Zmarł Ennio Morricone. Oto najlepsze filmy z jego muzyką

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Zmar%C5%82+Ennio+Morricone.+Oto+najlepsze+filmy+z+jego+muzyk%C4%85-138396
Zmarł Ennio Morricone. Oto najlepsze filmy z jego muzyką
Jakie są najlepsze filmy z muzyką Ennia Morricone? Które napisane przez kompozytora motywy zapadły nam najbardziej w pamięć? Przed Wami ranking, w którym nie zabraknie takich tytułów, jak m.in. "Dobry, zły i brzydki", "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Misja" czy "Cinema Paradiso". Zobaczcie też listy najlepszych filmów Quentina Tarantino i najlepszych filmów lat 90

RANKING FILMÓW ENNIA MORRICONEEnnio Morricone, zdobywca dwóch Oscarów, autor muzyki do ponad 500 filmów, zmarł w wieku 91 lat. Jego muzyka została jednak z nami. W ciągu swojej długiej kariery kompozytor pracował z takimi reżyserami, jak m.in. Sergio Leone, Brian De Palma, Giuseppe Tornatore czy Quentin Tarantino i napisał szereg ikonicznych kompozycji, przykładając rękę do projektów tak różnych, jak "Trylogia Dolarowa" Sergia Leone i "Coś" Johna Carpentera. Co tu dużo mówić: motywy przewodnie z "Dobrego, złego i brzydkiego", "Dawno temu w Ameryce" czy "Nienawistnej ósemki" trudno będzie zapomnieć - podobnie jak filmy, którym towarzyszyły. Przyjrzyjmy się karierze jednego z najważniejszych kompozytorów muzyki filmowej w historii i wybierzmy jego najlepsze filmy - oraz najlepsze kompozycje. Przed Państwem: Ennio Morricone!

Czwarta nominacja do Oscara dla Ennia Morricone. Ścieżka dźwiękowa do "Bugsy'ego" przynosi połączenie hollywoodzkiego lirycznego rozmachu z niepokojącą nutką rodem z kina noir: mistrza można poznać po tym, jak misternie przeplata obie tonacje. Ben "Bugsy" Siegel jest groźnym gangsterem, który postanawia postawić kasyno w sercu Nevady. W obsadzie: Warren Beatty, Annette Bening. Reżyseria: Barry Levinson.

Kolejny efekt współpracy między Enniem Morricone a reżyserem Giuseppem Tornatore to jeszcze jedna niezwykle melancholijna ścieżka dźwiękowa. Kompozytor po raz kolejny zaklina w swoich nutach wzruszający nostalgiczny lament za przeszłością, nie ukrywając jednak jej posępnych odcieni. Jest rok 1941. Do sycylijskiego miasteczka przyjeżdża piękna Malena. 13-letni Renato Amoroso dostaje na jej punkcie obsesji. W obsadzie: Monica Bellucci, Giuseppe Sulfaro. Reżyseria: Giuseppe Tornatore.

Pierwszy Oscar dla ścieżki dźwiękowej Ennia Morricone, przyznany (9 lat po Oscarze Specjalnym), gdy twórca miał 88 lat. Pozostał jednak mistrzem, komponując dla Quentina Tarantino wpadający błyskawicznie w ucho, perfidnie skradający się motyw przewodni: prawdziwy instant classic. Dwaj łowcy głów, próbując znaleźć schronienie przed zamiecią śnieżną, trafiają do Wyoming, gdzie wplątani zostają w splot krwawych wydarzeń. W obsadzie: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh. Reżyseria: Quentin Tarantino.

Ścieżkę dźwiękową "Nietykalnych" nominowano zarówno do Oscara, jak i Złotego Globu. Morricone przygotował charakterystyczną dla siebie mieszankę muzycznego patosu i liryzmu, wydobywając heroiczne tony historii opowiadanej przez Briana De Palmę. Chicago, rok 1931, czas prohibicji i rządów Ala Capone. Przybyły do miasta agent Eliot Ness wraz z grupką "Nietykalnych" walczy z nielegalnym handlem alkoholem. W obsadzie: Kevin Costner, Sean Connery, Robert De Niro. Reżyseria: Brian De Palma.

Pierwsza nominacja do Oscara w karierze Ennia Morricone. Epos Terrence'a Malicka z zapierającymi dech w piersi zdjęciami Néstora Almendrosa znajduje dopełnienie w czułej, ale majestatycznej ilustracji muzycznej, która po mistrzowsku ewokuje nastrój nostalgii i tęsknoty za minionymi czasami. Pracownik stalowni wyjeżdża do Teksasu wraz z narzeczoną i siostrą w poszukiwaniu lepszego życia. W obsadzie: Richard Gere, Brooke Adams, Sam Shepard. Reżyseria: Terrence Malick.

Nie tylko Sergio Leone mógł cieszyć się ikonicznymi kompozycjami Ennia Morricone w swoich westernach. "Navajo Joe" Sergia Corbucciego również może pochwalić się pamiętną oprawą muzyczną, w której Morricone bezbłędnie funkcjonalizuje rozdzierający zaśpiew, by wyrazić gniew głównego bohatera. Ocalały z krwawej masakry Joe postanawia się zemścić na oprawcach, którzy zabili jego żonę. W obsadzie: Burt Reynolds, Aldo Sambrell, Nicoletta Machiavelli. Reżyseria: Sergio Corbucci.

W kategorii "upiorne muzyczne kołysanki" motyw przewodni z filmu "Ptak o kryształowym upierzeniu" przegrywa chyba tylko z pamiętnym utworem Krzysztofa Komedy napisanym do "Dziecka Rosemary". Z banalnego "la la la" Morricone wyciska przecież mrożącą krew w żyłach melodię, która idealnie współgra ze stylem Daria Argento. Młody amerykański pisarz jest świadkiem próby morderstwa młodej kobiety. Angażując się w śledztwo, naraża siebie i swoją dziewczynę na śmiertelne niebezpieczeństwo... W obsadzie: Tony Musante, Suzy Kendall. Reżyseria: Dario Argento.

Muzykę do "Bitwy o Algier" napisał w większości Gillo Pontecorvo, ale Morricone współpracował przy projekcie z reżyserem, a efekt ich wspólnej pracy jest zbyt pamiętny, by nie znalazł się na liście. To prawdziwy koncert na marszowe rytmy, podniosłą sekcję dętą i rewolucyjnego ducha. Algieria, połowa lat 50. dwudziestego wieku. Członkowie Frontu Wyzwolenia Narodowego dokonują serii zamachów na francuskich policjantów i przedstawicieli rządu. W obsadzie: Brahim Hadjadj, Mohamed Ben Kassen. Reżyseria: Gillo Pontecorvo.

7

Za kilka dolarów więcej

Per qualche dollaro in più
2h 12m
Styl Ennia Morricone jest niepodrabialny i "Za kilka dolarów więcej" przynosi jego kolejną wpadającą w ucho i podnoszącą na duchu realizację: zagwizdana melodia, dźwięki drumli, metaliczne brzmienie gitary, galopujący rytm, majestatyczne smyki... Czego chcieć więcej! Dwóch rewolwerowców poluje na tego samego bandytę, za którego głowę wyznaczono wysoką nagrodę. W obsadzie Clint Eastwood, Lee Van Cleef. Reżyseria: Sergio Leone.

W "Cinema Paradiso" Morricone dowiódł, że jego muzyka nadaje się nie tylko do westernów i kryminałów. Tym razem maestro musiał zapisać na pięciolinii miłość do X muzy. Udało się: z klasycznie melodramatycznym rozmachem trafił nie tylko do widzowskich uszu, ale i serc. Zauroczony magią filmu Toto spędza w kinie cały wolny czas. Chłopiec zaprzyjaźnia się z operatorem Alfredo. W obsadzie Philippe Noiret, Salvatore Cascio. Reżyseria: Giuseppe Tornatore.

Muzyka do filmu "Coś" dała Enniowi Morricone nominację do Złotej Maliny w kategorii "Najgorsza ścieżka dźwiękowa". Niesłusznie: po latach słychać tu minimalistyczną maestrię kompozytora, który prostymi środkami rewelacyjnie potęguje grozę i poczucie klaustrofobii. W odciętej od świata bazie badawczej na Antarktydzie coś morduje naukowców. W obsadzie Kurt Russell, Wilford Brimley, Keith David. Reżyseria: John Carpenter.

W muzyce do "Misji" Morricone łączy brzmienia operowe z korzenną, ludową rytmiką, dotrzymując kroku spektakularnym, nagrodzonym Oscarem zdjęciom Chrisa Mengesa. Kompozytor musiał obejść się jedynie nominacją (drugą w karierze) do Nagrody Akademii, ale otrzymał za swoją pracę pierwszy Złoty Glob. Ojciec Gabriel buduje misję dla Indian Guarani, korzystając z pomocy nawróconego łowcy niewolników. Gdy Hiszpania sprzedaje kolonię Portugalii, jezuici bronią swego dzieła przed agresją nowych panów. W obsadzie Robert De Niro, Jeremy Irons. Reżyseria: Roland Joffé.

Ostatnie wspólne dzieło duetu Morricone-Leone przyniosło kolejny pamiętny soundtrack. To zdecydowanie najbardziej liryczna ścieżka dźwiękowa spośród tych, jakimi ozdabiał filmy reżysera kompozytor: duża w tym zasługa wykorzystania fletni Pana, która wygrywa tu legendarny motyw muzyczny. Ponad trzydzieści lat po okresie prohibicji były gangster powraca na Manhattan, by skonfrontować się ze swoją przeszłością. Wspomina czasy, gdy wraz z przyjaciółmi pokonywał kolejne szczeble mafijnej hierarchii. W obsadzie Robert De Niro, James Woods. Reżyseria: Sergio Leone.

Jeden z najbardziej ikonicznych westernów w historii ma oczywiście jedną z najbardziej ikonicznych ścieżek dźwiękowych. Tym razem Morricone stawia na harmonijkę ustną i gitarę, dając nam dźwiękowy skrót myślowy oznaczający "Dziki Zachód". Mężczyzna zwany Harmonijką pomaga wdowie Jill w pokonaniu groźnego przestępcy, Franka. W obsadzie Charles Bronson, Henry Fonda, Claudia Cardinale. Reżyseria: Sergio Leone.

1

Dobry, zły i brzydki

Il buono, il brutto, il cattivo.
2h 59m
"Ecstasy of Gold" z filmu "Dobry, zły i brzydki" to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny motyw muzyczny autorstwa Ennia Morricone: galopująca orkiestra, podniosły kobiecy wokal i przeszywająca trąbka - tak się produkuje ciary. Dziki Zachód. Brzydki i Dobry usiłują dotrzeć do ukrytego przez wojsko skarbu. Po piętach depcze im Zły. W obsadzie Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef. Reżyseria: Sergio Leone.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones