Co zobaczymy w tym roku na American Film Festival

Informacja nadesłana autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Co+zobaczymy+w+tym+roku+na+American+Film+Festival-90101
W dniach 13-18 listopada 2012 we Wrocławiu odbędzie się 3. American Film Festival. W programie tegorocznej edycji, która odbędzie się w kinie Helios Nowe Horyzonty, zostaną pokazane 52 filmy, z których 35 będzie miało premiery polskie, 2 europejskie, 1 międzynarodową i 1 światową premierę. Najnowsze produkcje zostały, podobnie jak podczas pierwszych edycji festiwalu, podzielone na cztery sekcje: Highlights, Spectrum, American Docs i On the Edge.

HIGHLIGHTS

Sekcja Highlights to premierowe pokazy najnowszych, głośnych tytułów. Festiwal otworzy film "Kochankowie z Księżyca" ekscentryka amerykańskiego kina Wesa Andersona, z Edwardem Nortonem, Bruce'em Willisem, Tildą Swinton i Billem Murrayem. To nieszablonowa, błyskotliwa komedia romantyczna o ucieczce dwóch zakochanych dzieciaków i absurdalnych poszukiwaniach organizowanych przez drużynowego, policję, rodziców i opiekę społeczną. Film otwierał tegoroczny festiwal w Cannes.

Filmem zamknięcia festiwalu będzie "Operacja Argo" – przebojowy thriller polityczny w reżyserii Bena Afflecka, opowiadający o nieprawdopodobnej, ale prawdziwej historii brawurowej próby wydostania szóstki amerykańskich dyplomatów z Iranu podczas rewolucji w 1979 roku.

Jedną z najważniejszych premier festiwalu będzie "Mistrz" Paula Thomasa Andersona, fascynująca historia spotkania wizjonera, głoszącego, że odkrył zagadkę istnienia, i człowieka, który mu uwierzył i zaczął ślepo wypełniać jego polecenia. Film otrzymał Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji, zaś odtwórcy główny ról Joaquin Phoenix i Philip Seymour Hoffman są wymieniani wśród Oscarowych faworytów.

Kolejną polską premierą jest oparty na scenariuszu Nicka Cave’a "Gangster" Johna Hillcoata, epicka opowieść o losach trzech braci w czasach prohibicji. W rolach głównych plejada gwiazd, między innymi Shia LaBeouf, Tom Hardy, Gary Oldman i Mia Wasikowska.

W programie również najnowsze filmy Abla Ferrary (apokaliptyczny "4:44. Ostatni dzień na Ziemi" z Willemem Dafoe) i Michela Gondry’ego (nieszablonowy portret współczesnych nastolatków "Tam my a tu ja").


SPECTRUM

Spectrum to panorama kina amerykańskiego z ostatniego roku, odkrywająca nowych twórców, nowe talenty i zjawiska. We Wrocławiu zobaczymy w tej sekcji konkursowej 15 filmów fabularnych. Wrocławscy widzowie zobaczą między innymi: nagrodzone w Sundance za scenariusz "Na własne ryzyko" Colina Trevorrowa – kameralną komedię romantyczną o początkującej dziennikarce i sprzedawcy, który szuka kompana do podróży w czasie; oparty na kultowej powieści K.L. Goinga "Grubas rządzi" Matthew Lillarda z przebojowym Jacobem Wysockim; szaloną komedię "Interesy i ekscesy" Charlesa Matthau (syna popularnego aktora Waltera) z Christianem Slaterem i Crispinem Gloverem; "Jack i Diane" Bradleya Rusta Graya – połączenie melodramatu, teen movie i horroru, opowieść o dwóch nastoletnich lesbijkach z Juno Temple, Riley Keough i Kylie Minogue w rolach głównych oraz z surrealistycznymi animacjami samych braci Quay; "Zabójczy upał" – kryminał i kino drogi w reżyserii Amy Seimetz – popularnej aktorki filmów niezależnych, studentki bohatera zeszłorocznej edycji festiwalu, Todda Solondza; wstrząsający portret brooklyńskich hipsterów, pokazywaną na festiwalu Sundance "Komedię" Ricka Alversona; komediodramat "Jeff wraca do domu" w reżyserii jednego z najważniejszych duetów amerykańskiego kina niezależnego Marka i Jaya Duplassów, z Jasonem Segelem i Susan Sarandon; "Tam, gdzie rosną grzyby" Jasona Cortlunda i Julii Harpelin – dramat dla miłośników slow food, osadzony w środowisku nowojorskich restauratorów i zawodowych zbieraczy grzybów. Gośćmi festiwalu będą autorzy filmów konkursowych Charles Matthau, Jason Cortlund, Rick Alverson, Michael Mohan ("Dobra partia"), Ricky Shane Reid ("Dziewczyna w masce lisicy"), Adele Romanski ("Rozstania i powroty") oraz aktorzy Alex Karpovsky ("Postaci drugoplanowe", "Gejbi") i Kentucker Audley ("Zabójczy upał", "Dziewczyna w masce lisicy").

AMERICAN DOCS

W sekcji konkursowej American Docs prezentujemy produkcje dokumentalne sezonu, pokazujące różne oblicza Ameryki. W programie znalazły się m.in. "Jak przetrwać epidemię" Davida France'a o walce z AIDS w latach 80. ubiegłego wieku, próba odtworzenia jednej z ważniejszych kart historii ruchu LGBT; "Ja@wZoo" Chrisa Moukarbela i Valerie Veatch – portret popularnego videobloggera Chrisa Crockera i jego oszałamiającej, wirtualnej kariery; dokument muzyczny "Podróże Neila Younga" Jonathana Demme’a (autora "Stop Making Sense" i "Milczenia owiec"); "Bayou Blue" Alix Lambert i Davida McMahona – historia brutalnych morderstw w zniszczonych przez huragan Katrina najuboższych częściach Luizjany; "Wonder Women! Nieopowiedziana historia amerykańskich superbohaterek" Kristy Guevara-Flanagan o tym, czemu amerykańskie komiksy są zdominowane przez męskich herosów. Na pokazie specjalnym będzie można obejrzeć "Comic-Con Epizod V: Fani kontratakują" – portret komiksowych maniaków w reżyserii Morgana Spurlocka, autora "Super Size Me". Gośćmi festiwalu będą twórcy filmów konkursowych: Antonino D'Ambrosio ("Godzina furii"), Bill Ross i Turner Ross ("Tchoupitoulas").

Filmy pokazywane w premierowych sekcjach: Spectrum i American Docs będą oceniane przez widzów i będą ubiegać się o nagrody publiczności w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny.

ON THE EDGE

Sekcja filmów eksperymentalnych On the Edge zaprezentuje m.in. "Postrzeganie obiektów ruchomych" Westona Currie – zestaw enigmatycznych wizji z muzyką Liz Harris (aka Grouper), premierowo pokazywany w sekcji New Frontier tegorocznego festiwalu Sundance, czy też "V/H/S" – pięć nowelek bawiących się konwencją horroru i retro-nostalgicznym urokiem nośnika VHS, których reżyserią zajęli się między innymi znani festiwalowej publiczności Joe Swanberg i Adam Wingard.

RETROSPEKTYWY I PRZEGLĄDY

Gościem festiwalu i bohaterem retrospektywy będzie Jerry Schatzberg – twórca  legendarnych filmów z początku lat 70.: "Narkomanów" z Alem Pacino i "Stracha na wróble" z Pacino i Genem Hackmanem. Schatzberg był jednym z ważniejszych twórców kina okresu kontestacji, krytykującego amerykańską rzeczywistość i burzącą mity amerykańskiego snu. Kontrowersyjni "Narkomani" to adaptacja książki Jamesa Millsa, jeden z pierwszych filmów poruszających w kinie amerykańskim problem uzależnienia wśród młodych ludzi. Za "Stracha na wróble", film drogi o dwóch życiowych desperatach, otrzymał na festiwalu w Cannes Złotą Palmę. W programie 3. AFF znajdą się również mniej znane "Zagadka dziecka klęski" z Faye Dunaway oraz "Cwaniak" z Christopherem Reevem i Morganem Freemanem. Schatzberg jest także znakomitym fotografem, na swoich zdjęciach uwieczniał gwiazdy światowej muzyki (Hendrix, Dylan, Zappa, The Beatles), czy kina (Polański, Coppola, Forman). Jerry Schatzberg odbierze także nagrodę Indie Star Award – przyznawaną przez festiwal dla gwiazdy niezależnego kina amerykańskiego.

Bohaterem retrospektywy 3. AFF będzie również Wes Anderson, jeden z najbardziej ekscentrycznych autorów amerykańskiego kina, twórca "Genialnego klanu", "Rushmore" i "Pociągu do Darjeeling". Jego filmowe światy zaludniają galerie niezwykłych postaci, często neurotycznych outsiderów i dziwaków, zagubionych w rzeczywistości. Pełne absurdalnych dialogów scenariusze skrzą się błyskotliwym, niemal niespotykanym w hollywoodzkim kinie humorem, zaś na planie pojawiają się tacy aktorzy, jak Bill Murray, Bruce Willis, Gene Hackman, George Clooney czy Edward Norton.

Podczas 3. AFF zobaczymy również cztery najważniejsze filmy legendy i outsidera Hollywoodu Nicholasa Raya, wielbionego przez francuskich nowofalowców, którzy widzieli w nim jednego z najważniejszych autorów amerykańskiego kina. W programie kultowy "Buntownik bez powodu" z Jamesem Deanem, egzystencjalny film czarny "Pustka" z fenomenalnym Humphrayem Bogartem, jeden z najbardziej osobliwych westernów w historii kina "Johnny Guitar" z Joan Crawford i wstrząsające studium uzależnienia od kortyzonu "Ponad życie" z wybitną kreacją Jamesa Masona.

Widzowie festiwalu będą mieli również okazję zobaczyć na dużym ekranie trzy legendarne horrory z wytwórni Universal, która obchodzi stulecie założenia. W programie "Dracula" Toda Browninga z Belą Lugosim oraz "Frankenstein" Jamesa Whale’a i "Mumia" Karla Freunda z Borisem Karloffem.


WYDARZENIA SPECJALNE

Wielka powódź" Billa Morrisona i koncert Billa Frisella

Wydarzeniem specjalnym trzeciej edycji American Film Festival będzie organizowany wspólnie z festiwalem Jazztopad premierowy pokaz "Wielkiej powodzi", najnowszego filmu jednego z najważniejszych współczesnych twórców awangardowych Billa Morrisona, z muzyką na żywo w wykonaniu Billa Frisella i zespołu. Pokaz połączony z koncertem odbędzie się 17 listopada o 19.00 w kinie Helios Nowe Horyzonty. Będzie to jedyny koncert w Polsce w wykonaniu jednego z najbardziej wpływowych i odkrywczych gitarzystów swojego pokolenia, laureata Nagrody Grammy.

Kultowy serial "Dziewczyny"

Podczas 3. American Film Festival zostaną pokazane na bezpłatnych seansach pierwsze cztery odcinki, cieszącej się coraz większą popularnością, produkcji HBO "Dziewczyny". Telewizyjny przebój ostatnich miesięcy według pomysłu Leny Dunham opowiada o szalonym życiu mieszkających w Nowym Jorku dwudziestokilkuletnich dziewczyn. Film już stał się manifestem pokolenia młodych Amerykanek. Gościem festiwalu będzie grający w serialu Alex Karpovsky, który pojawia się również w dwóch filmach w sekcji Spectrum ("Postaci drugoplanowe" i "Gejbi").

WYDARZENIE BRANŻOWE

2. US in Progress

W dn. 14-16 listopada, podczas 3. American Film Festival we Wrocławiu, odbędzie się druga edycja US in Progress – zamkniętych pokazów branżowych, na których zostaną wyświetlone niezależne amerykańskie filmy pełnometrażowych, będące w ostatnich stadiach montażu. Oglądać je będzie grupa zaproszonych europejskich agentów sprzedaży, dystrybutorów, selekcjonerów najważniejszych festiwali filmowych, a także polskich producentów i studiów post-produkcyjnych. Wydarzenie daje polskim profesjonalistom możliwość pozyskania amerykańskich partnerów i włączenia się w post-produkcję i dystrybucję amerykańskich filmów niezależnych.

Współorganizatorem wydarzenia jest amerykańsko-francuska firma Black Rabbit Film, a mecenasem Miasto Wrocław. Międzynarodowe jury przyznaje pokazywanym filmom dwie nagrody: post-produkcyjną o wartości 40.000 euro (usługi od partnerów: Platige Image, Alvernia Studios, studia dźwiękowego Soundflower) i dystrybucyjną przyznawanej przez sieci Europa Distribution, CICAE i firmy DCinex i VSI Paris. Dodatkowo, producent zwycięskiego projektu zostanie zaproszony do udziału w warsztatach Producers’ Network w Cannes.

Filmy uczestniczące w pierwszej edycji pokazywane były potem na prestiżowych festiwalach w Rotterdamie, SXSW czy w Nowym Jorku na Tribeca i New Directors/New Films. Film Tam, gdzie rosną grzyby, pokazywany w roku na AFF w sekcji Spectrum zdobył podczas zeszłorocznej edycji polskiego koproducenta (Monternia.pl), agenta sprzedaży i dystrybutora (New Europe Film Sales).

Podczas tegorocznego US in Progress pokazanych zostanie 6 filmów: "I Used To Be Darker" (reż. Matt Porterfield), "Bluebird" (reż. Lance Edmands), "Cantuckee" (reż. Kimberly Levin), "Hide Your Smiling Faces" (reż. Daniel Carbone), "Milkshake" (reż. David Andalman) i "A Song Still Inside" (reż. Gregory Collins). Swoją obecność potwierdziło już wielu dystrybutorów i agentów sprzedaży, w tym m.in. Wild Bunch (Francja), Artificial Eye (Wielka Brytania), the Works (Wielka Brytania), Reel Suspects (Francja), Sophie Dulac Distribution (Francja), Imagine Film (Belgia), a także selekcjonerzy festiwali w Berlinie, Locarno i Cannes.

US in Progress, jako jedyne wydarzenie filmowe w Polsce ma też swoją edycję w Paryżu – od tego roku pod nazwą US in Progress Paris organizuje je festiwal Champs-Elysées.

Pełny program festiwalu od 31.10 na http://www.americanfilmfestival.pl i http://www.heliosnh.pl