna grę między agentami FBI a handlarzem broni, dla którego pracowała. W obsadzie m.in. Pam Grier, Samuel L. Jackson, Robert Forster, Bridget Fonda.


2
plakat filmu Pulp Fiction
FILM
34 min.
1994
8,4 652 085 ocen społeczności
61 781 chce zobaczyć
Złota Palma dla "Pulp Fiction" mówi sama za siebie. Quentin Tarantino zapisał się w historii kina, przekuwając miłość do kinowej pulpy w sztukę i łącząc wyrafinowaną narracyjną konstrukcję z gotowymi do cytowania dialogami, tworząc ideał formuły pod tytułem "film Tarantino". "Pulp Fiction" opowiada o dwóch płatnych mordercach pracujących na zlecenie mafii, żonie gangstera, pewnym bokserze i parze okradającej ludzi w restauracji. W obsadzie m.in. John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Bruce Willis i Harvey Keitel.


1
plakat filmu Bękarty wojny
FILM
Inglourious Basterds
33 min.
2009
8,0 569 055 ocen społeczności
71 728 chce zobaczyć
"Bękarty wojny" najlepiej podsumował sam Quentin Tarantino słowami swojego bohatera: chyba wyszło mi arcydzieło. Reżyser zarazem odwołuje się do swoich ulubionych filmów wojennych, jak i kręci coś, co mógł nakręcić tylko on. "Bękarty wojny" to jego szalona fantazja na temat historii, zbudowana z brawurowych przeskoków między tonacjami, mistrzowskiego stopniowania napięcia i absolutnie unikalnej roli Christopha Waltza. W okupowanej przez nazistów Francji oddział złożony z Amerykanów żydowskiego pochodzenia planuje zamach na Hitlera. W obsadzie m.in. Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz.