Martin Scorsese

Martin Marcantonio Luciano Scorsese

8,6
24 502 oceny pracy reżysera
Wyreżyserował następujące teledyski:
- 1976 r. - "Further on Up the Road" - Eric Clapton;
- 1987 r. - "Bad" - Michael Jackson;
- 1988 r. - "Somewhere Down the Crazy River" - Robbie Robertson.
Pod koniec lat 90. planował wyreżyserować remake filmu Kurosawy "Niebo i piekło". Scenariusz miał napisać David Mamet. Realizacja projektu była nieustannie przekładana ze względu na inne produkcje oraz kwestie prawne. Ostatecznie Scorsese miał zostać producentem, a film miał nakręcić Mike Nichols, który zmarł przed rozpoczęciem nad nim prac.
Rozważał wyreżyserowanie "Jokera". Ostatecznie zdecydował się opuścić projekt ze względu na realizację filmu "Irlandczyk".
Otrzymał tytuł doktora honoris causa następujących uczelni:
- 1991 r. - Uniwersytet Princeton w Princeton (New Jersey, USA);
- 1992 r. - Uniwersytet Nowojorski w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA);
- 1993 r. - Williams College w Williamstown (Massachusetts, USA);
- 2005 r. - Uniwersytet Boloński w Bolonii (Włochy);
- 2011 r. - Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi (Polska), Uniwersytet Yale w New Haven (Connecticut, USA);
- 2018 r. - Uniwersytet Oksfordski w Oksfordzie (Anglia, Wielka Brytania).
Po ukończeniu "Kasyna" zamierzał wyreżyserować film "Dino", który miał być biografią amerykańskiego piosenkarza i aktora Deana Martina. Nicholas Pileggi miał napisać scenariusz na podstawie książki biograficznej "Dino: Living High in the Dirty Business of Dreams" Nicka Toschesa (Scorsese nabył prawa do jej ekranizacji w 1992 roku). Główną rolę miał zagrać Tom Hanks, a Franka Sinatrę John Travolta. Ostatecznie zrezygnował z realizacji filmu, ze względu na problem ze scenariuszem oraz kwestie prawne.
Na początku lat 90. planował nakręcić film o cesarskiej parze Bizancjum Theodorze i Justynianie razem z Gorem Vidalem (scenariusz). Ostatecznie projekt nie został nigdy zrealizowany.
W 2011 roku Martin Scorsese, Lars von Trier i Robert De Niro mieli planować realizację remake'u "Taksówkarza" w pięciu różnych wersjach stosując się do zasad i przeszkód narzuconych przez Duńczyka, który przeprowadził taki eksperyment w filmie "Pięć nieczystych zagrań". Duński reżyser zaprzeczył jednak, że projekt będzie dotyczył słynnego filmu z lat 70., stwierdził, że eksperyment będzie dotyczyć wczesnych krótkometrażówek Scorsesego ("What’s a Girl Like You Doing in a Place Like This?" lub "The Big Shave"). Ostatecznie projekt nie został zrealizowany.
Pod koniec lat 2000. zamierzał nakręcić filmową biografię Franka Sinatry. Reżyser sugerował, że mógłby kręcić w 3D, a piosenkarza miałby zagrać Al Pacino, a Deana Martina Robert De Niro. Wśród kandydatów do zagrania Sinatry brani byli pod uwagę także Leonardo DiCaprioJohnny Depp i George Clooney. Finalnie projekt nie doczekał się realizacji ze względu na sprzeciw rodziny Sinatry.
Był brany pod uwagę jako reżyser filmu "Frost/Nixon". Ostatecznie za kamerą stanął Ron Howard.
Odrzucił ofertę reżyserii filmu "Gliniarz z Beverly Hills". Angaż ostatecznie otrzymał Martin Brest.
W połowie lat 70. zamierzał przenieść na srebrny ekran powieść Dee Browna "Pochowaj me serce w Wounded Knee". Ze względu na tematykę indiańską w produkcji miał zagrać Marlon Brando. Realizacja była opóźniana i ostatecznie Scorsese zrealizował "Taksówkarza", a film powstał w 2007 roku, reżyserem został Yves Simoneau.
Był rozważany na stanowisko reżysera filmu "Dom Gucci". Ostatecznie angaż otrzymał Ridley Scott.
Jest jedną z 50 osób, którym władze Chin zabroniły wjazdu do Tybetu. Stało się tak ze względu na niechęć, jaką wzbudził w Chinach film "Kundun - życie Dalaj Lamy".
W połowie lat 80. XX w. zaproponowano mu reżyserię "Listy Schindlera". Odmówił, gdyż uznał, iż lepiej ten film nakręci reżyser żydowskiego pochodzenia. Zrobił to Steven Spielberg.
Był zainteresowany wyreżyserowaniem filmu "Pachnidło: Historia mordercy". Angaż otrzymał Tom Tykwer.
Chciał wyreżyserować "Yakuzę", angaż otrzymał jednak Sydney Pollack.
Zamierzał wyreżyserować biografię Jerry'ego Lee Lewisa "Wielkie kule ognia". Ostatecznie angaż otrzymał Jim McBride.
W 2005 roku znalazł się na 3. miejscu w rankingu magazynu "Empire" na najlepszych reżyserów wszech czasów.
W 2002 roku starał się zakupić prawa do ekranizacji powieści "Zimowa opowieść" Marka Helprina. Ostatecznie zrezygnował stwierdziwszy, że książka jest niemożliwa do sfilmowania. Film jednak powstał w 2014 roku, a jego reżyserem był Akiva Goldsman.
Samuel Fuller chciał aby to on zagrał szeregowego Vinci w filmie "Wielka czerwona jedynka". Jednak odmówił, ponieważ był zajęty przygotowaniami do "Wściekłego byka". Angaż otrzymał Bobby Di Cicco.
Zarząd studia Cineplex-Odeon Films chciał, aby to on był reżyserem filmu "Naciągacze". Pozostał on jednak tylko producentem, osobiście do roli reżysera wybierając Stephena Frearsa.
Planował wyreżyserować remake filmu "Zły i piękny" razem z Paulem Schraderem (scenariusz) i Robertem De Niro (główna rola męska), jednak projekt porzucono ze względu na osobiste nieporozumienia.
Przez pewien czas był zainteresowany wyreżyserowaniem filmu "Dick Tracy", jednak ostatecznie wolał zająć się realizacją "Chłopców z ferajny". Zamiast niego za kamerą stanął więc Warren Beatty.
W latach 80. zamierzał wyreżyserować film "Gershwin", który miał być epicką biografią amerykańskiego kompozytora George'a Gershwina. Paul Schrader napisał oryginalny scenariusz, który następnie został poprawiony przez Johna Guare'a. Ostatecznie wytwórnia Warner Bros. zrezygnowała z produkcji.
Zaoferowano mu rolę Charlesa Mansona w filmie "Helter Skelter". Angaż ostatecznie dostał Steve Railsback.
Początkowo miał być reżyserem filmu "Gracz". Główną rolę miał zagrać Leonardo DiCaprio. Ostatecznie jego miejsce zajął Rupert Wyatt, a gwiazdą produkcji został Mark Wahlberg.
Rozważał wyreżyserowanie filmu "Człowiek z blizną" z Robertem De Niro w głównej roli. Ostatecznie angaż otrzymali reżyser Brian De Palma i aktor Al Pacino.
Był brany pod uwagę do użyczenia głosu Filoktetowi w filmie "Herkules". Angaż otrzymał Danny DeVito.
W 2015 roku planował wyreżyserować film biograficzny o Leonardzie Bernsteinie. Ostatecznie reżyserem filmu "Maestro" został Bradley Cooper, a Scorsese został producentem.
W drugiej połowie lat 2000. planował zekranizować powieść Dona Winslowa "The Winter of Frankie Machine" razem z Robertem De Niro (główna rola) oraz Brianem Koppelmanem i Davidem Levienem (scenariusz). Ostatecznie Scorsese wolał zrealizować "Irlandczyka", a projekt przejął Michael Mann (film wciąż nie powstał).
Spike Lee zaproponował mu rolę Mike'a Tucci'ego w filmie "Malaria" by sprawdzić włoski akcent reżysera. Scorsese jednak odmówił z braku czasu i zastąpił go Frank Vincent.
Na początku lat 60. zamierzał nakręcić film "Jesus in New York", opowiadający o życiu i nauczaniu Nazarejczyka we współczesnym świecie. Jednak wycofał się z tego pomysłu, gdy obejrzał "Ewangelię wg św. Mateusza" Pasoliniego. Stwierdził, że nie jest w stanie zrobić czegoś równie dobrego jak film Włocha.
Wystąpił w następujących reklamach:
- 1968 r. - islandzkie linie lotnicze Icelandic Airlines;
- 1997 r. - telewizja satelitarna U.S. Satellite Broadcasting;
- 2002 r. - whisky Johnnie Walker;
- 2003 r. - karta płatnicza American Express;
- 2004 r. - karta płatnicza American Express;
- 2007 r. - karta płatnicza American Express, wino La Clava Reserva;
- 2012 r. - iPhone i Siri firmy Apple;
- 2019 r. - kampania marki zegarków Rolex "Rolex and cinema" (razem z Jamesem Cameronem, Kathryn Bigelow i Alejandro Gonzálezem Iñárritu);
- 2020 r. - Coca-Cola Energy (wraz z Jonah Hillem). 
Odrzucił propozycję reżyserii "Zakładnika". Ostatecznie film zrealizował Michael Mann.
Był jednym z kandydatów jako reżyser filmu "Charlie i fabryka czekolady". Ostatecznie stołek reżysera przejął Tim Burton.
W 2015 roku rozważał nakręcenie filmowej biografii Evela Knievela na podstawie powieści "Evel Knievel On Tour" Sheldona Saltmana. Scenarzystą filmu miał być William Monahan. Ostatecznie projekt nie został zrealizowany.
Zgodził się reżyserować "Ślepy zaułek", jednak ostatecznie wycofał się z projektu i został reżyserem "Kasyna", a reżyserem "Ślepego zaułka" został Spike Lee.
Był brany pod uwagę do użyczenia głosu dr Calico w filmie "Piorun". Angaż otrzymał Malcolm McDowell.
Francis Ford Coppola zasugerował jego udział jako reżysera filmu "Ojciec chrzestny II". Jednak wytwórnia Paramount odrzuciła jego kandydaturę i Copolla pod pewnymi warunkami zgodził się wyreżyserować kontynuację.
Odrzucił propozycję reżyserii filmu "Krwiożercza roślina". Ostatecznie film zrealizował Frank Oz.
Ma brata Franka.
Na początku lat 2000. miał reżyserować film "W samym sercu morza" z Danielem Day-Lewisem w roli głównej. Ostatecznie angaż otrzymał Ron Howard.
W 1997 roku wydał książkę "Pasja i bluźnierstwo".
Miał nakręcić "Nawiedzone lato", jednak film ostatecznie powstał w reżyserii Ivana Passera.
Odrzucił propozycję zagrania roli Greka Grecco w filmie "Geniusze zbrodni". Reżyser Paul Schrader zdecydował się sam zagrać tę rolę.
Przygotowywał się do nakręcenia nowej wersji filmu "Noc i miasto", jednak remake ("Mroki miasta") ostatecznie wyreżyserował Irwin Winkler.
W 1998 roku był przewodniczącym jury na 51. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (Francja).
W 1990 roku założył fundację The Film Foundation, która zajmuje się ochroną, konserwacją i archiwizacją filmów.
Napisał przedmowę do następujących książek:
- 1998 r. - "Jacques Tourneur: The Cinema of Nightfall";
- 2002 r. - "A Third Face: My Tale of Writing, Fighting, and Filmmaking";
- 2004 r. - "On Filmmaking: An Introduction to the Craft of the Director";
- 2006 r. - "Frank Borzage: The Life and Films of a Hollywood Romantic";
- 2009 r. - "Kazan on Directing".
W latach 80. miał wyreżyserować film biograficzny o Amedeo Modiglianim. Artystę miał zagrać Al Pacino, który od końca lat 70. starał się o realizację projektu. Za scenariusz miał odpowiadać Richard Price. Ze względu na spektakularną porażkę finansową "Wrót niebios" producenci zaczęli drastycznie ograniczać budżety nowych przedsięwzięć. Poprzednie filmy Scorsesego ("New York, New York", "Wściekły Byk", "Król komedii") poniosły finansową klęskę albo zarobiły nieco więcej niż wynosił ich budżet. Film "Rewolucja" z Pacino również nie sprzedał się dobrze, a aktor wycofał się z branży na 4 lata. W takiej sytuacji producenci nie chcieli sfinansować przedsięwzięcia. W latach 90. projekt odżył za sprawą scenariusza Micka Davisa, który ostatecznie zdecydował się sam wyreżyserować film pt. "Modigliani, pasja tworzenia" w 2004 roku.
Odrzucił ofertę reżyserii filmu "Świadek". Angaż ostatecznie otrzymał Peter Weir.
Był rozważany na reżysera filmu "Ojciec chrzestny III", który ostatecznie został nakręcony przez Francisa Forda Coppolę.
W 1969 roku Scorsese i Jay Cocks spotkali Philipa K. Dicka, aby omówić możliwość adaptacji jego powieści "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach" na film, do czego jednak nigdy nie doszło. W 1982 roku ekranizację pt. "Łowca androidów" zrealizował Ridley Scott.
W drugiej połowie lat 70. studio MGM zamierzało powierzyć my reżyserię "Nawiedzonego lata", jednak ostatecznie film powstał pod koniec lat 80. w reżyserii Ivana Passera.
W 1964 roku ukończył anglistykę na Uniwersytecie Nowojorskim w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Miał wyreżyserować film "Bracia Dionowie". Zrezygnował na rzecz pracy nad "Alicja już tu nie mieszka". Zastąpił go Jack Starrett.
W 1966 roku napisał scenariusz "Jerusalem, Jerusalem". Film miał być pierwszą częścią trylogii (w zamyśle reżysera drugą częścią miał być obraz "Kto puka do moich drzwi", a trzecią "Ulice nędzy") o religijnym postrzeganiu zbrodni i winy. Główną rolę miał zagrać Harvey Keitel. Ostatecznie projekt nie został nigdy zrealizowany, gdyż ze względu na religijną tematykę żadne studio nie chciało sfinansować filmu.
Pierwotnie to on miał wyreżyserować film "Pierwszy śnieg". Ostatecznie został jedynie producentem wykonawczym dzieła, zaś na stołku reżysera zasiadł Tomas Alfredson.
Nie wyraża zgód na wydawanie wersji reżyserskich swoich filmów.
Jego rodzicami są Charles i Catherine Scorsese.
Pierwotnie to on był reżyserem filmu "The Honeymoon Killers", jednak został zwolniony po tygodniu zdjęć z powodu "różnic artystycznych". Scorsese filmował bowiem każdą scenę stosując długie ujęcia i nie robił zbliżeń, co praktycznie uniemożliwiłoby montaż. Początkowo zastąpił go Donald Volkman, a ostatecznie film wyreżyserował Leonard Kastle.
Został odznaczony nagrodą Brytyjskiego Instytutu Filmowego za stały rozwój sztuki filmowej.
Początkowo zgodził się na reżyserowanie filmu "Depresja gangstera", jednak później odrzucił tę propozycję. Ostatecznie za kamerą stanął Harold Ramis.
Aktor Mark Wahlberg wysłał mu scenariusz filmu "Fighter", mając nadzieję, że podejmie się on reżyserii filmu. Scorsese jednak odmówił i film wyreżyserował David O. Russell.
W latach 70. rozważał zekranizowanie powieści "Notatki z podziemia" Fiodora Dostojewskiego. Po przeczytaniu scenariusza Paula Schradera (który był zainspirowany książką Rosjanina i zawierał podobną historię oraz motywy) Scorsese postanowił wyreżyserować "Taksówkarza", wycofując się z planów realizacji adaptacji.
W 2003 roku miał nakręcić adaptację powieści "St. Agnes' Stand" Thomasa Eidsona razem z Charlesem Randolphem (scenariusz) i Stevenem Spielbergiem (produkcja). Ostatecznie film nie został zrealizowany.
Wyreżyserował następujące reklamy:
- 1968 r. - kosmetyki Revlon;
- 1986 r. - perfumy Armani;
- 2007 r. - wino La Clava Reserva;
- 2010 r. - męska woda toaletowa "Bleu de Chanel";
- 2013 r. - dom mody Dolce & Gabbana.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones