Najlepsze filmy o Jezusie Chrystusie. Top 10 filmów, które warto obejrzeć

- / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+Jezusie+Chrystusie.+Top+10+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-146017
Najlepsze filmy o Jezusie Chrystusie. Top 10 filmów, które warto obejrzeć
Zbliżająca się Wielkanoc to czas refleksji i zadumy. Z tego powodu postanowiliśmy przyjrzeć się filmom o Jezusie. Jak kino przedstawia postać Jezusa z Nazaretu? Sprawdźcie nasze zestawienie.

Najlepsze filmy o życiu i śmierci Jezusa ChrystusaCzęść naszych propozycji pokrywa się z rankingiem najlepszych filmów religijnych. Do zestawienia najlepszych filmów o Jezusie trafiły zarówno klasyki, jak i współczesne produkcje. Są wśród nich podniosłe dzieła o męce i śmierci Jezusa ("Pasja"), które opierają się na rekonstrukcji historycznej, ale znalazło się też miejsce dla dzieł lżejszego kalibru – przebojowego musicalu ("Jesus Christ Superstar"), a nawet szalonej komedii ("Żywot Briana").

W postać Jezusa wcielali się tacy aktorzy jak Max von Sydow, Willem Dafoe, Jim Caviezel, Ewan McGregor, Joaquin Phoenix , a ostatnio... Sebastian Fabijański. Ta ostatnia rola, choć zapewne wzbudzi kontrowersje, naszym zdaniem zasługuje na uwagę. Jezus w adaptacji głośnej powieści Doroty Masłowskiej nie jest odległą, zmitologizowaną postacią, lecz towarzyszem i obserwatorem codziennego życia bohaterów.

Kadr z filmu "Inni ludzie". Jacek Beler jako Kamil, Sebastian Fabijański jako Jezus.

Lubicie filmy religijne? Macie swój ulubiony film o Jezusie? Który z wybranych przez nas filmów o życiu Chrystusa jest waszym zdaniem najlepszy? A może na naszej liście brakuje jakiegoś tytułu? Czekamy na wasze komentarze.

W filmie Gartha Davisa feminizm idzie pod rękę z chrześcijaństwem. Grana przez Rooney Marę Maria Magdalena, po tym jak opuszcza rodzinę oczekującą od niej wyjścia za mąż, zostaje uczennicą Jezusa Chrystusa (w tej roli świetny Joaquin Phoenix). Widzowie przywiązani do przekazu znanego z Ewangelii mogą być zaskoczeni jej aktywnościami. W jednej ze scen widzimy, jak bohaterka w imieniu Jezusa chrzci kobiety w Kanie Galilejskiej. W pozstałych rolach m.in. Chiwetel Ejiofor i Tahar Rahim.

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć filmu o Jezusie dla dzieci. "Spotkanie z Jezusem" to film ukazujący najważniejsze momenty życia Jezusa, a zarazem skarbnica wiedzy o życiu Jezusa. Tamar i jej ojciec przypadkiem spotykają niezwykłego cieślę o imieniu Jezus. Dziewczynka, zafascynowana osobą Jezusa, dołącza do grona jego zwolenników. Potężny i bogaty Ben Azra, przeciwny naukom Jezusa podburza, przeciwko niemu władze. Wkrótce Tamar zapada na śmiertelną chorobę, a jej sceptycznie nastawiony ojciec zastanawia się, czy poprosić Jezusa o pomoc, ponieważ wcześniej widział jak ten uzdrawiał ludzi. W oryginalnej wersji językowej Jezus przemówił głosem Ralpha Fiennesa.

8

Ostatnie dni na pustyni

Last Days in the Desert
1 godz. 38 min.
"Ostatnie dni na pustyni" to film opowiadający o ostatnich dniach Chrystusa. Ukazując Jezusa w chwili zwątpienia, twórcy wydobywają z niego to, co najbardziej ludzkie. Jezus nie jest bogiem, lecz jednym z nas – zwyczajnym człowiekiem niepewnym swej decyzji i doświadczającym strachu przed czekającą go przyszłością. Na uwagę zasługuje nie tylko kreacja wcielającego się w Jezusa Ewana McGregora, ale też przepiękne zdjęcia Emmanuela Lubezkiego.

Kinowa wersja słynnego musicalu Andrew Lloyda Webbera z librettem Tima Rice'a. Za kamerą stanął Norman Jewison, który dwa lata wcześniej odniósł wielki sukces kinowym musicalem "Skrzypek na dachu". W "Jesus Christ Superstar" zaproponował nowy obraz Jezusa, apostołów i pozostałych postaci znanych z Nowego Testamentu. Film był komentarzem do burzliwych czasów, w jakich powstał. Misja Chrystusa łączona jest tu z tematem wojny w Wietnamie i hipisowską kontrkulturą. Siłą filmu są oczywiście piosenki, które do dziś podbijają serca kolejnych pokoleń widzów.

6

Opowieść wszech czasów

The Greatest Story Ever Told
4 godz. 20 min.
Max von Sydow jako Jezus Chrystus. Charlton Heston jako Jan Chrzciciel. Telly Savalas jako Poncjusz Piłat. Martin Landau jako Kajfasz. Jak widać tytuł filmu zobowiązywał i twórcy zrobili wszystko, by znalazły się w nim największe gwiazdy swojej epoki. Nominalnie jest to ekranizacja powieści Fultona Ourslera. Faktycznie jest to kolejna filmowa wariacja na temat życia, nauk i męczeńskiej śmierci Chrystusa. To klasyczny film religijny, który powstał w okresie, kiedy kino zaczynało się zmieniać.

"Inni ludzie" to opowieść o mieszkańcach Warszawy, którzy życiową pustkę starają się wypełnić narkotykami i seksem. Co w takim towarzystwie robi Jezus? Snuje się po szarym, betonowym mieście, towarzysząc nieświadomym jego obecności bohaterom. Grany przez Sebastiana Fabijańskiego Jezus nie jest zmitologizowaną, odległą postacią. Ubrany w dresową bluzę i czapkę z daszkiem przyozdobioną cierniem wraz z bohaterami rapuje, komentując to, co dzieje się w ich życiu.

4

Pasja

The Passion of the Christ
2 godz. 7 min.
Historia ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa, jego męki, ukrzyżowania i zmartwychwstania znana jest każdemu chrześcijaninowi. W okresie wielkanocnym przypominają ją w kościołach. Wielokrotnie pokazywano ją w kinach. Jednak nigdy na dużym ekranie męka Chrystusa nie wyglądała tak jak w "Pasji". Mel Gibson, jedna z największych gwiazd kina, nakręcił film w językach biblijnych, zaś biczowanie i ukrzyżowanie Jezusa zaprezentował z brutalną dosłownością. Skala przemocy była tak duża, że film otrzymał kategorię R. Nie odstraszyło to jednak widzów. Wierni masowo oglądali odtworzony krwawy akt poświęcenia się Syna Boga za grzechy ludzi.

3

Żywot Briana

Life of Brian
1 godz. 34 min.
Jedni uznają go za obrazoburczy, inni za wyjątkowo zabawny. "Żywot Briana" to bezkompromisowa zgrywa z hollywoodzkich widowisk biblijnych. Historia rozgrywa się w czasach chrystusowych. Technicznie rzec biorąc, bohaterem filmu nie jest Jezus, lecz jego sąsiad – Brian Cohen. W skutek absurdalnych przypadków zaczyna być uważany za proroka. Jego ucieczka przed wielbiącym go tłumem przynosi kolejne tarapaty, które nie mogą zakończyć się dobrze. Ale, jak śpiewa Eric Idle, zawsze trzeba patrzeć na pozytywną stronę życia i dobrze bawić się na tak doborowej parodii.

W 2015 roku watykańska gazeta "L'Osservatore Romano" uznała "Ewangelię wg św. Mateusza" za najlepszy chrześcijański film w historii. Jest to o tyle zaskakujące, że jego twórcą jest jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci włoskiej kultury Pier Paolo Pasolini. Na podstawie biblijnej Ewangelii reżyser stworzył piękny i przejmujący obraz Jezusa Chrystusa. Syn Boga jest tu kimś na kształt marksistowskiego rewolucjonisty, który przybył obalić skostniały porządek, by w ten sposób pomóc uciśnionym i odrzuconym. Pasolini po mistrzowski połączył tradycję religijną ze swoimi lewicowymi poglądami.

1

Ostatnie kuszenie Chrystusa

The Last Temptation of Christ
2 godz. 44 min.
Jeden z najlepszych filmów w bogatym dorobku reżyserskim Martina Scorsesego. Jest to również jedno z jego najbardziej kontrowersyjnych dzieł. Ekranizacja książki Nikosa Kazantzakisa pokazuje Jezusa Chrystusa kuszonego w obliczu męczeńskiej śmierci wizją uniknięcia kaźni i prowadzenia zwykłej ludzkiej egzystencji. Film wywołał wściekłość wśród wiernych. Oskarżano go o bluźnierstwo wobec Boga i plucie na Eucharystię. Jezusa zagrał Willem Dafoe. Harvey Keitel wcielił się w Judasza, a Poncjuszem Piłatem był David Bowie.


Zachęcamy też do zapoznania się z naszymi pozostałymi rankingami. Znajdziecie wśród nich m.in. najlepsze filmy o koszykówce, najlepsze seriale o supermocach oraz najlepsze gry, których akcja toczy się w kosmosie. Wszystkie zestawienia znajdziecie TUTAJ.