Wspominamy zmarłych ludzi kina

  • Filmweb
  • Inne
Dziś 1 listopada - dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku redakcja Filmwebu wspomina artystów ze świata filmu, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ze zrozumiałych względów nie napisaliśmy o wszystkich zmarłych w tym roku twórcach. Liczymy jednak, że pomożecie nam uzupełnić naszą listę.

candle-hands.jpg


***


Paul Walker (zm. 30 listopada) - amerykański aktor, któremu olbrzymią popularność przyniósł udział w serii "Szybcy i wściekli". Wystąpił również m.in. w "Potędze strachu", "Prześladowcy", "Sztandarze chwały" i "Brick Mansions".

Clipboard01.jpg


***

Édouard Molinaro (zm. 12 grudnia) - francuski reżyser, scenarzysta i aktor. Nakręcił w swojej karierze blisko 60 filmów, ale największe uznanie przyniosła mu "Klatka szaleńców" 1978 roku - pierwowzór amerykańskiej "Klatki dla ptaków". Za ten film został nominowany do Oscara za najlepszą reżyserię oraz najlepszy scenariusz adaptowany.

Edouard-Molinaro_scalewidth_630.jpg


***

Peter O'Toole (zm. 14 grudnia) - irlandzki aktor, laureat honorowego Oscara oraz czterech Złotych Globów, gwiazda takich klasyków kina jak "Lawrence z Arabii", "Lew w zimie" oraz "Ostatni cesarz".

Clipboard02.jpg


***

Joan Fontaine (zm. 15 grudnia) - amerykańska aktorka, która największe triumfy święciła w filmach Alfreda Hitchcocka "Rebeka" oraz "Podejrzenie". Za rolę w drugim zdobyła Oscara.


Clipboard01.jpg


***

Wojciech Kilar (zm. 29 grudnia) - polski kompozytor, autor muzyki poważnej i filmowej. Za "Pianistę" nominowany był do Nagrody BAFTA, zdobył Cezara i Orła. Statuetkę Polskiej Akademii Filmowej otrzymał również za muzykę do filmów "Pan Tadeusz", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" i "Persona non grata".

a3.gif


***

Nina Andrycz (zm. 31 stycznia) - aktorka nazywana "damą polskiego teatru". Widzowie kinowi mogą pamiętać ją z występów w "Horrorze w Wesołych Bagniskach" Andrzeja Barańskiego czy "Sercu na dłoni" Krzysztofa Zanussiego.

133548.1.jpg


***

Maximilian Schell
(zm. 1 lutego) - austriacki aktor uhonorowany Oscarem za rolę "Wyroku w Norymberdze". Zagrał m.in. w "Julii", "Żelaznym krzyżu" i "O jeden most za daleko".

Clipboard01.jpg


***

Philip Seymour Hoffman (zm. 2 lutego) - amerykański aktor uznawany za jednego z najwybitniejszych w swoim pokoleniu. Czterokrotnie nominowany do Oscara, uhonorowany statuetką za rolę w "Capote". Zagrał też w filmach "Magnolia", "Happiness", "Wojna Charliego Wilsona", "Synekdocha, Nowy Jork" i "Mistrz".

philip_seymour_hoffman4-620x412.jpg


***

Gabriel Axel (zm. 9 lutego) - duński reżyser najbardziej znany jako twórca uhonorowanej Oscarem "Uczty Babette". Nakręcił też m.in. "Czerwony płaszcz" i "Księcia Jutlandii".

Clipboard01.jpg


***

Shirley Temple (zm. 10 lutego) - amerykańska aktorka, która honorowego Oscara otrzymała w wieku zaledwie 6 lat. W epoce kryzysu gospodarczego była jedną z największych gwiazd Hollywood. Z pracy przed kamerą wycofała się, mając 22 lata.

Clipboard02.jpg


***

Harold Ramis (zm. 24 lutego) - amerykański aktor, scenarzysta i reżyser, jeden z najważniejszych twórców komediowych lat 80. i 90. Scenarzysta "Menażerii", gwiazdor "Pogromców duchów", reżyser "Dnia świstaka".

Clipboard01.jpg


***

Alain Resnais (zm. 1 marca) - wybitny francuski reżyser, jeden z czołowych twórców Nowej Fali, ulubieniec największych festiwali filmowych. Jego "Hiroszima, moja miłość" oraz "Zeszłego roku w Marienbadzie" to do dziś jednej z najważniejszych filmów przełomu lat 50. i 60.

Clipboard01.jpg


***

Mickey Rooney (zm. 6 kwietnia) - amerykański aktor, który rozpoczynał karierę jako dziecko, w wyniku czego trwała ona w sumie ponad 90 lat. Czterokrotnie nominowano go do Oscara, w 1983 roku otrzymał statuetkę honorową. Znany jest m.in. z ról w "Śniadaniu u Tiffany'ego" czy "Nocy w muzeum".

Clipboard01.jpg


***

Michael Glawogger (zm. 23 kwietnia) - austriacki reżyser znany przede wszystkim z dosadnych dokumentów zgłębiających wpływ globalizacji na pracę biednych w rozwijających się krajach. Jego najbardziej znane produkcje to "Śmierć człowieka pracy" i "Chwała dziwkom".

glawogger.jpg

***


Bob Hoskins (zm. 29 kwietnia) - angielski aktor, laureat Złotego Globu i aktorskiej Złotej Palmy w Cannes (za "Mona Lisę"). Ma na swoim koncie szereg pamiętnych występów, m.in. w "Długim Wielkim Piątku", "Kto wrobił Królika Rogera?", "Syrenach" czy "Super Mario Bros.".

Clipboard01.jpg


***

Hans Rudolf Giger (zm. 12 maja) - szwajcarski malarz, w świecie kina zasłynął jako twórca postaci xenomorpha z widowiska Ridleya Scotta "Obcy - 8. pasażer Nostromo".

a1.jpg


***

Malik Bendjelloul (zm. 13 maja) - szwedzki dokumentalista, laureat Oscara i nagrody BAFTA za "Sugar Mana".

la-1368476-ca-0219-conversation-malik-jlc-15.jpg


***

Sam Kelly (zm. 14 czerwca) - brytyjski aktor, który rozśmieszał cały świat jako Hans Geering w serialu "'Allo 'Allo!".

Sam_kelly_2942119b.jpg


***

Małgorzata Braunek (zm. 23 czerwca) - polska aktorka, której sławę przyniosły role w "Lalce", "Potopie". Po ponad 20-letniej przerwie powróciła na ekran w "Tulipanach". Została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

z12769262Q.jpg


***

Eli Wallach (zm. 25 czerwca) - amerykański aktor, świat pamięta go dzięki rolom w filmach "Dobry, zły i brzydki", "Siedmiu wspaniałych" i "Ojcu chrzestnym III".

Clipboard01.jpg


***

James Garner (zm. 19 lipca) - amerykański aktor telewizyjny i filmowy oraz producent, pamiętany dzięki rolom w filmach "Wielka ucieczka" i "Pamiętnik", nominowany do Oscara za rolę w "Romansie Murphy'ego".

james-garner-the-notebook.jpg


***

Robin Williams (zm. 11 sierpnia) - jedna z największych gwiazd światowego kina, był czterokrotnie nominowany do Oscara ("Good Morning, Vietnam", "Stowarzyszenie umarłych poetów", "Fisher King" i "Buntownik z wyboru", za rolę w którym dostał statuetkę).

Clipboard01.jpg


***

Lauren Bacall (zm. 12 sierpnia) - wybitna, amerykańska aktorka, laureatka honorowego Oscara, znana m.in. z "Wielkiego snu", "Mieć i nie mieć" oraz "Mrocznego przejścia".

bacall.jpg


***

Richard Attenborough (zm. 24 sierpnia) - legenda brytyjskiego kina, wyśmienity aktor (dwukrotny zdobywca Złotego Globu za role w filmach "Ziarnka piasku" i "Doktor Dolittle") i jeszcze lepszy reżyser (zdobywca Oscara za film "Ghandi").

Clipboard01.jpg


***

Joan Rivers  (zm. 4 września) - amerykańska aktorka filmowa i dubbingowa, scenarzystka, gospodyni talk shows. Jej głos słyszeliśmy m.in. w "Simpsonach", często też - jak choćby w niedawnym "Iron Manie 3" - odgrywała na ekranie samą siebie.

Clipboard01.jpg


***

Richard Kiel (zm. 10 września) - aktor charakterystyczny, sławę przyniosła mu postać Buźki, którą zagrał w dwóch filmach o Bondzie: "Szpieg, który mnie kochał" i "Moonraker".

Clipboard01.jpg


***

Anna Przybylska (zm. 5 października) - polska aktorka telewizyjna i filmowa. Zaczęła świetną rolą w "Ciemnej stronie Wenus" Radosława Piwowarskiego. Polacy pokochali ją za rolę policjantki Marylki Baki w "Złotopolskich", pojawiła się również w "Lekcjach pana Kuki", "Sępie" i "Karierze Nikosia Dyzmy". Jej ostatnią filmową rolą była Roksana z "Biletu na Księżyc" Jacka Bromskiego.

1938.jpg


***

Misty Upham (zm. 5 października) - amerykańska aktorka, wystąpiła m.in w "Sierpniu w hrabstwie Osage" i "Rzece ocalenia".

misty_upham_afi_fest.jpg

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię