Najlepsze filmy o ufo. Top 20 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+ufo.+Top+20+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-137903
Najlepsze filmy o ufo. Top 20 filmów, które warto obejrzeć
Jakie są najlepsze filmy o kosmitach i inwazji obcych? Czy pojawiające się na niebie ufo zawsze jest zwiastunem zagłady ludzkości? Przedstawiamy 20 filmów o ufo, które warto obejrzeć, jeśli lubicie filmy sci-fi. Koniecznie przeczytajcie też nasze wcześniejsze rankingi. Znajdziecie w nich m.in. najlepsze filmy o narkotykach, najlepsze filmy romantyczne i najlepsze filmy na podstawie książek.

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O KOSMITACH I INWAZJI OBCYCH


Przygotowując ten ranking, kierowaliśmy się nie tylko oceną filmu na naszym portalu, jego popularnością czy wpływem na historię kina. Braliśmy pod uwagę także najbardziej zaskakujące filmy o kosmitach: te, które pod przykrywką sci-fi o obcych opowiadają o podziałach społecznych (jak "Dystrykt 9" lub "Nowy początek") oraz te, których twórcy postawili na oryginalność w przedstawieniu obcych (jak "Mordercze klowny z kosmosu"). Nie zabraknie tu widowiskowych produkcji (jak "Dzień Niepodległości"), ale znajdzie się też miejsce dla bardziej kameralnych filmów (jak "Inwazja porywaczy ciał"), a także klasyków (jak "Wojna światów"). Który film o kosmitach lubicie najbardziej? A może na naszej liście nie ma Waszej ulubionej produkcji o obcych? Jakie inne filmy o ufo polecacie? Dajcie znać w komentarzach.

Przybysze z obcej planety nie zawsze mają aparycję przerażających potworów (jak zaprojektowany na potrzeby filmu Ridleya Scotta przez H.R. Gigera Obcy) lub wielkogłowych kosmitów. Najbardziej zaskakującą formą, jaką przybrali obcy, jest blob, czyli bezkształtna galareta dokonująca inwazji na naszą planetę w filmie z 1958 roku. "Blob – zabójca z kosmosu" nie należy wprawdzie do najlepszych filmów o ufo, na szczęście połączenie teen movie z filmem o inwazji kosmitów przypadło do gustu nastolatkom poszukujących tanich atrakcji w kinach samochodowych.

Powieść H.G. Wellsa doczekała się kilku adaptacji, wśród których znalazły się zarówno filmy, jak i seriale. My polecamy oryginalną wersję z 1953 roku nagrodzoną Oscarem za najlepsze efekty specjalne. "Wojna światów" opowiada o inwazji obcych atakujących Ziemię w celu zawładnięcia planetą. Choć ludzkość wydaje się znajdować na przegranej pozycji, wszystko kończy się dobrze – okazuje się bowiem, że kosmici... nie są odporni na znajdujące się na Ziemi bakterie. Na uwagę zasługuje także zrealizowany w 2005 remake, za kamerą którego stanął Steven Spielberg. W roli głównej wystąpił Tom Cruise.

Film Paula Verhoevena opowiada o grupie przyjaciół, którzy zaciągają się do armii, by zyskać przywileje i poprawić swój status. Kiedy za sprawą wyglądających jak ogromne pająki obcych ludzkość znajdzie się u progu zagłady, bohaterom przyjdzie walczyć o przyszłość Ziemi. Napakowana akcją i wypełniona widowiskowymi efektami specjalnymi produkcja w prześmiewczy sposób pokazuje mechanizmy propagandy. Występują Casper Van DienDenise Richards i Neil Patrick Harris.

"Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia" opowiada o Klaatu (Michael Rennie), pokojowo nastawionym przedstawicielu obcej cywilizacji, który przybywa na naszą planetę, aby przekazać nam ważną wiadomość. Niestety realia zimnej wojny uniemożliwiają porozumienie z przywódcami światowych mocarstw. Bohater ucieka przed żołnierzami, znajdując schronienie u pewnej ziemskiej rodziny. Ma nadzieję, że dzięki niej uda mu się lepiej zrozumieć ludzi. W 2008 roku powstała nowa wersja filmu. W główną rolę wcielił się wówczas Keanu Reeves.

Film Roberta Rodrigueza opowiada o inwazji kosmitów na amerykańską szkołę. Początkowo obcy przejmują ciała nauczycieli, których dziwne zachowanie zaczyna wzbudzać niepokój u ich podopiecznych. Kiedy dzieciaki szukają pomocy u dorosłych, nikt nie chce dać wiary ich opowieściom. Wkrótce sześcioro młodych ludzi będzie musiało stawić czoła przerażającym i podstępnym istotom. W rolach głównych Elijah WoodJordana Brewster i Josh Hartnett.

Choć naszą planetę odwiedzały już liczni przedstawiciele obcych cywilizacji, to żadni przybysze z kosmosu nie dostarczyli nam tyle radości co bohaterowie tej niskobudżetowej produkcji z końca lat 80. Tytułowe mordercze klowny z kosmosu przybywają na naszą planetę w celu znalezienia swojego przysmaku, którym jest... ludzkie mięso. Inwazji na Ziemię dokonują w statku kosmicznym w kształcie cyrkowego namiotu, a ich bronią są m.in. wata cukrowa i baloniki. Mimo że opis produkcji nie wskazuje na najbardziej ambitne kino, zapewniamy, że warto dać szansę tej komedii sci-fi.

Bohater filmu Johna Carpentera dowiaduje się o żyjących wśród nas kosmitach dzięki specjalnym okularom. Od tej pory jego misją jest powstrzymanie inwazji obcych. W drodze do celu nie przebiera w środkach. W każdej chwili jest gotowy sięgnąć po broń i walczyć o wolność naszej planety. Plan obcych nie ogranicza się bowiem do Los Angeles, gdzie toczy się akcja produkcji, lecz przewiduje dalszą ekspansję. Dzień, w którym obcy spotkali żującego gumę Johna Nadę (Roddy Piper) to także dzień, który będzie nowym początkiem dla naszej planety.

"Moja macocha jest kosmitką" to kolejny film, który nie wpisuje się w schemat budzących grozę filmów sci-fi o inwazji obcych. Opowiada on o przedstawicielce obcej cywilizacji, która zostaje wysłana na Ziemię, aby przekonać pewnego owdowiałego naukowca do kontynuowania badań mogących uratować jej rodzinną planetę. Mężczyzna szybko zakochuje się w uroczej kosmitce, jednak jego córka szybko nabiera podejrzeń odnośnie do prawdziwych intencji potencjalnej macochy. Choć posiada ona bardzo szeroką wiedzę, nieznajomość ziemskich obyczajów prowadzi do wielu komicznych sytuacji. W rolach głównych Dan AykroydKim Basinger i Alyson Hannigan.

"Człowiek, który spadł na Ziemię" nie opowiada o inwazji obcych, lecz ich zagładzie. Grany przez Davida Bowie'ego Newton przybywa na naszą planetę w poszukiwaniu sposobu na uratowanie swojej rodzinnej planety, która ze względu na brak wody nie nadaje się już do życia. Jego niezwykłe umiejętności szybko przynoszą mu fortunę, niestety bohater zaczyna zwlekać z wykonaniem misji. Film Nicolasa Roega pokazuje pesymistyczną wizję ludzkości jako zdegenerowanej i niszczycielskiej siły, której zgubnemu wpływowi nie oprze się nawet najbardziej szlachetna jednostka.

Choć "Plan 9 z kosmosu" uznawany jest za jeden z najgorszych filmów świata, nie może go zabraknąć w zestawieniu filmów o ufo. Inwazja obcych przebiega w nim niezwykle chaotycznie, latające spodki zostały skonstruowane z zastawy stołowej, a nieporadność stojącego za kamerą Edwarda Wooda Jr. zapewniła reżyserowi miejsce na kartach historii kina, niestety nie w takim charakterze, o jakim marzył. "Plan 9 z kosmosu" jest także ostatnim dziełem, w którym wystąpił Bela Lugosi.

"Dzień NiepodległościRolanda Emmericha cieszy się statusem jednego z najlepszych filmów o inwazji obcych na naszą planetę. Po tym, jak nad kilkoma miastami Stanów Zjednoczonych pojawia się ufo, nie brakuje entuzjastów gotowych serdecznie przywitać kosmitów. Szybko się okazuje, że przybysze z kosmosu nie mają przyjaznych zamiarów – przybyli na Ziemię w celu eksterminacji ludzkości. Po tym, jak zaatakowali m.in. Nowy Jork i Waszyngton, wojna jest nieunikniona. Losy ludzkości znajdują się w rękach trzech śmiałków: kapitana Stevena Hillera, (Will Smith), naukowca, który twierdzi, że niegdyś został uprowadzony przez kosmitów (Jeff Goldblum) i prezydenta USA (Bill Pullman). W 2016 roku "Dzień Niepodległości" doczekał się sequela.

W zrealizowanym przez Jamesa Camerona sequelu grana przez Sigourney Weaver Ellen Ripley stawia czoło całemu stadu obcych. Bohaterka zostaje odnaleziona po kilkudziesięciu latach hibernacji w dryfującej w przestrzeni kosmicznej kapsule ratunkowej. Ku jej przerażeniu okazuje się, że LV-426 zostało skolonizowane. Nikt nie daje wiary jej opowieściom o mieszkających tam przerażających kosmitach, w których żyłach płynie kwas. Kiedy kontakt z kolonią zostaje zerwany, Ripley i grupa komandosów zostają wysłani z akcją ratunkową. Film został nagrodzony dwoma Oscarami.

Na szczęście nie wszystkie filmy o kosmitach to opowieści o inwazji obcych. Wdzięcznym wyjątkiem od tej reguły jest "E.T." Stevena Spielberga opowiadający o przyjaźni małego chłopca z przybyszem z obcej planety. Wizerunek bohatera lecącego na rowerze na tle Księżyca stał się logotypem należącej do reżysera wytwórni Amblin Entertainment. Film zdobył cztery Oscary, m.in. za najlepsze efekty specjalne oraz muzykę skomponowaną przez Johna Williamsa i stał się początkiem kariery Drew Barrymore.

Trudno wyobrazić sobie ranking najlepszych filmów o ufo bez "Facetów w czerni". Film Barry'ego Sonnenfelda opowiada o tajnej rządowej agencji, której zadaniem jest kontrolowanie poczynań obcych na naszej planecie oraz ochrona niczego nieświadomych ludzi. Międzyplanetarne prawo umożliwia przybyszom z kosmosu swobodne zwiedzanie naszej planety czy nawet zamieszkanie na niej. Niestety wśród obcych nie brakuje niebezpiecznych jednostek zagrażających ludzkości. Will Smith w roli agenta J i Tommy Lee Jones jako agent K stworzyli jeden z najlepszych duetów w filmach sci-fi.

Tytułowy predator to chyba jedyny godny przeciwnik ksenomorfa z serii "Obcy". W produkcji z 1987 roku grupa międzygalaktycznych myśliwych przybywa na Ziemię, aby urządzić sobie safari. Trafiają na godnych siebie przeciwników – grupę weteranów, którym przewodzi grany przez Arnolda Schwarzeneggera major Alan "Dutch" Schaeffer. Film Johna McTiernana doczekał się nie tylko kilku sequeli, ale również dwóch cross-overów, w których predatorzy mierzą się ze swoim śmiertelnym wrogiem – Obcym.

Wśród najlepszych filmów sci-fi nie może zabraknąć "Inwazji porywaczy ciał". W pochodzącej z 1956 roku produkcji obcy mają konkretne plany co do naszej planety i jej mieszkańców – chcą zastąpić ludzi pozbawionymi uczuć przedstawicielami własnego gatunku. Do pokazania inwazji obcych reżyser nie wykorzystuje widowiskowych efektów sci-fi, skupia się za to na budowaniu paranoicznego klimatu. Film zapisał się w historii kina jako metafora zimnowojennych nastrojów społecznych panujących w USA po II wojnie światowej.

Filmy Neilla Blomkampa zapiszą się historii kina nie tylko jako pełne akcji produkcje sci-fi, lecz także pesymistyczne opowieści o kondycji ludzkości. Debiutancki "Dystrykt 9" opowiada o obcych, którzy nie mogąc uciec z naszej planety, zamieszkują tytułowy dystrykt 9 – getto, do którego zwani pogardliwie krewetkami przybysze z kosmosu zostali zesłani przez ludzi. Mimo dostępu do nowoczesnej technologii obcy pogrążają się w biedzie. Choć w produkcji nie brakuje akcji i widowiskowych efektów specjalnych, właściwy temat filmu to nienawiść rasowa i konsekwencje segregacji społecznej.

"Nowy początek" w reżyserii Denisa Villeneuve'a opowiada o jednym z najbardziej znaczących spotkań w dziejach ludzkości. Ufo pojawia się jednocześnie w kilku miejscach na świecie. Nie wiadomo, jakie intencje mają obcy, którzy przybyli na naszą planetę. W celu rozszyfrowania języka kosmitów wojskowi zwracają się o pomoc do specjalistki w dziedzinie lingwistyki, która jako jedyna jest w stanie się z nimi porozumieć. Ma jednak mało czasu, bo światowi przywódcy, obawiając się inwazji obcych, w każdej chwili mogą rozpocząć wojnę. Film twórcy "Sicario" i "Blade Runnera 2049" jest jednym z najbardziej oryginalnych dzieł sci-fi w historii kina. W rolach głównych Amy AdamsJeremy Renner i Forest Whitaker.


Akcja legendarnego filmu Johna Carpentera rozgrywa się na odciętej od świata stacji badawczej na Antarktydzie. Grupa nieświadomych zagrożenia badaczy nie ma pojęcia, że przyjmując do ośrodka psa, podpisała na siebie wyrok śmierci. Zwierzak okazuje się bowiem obcą formą życia, która może dowolnie zmienić swój wygląd i w każdej chwili przystąpić do ataku. Klimat produkcji, której bohaterowie podejrzewają się nawzajem o bycie nosicielem obcego, oddaje zimnowojenną paranoję początku lat 80. W roli głównej Kurt Russell.


"Obcy - 8. pasażer NostromoRidleya Scotta zapoczątkował serię filmów o jednym z najbardziej przerażających kosmitów w historii kina. Akcja filmu toczy się w dalekiej przyszłości, kiedy podróże międzygwiezdne są czymś powszechnym. Choć od premiery produkcji minęło już kilkadziesiąt lat, tytułowy obcy, czyli zaprojektowany przez szwajcarskiego artystę H.R. Gigera ksenomorf, wciąż budzi grozę. Film przyniósł sławę Sigourney Weaver, która brawurowo wcielając się w rolę przeznaczoną pierwotnie dla mężczyzny, stworzyła silną i bezkompromisową postać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones