Najlepsze filmy o kosmosie. Top 20 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+kosmosie.+Top+20+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-137948
Najlepsze filmy o kosmosie. Top 20 filmów, które warto obejrzeć
Jakie były najlepsze filmy o kosmosie? Zobaczcie listę, na której znalazły się takie tytuły, jak m.in. "2001: Odyseja kosmiczna", "Obcy - 8. pasażer Nostromo", "Apollo 13" czy "Ukryty wymiar". Rzućcie też koniecznie okiem na listy najlepszych filmów o wampirach i najlepszych filmów na podstawie książek.

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O KOSMOSIE"Kosmos - ostateczna granica", mawiał kapitan Kirk. Którzy twórcy kina przekroczyli ją najskuteczniej? W naszym rankingu najlepszych filmów o kosmosie spotykają się Stanley Kubrick i Christopher Nolan, Alfonso Cuarón i Ron Howard, Ridley Scott i Andriej Tarkowski. Są tu "Gwiezdne wojny" i "Star Trek", "Moon" i "Ukryty wymiar", "Obcy - 8. pasażer Nostromo" i "2001: Odyseja kosmiczna". Są obcy i obce planety, statki kosmiczne i astronauci, Księżyc i słońce, Apollo 11 i Apollo 13, nauka i fikcja. Zapraszamy na wyprawę do przestrzeni kosmicznej w poszukiwaniu najlepszych filmów science-fiction (i nie tylko). Przed Wami najlepsze filmy o kosmosie.

20
plakat filmu Podróż na Księżyc
FILM
Le voyage dans la lune
14 min.
1902
7,7 17 889 ocen społeczności
7 181 chce zobaczyć
"Podróż na Księżyc" przypomina, że kino pozwalało wyruszyć w kosmos na długo zanim udało się to w rzeczywistości. Na liście nie mogło zabraknąć pierwszego filmu science-fiction w historii (choć oczywiście więcej tu "fiction" niż "science"). Georges Méliès pokazuje, jak kinowe efekty specjalne mogą spełnić marzenia ludzkości, wyprzedzając NASA o ponad 60 lat. Grupa naukowców udaje się na Księżyc. Po wylądowaniu tamtejsi mieszkańcy biorą ich do niewoli.

19
plakat filmu Ad Astra
FILM
4 min.
2019
6,1 44 974 oceny społeczności
22 153 chce zobaczyć
"Ad Astra" wydobywa psychologiczny potencjał science-fiction i pokazuje podróż w kosmos jako wyprawę w głąb siebie. Reżyser James Gray przełamuje konwencję i opowiada o wizji podboju kosmosu jako o ślepym zaułku człowieczeństwa. A przy tym inscenizuje szereg niezapomnianych sekwencji, chociażby moment wizyty na Księżycu. Astronauta Roy McBride podróżuje przez Układ Słoneczny w celu odnalezienia zaginionego dwadzieścia lat wcześniej ojca. W obsadzie m.in. Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Ruth Negga.

18
plakat filmu Zakazana planeta
FILM
Forbidden Planet
38 min.
1956
7,3 6 938 ocen społeczności
4 140 chce zobaczyć
"Zakazana planeta" dziś odrobinę trąci myszką, w swoim czasie był to film przełomowy. Bez niego nie powstałyby zapewne takie klasyki jak m.in. "Star Trek". Oto opowieść, która rozsnuła przed widzami spektakularną wizję ludzkości zdolnej do podróży w najdalsze zakątki kosmosu. Wysłana na planetę Altair ekspedycja odnajduje zaginionego doktora i jego córkę, jedynych ocalałych członków załogi statku "Bellerofont". Naukowiec skrywa jednak groźny sekret. W obsadzie m.in. Walter Pidgeon, Anne Francis, Leslie Nielsen.

17
plakat filmu Kosmiczne jaja
FILM
Spaceballs
36 min.
1987
6,5 56 495 ocen społeczności
4 768 chce zobaczyć
Kto powiedział, że najlepsze filmy o kosmosie muszą być poważne? "Kosmiczne jaja" to film, w którym Mel Brooks robi sobie żarty z tradycji science-fiction, biorąc na celownik takie klasyki gatunku, jak m.in. "Gwiezdne wojny", "Star Trek", "Planeta małp" czy "Obcy - 8. pasażer Nostromo". Czy w kosmosie nikt nie usłyszy naszego śmiechu? Zły Lord Hełmofon rozkazuje porwać księżniczkę Vespę, by móc zdobyć bezcenne zapasy powietrza z jej rodzinnej planety. Lone Starr, za namową ojca dziewczyny, wyrusza na ratunek. W obsadzie m.in. Bill Pullman, Rick Moranis, John Candy.

16
plakat filmu W stronę słońca
FILM
Sunshine
47 min.
2007
6,7 39 807 ocen społeczności
13 844 chce zobaczyć
Danny Boyle łączy science-fiction, psychologiczny thriller i filozoficzny rozmach. "W stronę słońca" startuje z podobnego fabularnego punktu wyjścia, co "Armageddon". Ale to coś zupełnie innego od kowbojskiej przygody Michaela Baya: wizualnie imponująca opowieść o znikomości człowieka w obliczu ogromu wszechświata - i o jego desperackich próbach przetrwania w zimnej, mrocznej pustce kosmosu. Jest rok 2057, słońce zaczyna gwałtownie gasnąć. W kosmos wyrusza specjalna misja: grupa kosmonautów musi dostarczyć do gwiazdy ładunek jądrowy.

15
plakat filmu WALL·E
FILM
38 min.
2008
7,6 287 956 ocen społeczności
23 617 chce zobaczyć
Akcja "WALL.E'ego" zaczyna się na planecie Ziemi i ostatecznie na Ziemię wraca. Film studia Pixar pokazuje jednak nasz glob w perspektywie kosmicznej, opowiadając o ludzkości, która z desperacji wybrała ucieczkę do gwiazd. Nie brak tu też błyskotliwych nawiązań do klasyków science-fiction, którym przewodzi oczywiście "2001: Odyseja kosmicznaStanleya Kubricka. Daleka przyszłość. Ziemię opuszczoną przez ludzi próbuje uprzątnąć uroczy robot WALL.E. Pewnego dnia na planetę przybywa EVE – przepiękna, nowoczesna maszyna, która szuka oznak życia.

14
plakat filmu Strażnicy Galaktyki
FILM
Guardians of the Galaxy
1 min.
2014
7,5 234 608 ocen społeczności
18 850 chce zobaczyć
"Strażnicy galaktyki" to błyskotliwe połączenie space opery z zadziorną komedią. Wyprawa w kosmos jest tu przede wszystkim szaloną przygodą i okazją do poznania kolejnych niesamowitych światów, planet i ras. Ale i początkiem prawdziwej przyjaźni. Po kradzieży potężnego artefaktu awanturnik Peter Quill, staje się celem Ronana, który pragnie wywołać wojnę w galaktyce. Aby przeżyć, łączy swoje siły z czterema innymi autsajderami. W obsadzie m.in. Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Bradley Cooper.

13
plakat filmu Kontakt
FILM
Contact
33 min.
1997
7,4 73 520 ocen społeczności
15 201 chce zobaczyć
"Kontakt" Roberta Zemeckisa przynosi bardzo przekonującą wizję pierwszego spotkania Ziemian z obcymi. Eksploracja kosmosu nie polega tu na zapierających dech w piersi podróżach w statku kosmicznym, tylko na skrupulatnej, niemal detektywistycznej pracy. W efekcie o sile filmu nie stanowią efekty specjalne, tylko emocjonalny ciężar kontaktu z pozaziemskim bytem. Ellie od lat prowadzi nasłuch kosmosu. W końcu odbiera sygnał nadany przez obcą cywilizację. W obsadzie m.in. Jodie Foster, Matthew McConaughey, James Woods.

12
plakat filmu Ukryty wymiar
FILM
Event Horizon
35 min.
1997
6,9 42 727 ocen społeczności
11 373 chce zobaczyć
"Ukryty wymiar" to kolejna wyprawa do mrocznych zakamarków przestrzeni kosmicznej. Reżyser Paul W.S. Anderson sprawnie łączy horror i science fiction, pokazując, że statek kosmiczny może sprawdzić się całkiem dobrze jako gotyckie zamczysko z piekła rodem. Nawet jeśli jego film nie jest do końca spełniony, to i tak stanowi ambitną próbę - i wdzięczny materiał dla koszmarów. Rok 2047. Ekipa ratunkowa odnajduje statek Event Horizon, który zaginął 7 lat wcześniej w okolicach Neptuna. W obsadzie m.in. Laurence Fishburne, Sam Neill.

11
plakat filmu Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja
FILM
7,9 317 608 ocen społeczności
14 381 chce zobaczyć
"Gwiezdne wojny" lądują w rankingu oczko niżej niż "Star Trek", bo kosmos jest tu tylko scenerią dla mitycznej opowieści o walce dobra i złem. Mimo to George Lucas pokazuje, jak wiele może dokonać ludzka wyobraźnia i efekty specjalne, zaprzęgnięte do wykreowania całego kosmosu: każdy statek jest tu ikoniczny, każda obca rasa charakterystyczna, każda planeta unikalna, a każda sekwencja zapiera dech w piersi. Kosmiczny przewrót w historii kina. Złowrogie Imperium zawładnęło galaktyką. Uwięzionej przez Dartha Vadera księżniczce Lei z nieoczekiwaną pomocą przyjdą kosmiczny przemytnik Han Solo i młody Luke Skywalker.

10
plakat filmu Star Trek
FILM
Star Trek: The Motion Picture
12 min.
1979
6,9 10 356 ocen społeczności
2 999 chce zobaczyć
Pierwszy pełnometrażowy "Star Trek" to zaledwie pierwszy krok w kierunku "ostatecznej granicy", ale już tu mamy wszystkie najważniejsze elementy serii. Są Kirk i Spock, są ich wierni towarzysze, są obce rasy z najdalszych zakątków kosmosu. Jest statek Enterprise, jest klimat kosmicznej przygody i jest pozytywne, humanistyczne przesłanie. W kierunku Ziemi zmierza tajemniczy obiekt. Powstrzymać go próbuje załoga pod dowództwem kapitana Kirka. W obsadzie m.in. William Shatner, Leonard Nimoy.

9
plakat filmu Solaris
FILM
Solyaris
47 min.
1971
7,3 9 175 ocen społeczności
12 261 chce zobaczyć
Andriej Tarkowski kręci film na podstawie słynnej książki Stanisława Lema i odnajduje w niej przede wszystkim filozoficzne pytania. Jego "Solaris" to opowieść o egzystencjalnych rozterkach człowieka w przestrzeni kosmicznej. Podróż w gwiazdy przypomina tu wyprawę do ludzkiej nieświadomości, bo Tarkowski intrygująco pokazuje, jak naukowe osiągnięcia prowadzą nas do granic racjonalnego myślenia. Na stację kosmiczną krążącą wokół planety Solaris przybywa Kris Kelvin, aby wyjaśnić niepokojące zachowanie załogi.

8
plakat filmu Marsjanin
FILM
The Martian
21 min.
2015
7,6 271 378 ocen społeczności
34 034 chce zobaczyć
Ridley Scott po raz kolejny wyrusza w kosmos. Tym razem, zamiast straszyć, podnosi jednak na duchu. "Marsjanin", historia współczesnego Robinsona Crusoe, który utknął sam na bezludnej planecie, to przede wszystkim opowieść o potędze inwencji i instynktu przetrwania. Po nieudanej ekspedycji Mark zostaje sam na Marsie. Mimo znikomych zapasów oraz zerwanej łączności z dowództwem mężczyzna stara się przetrwać w trudnych warunkach. W obsadzie m.in. Matt Damon, Jessica Chastain, Jeff Daniels.

7
plakat filmu Apollo 13
FILM
20 min.
1995
7,4 221 048 ocen społeczności
27 688 chce zobaczyć
Houston, mamy problem - ale mamy też świetny film. Nie potrzeba konwencji science-fiction, by fascynująco opowiadać o lotach w kosmos - wystarczą fakty. Ron Howard przypomina w "Apollo 13" o słynnej nieudanej misji, wyciskając z jej historii maksimum dramatyzmu, odrobinę sentymentalizmu i garść refleksji na temat amerykańskiego snu oraz ducha wspólnoty. Podczas rutynowego lotu w kosmos na pokładzie statku Apollo 13 następuje wybuch. W obsadzie m.in. Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon.

6
plakat filmu Moon
FILM
37 min.
2009
7,3 92 320 ocen społeczności
32 541 chce zobaczyć
Reżyser Duncan Jones odwiedza Księżyc i opowiada o dylematach, przed jakimi stanie człowiek przyszłości. W "Moon" najważniejsze nie są bowiem efekty specjalne, tylko sugestywny klimat kosmicznej samotności oraz pytania, jakie ona prowokuje. A także brawurowa rola Sama Rockwella. Sam Bell od trzech lat przebywa na stacji kosmicznej na Księżycu. Gdy jego misja dobiega końca, mężczyzna odkrywa, że nie jest sam. W obsadzie m.in. Sam Rockwell, Kevin Spacey.

5
plakat filmu Pierwszy człowiek
FILM
First Man
21 min.
2018
7,2 65 040 ocen społeczności
33 443 chce zobaczyć
Zamiast pretekstu do patriotycznego powiewania flagą Damien Chazelle zobaczył w historii Apollo 11 swój ulubiony temat: obsesję perfekcji i idącą za tym samotność na szczycie. A przy tym pokazał lot w kosmos i lądowanie na Księżycu w sposób, jakiego jeszcze nie widzieliśmy: zarazem poetycko i realistycznie. "Pierwszy człowiek" to opowieść o życiu astronauty Neila Armstronga i jego legendarnej misji kosmicznej, dzięki której jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. W obsadzie m.in. Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke.

4
plakat filmu Interstellar
FILM
49 min.
2014
7,9 363 330 ocen społeczności
56 316 chce zobaczyć
Christopher Nolan w "Interstellar" bierze science-fiction na poważnie: serio jest zarówno tonacja filmu, jak i naukowy fundament opowieści. Nolan kłania się takim twórcom jak Kubrick, ale odbija w swoją stronę, robiąc z podróży w kosmos coś na kształt łamigłówki, zaginając czas i przestrzeń na własny autorski sposób. Życie ludzkości na Ziemi dobiega końca wskutek zmian klimatycznych. Grupa naukowców odkrywa tunel czasoprzestrzenny, który umożliwia poszukiwanie nowego domu. W obsadzie m.in. Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain.

3
plakat filmu Grawitacja
FILM
Gravity
30 min.
2013
6,6 214 365 ocen społeczności
32 250 chce zobaczyć
Alfonso Cuarón pokazuje kosmos tak, jak nikt przed nim tego nie zrobił. "Grawitacja" genialnie zaciera granice: czasem trudno powiedzieć, gdzie kończy się praca operatora a zaczynają efekty specjalne albo w którym momencie dramatyczne okoliczności zewnętrzne ustępują wewnętrznemu dramatowi bohaterki. Jeden z najbardziej imersyjnych filmów w historii. Dwoje astronautów szuka sposobu przetrwania w przestrzeni kosmicznej, kiedy ich stacja zostaje prawie całkowicie zniszczona. W obsadzie m.in. Sandra Bullock, George Clooney.

2
plakat filmu Obcy - 8. pasażer "Nostromo"
FILM
Alien
57 min.
1979
7,9 278 658 ocen społeczności
24 109 chce zobaczyć
Slogan filmu "Obcy - 8. pasażer Nostromo" słusznie ostrzegał, że "w kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku". Ridley Scott odkrywa przed nami grozę podróży w nieznane. Wycieczka w kosmos nie jest tu przygodą, tylko harówką - albo horrorem. Statek kosmiczny przypomina nawiedzony dom. Ksenomorf to zaś jeden z najbardziej odrażająco-fascynujących kosmitów, jakich dało nam kino. Załoga statku kosmicznego Nostromo odbiera tajemniczy sygnał i ląduje na niewielkiej planetoidzie. Jeden z jej członków zostaje zaatakowany przez obcą formę życia. W obsadzie m.in. Sigourney Weaver, Ian Holm, John Hurt.

1
plakat filmu 2001: Odyseja kosmiczna
FILM
2001: A Space Odyssey
21 min.
1968
7,7 132 936 ocen społeczności
50 197 chce zobaczyć
"2001: Odyseja kosmiczna" to film o iście kosmicznych ambicjach. Stanley Kubrick bierze konwencję science fiction i na podstawie prozy Arthura C. Clarke'a snuje filozoficzne rozważania o miejscu człowieka w kosmosie - nie zapomina jednak o kinowym spektaklu. Twórca zabiera nas z Ziemi na Księżyc, a potem do granic kosmosu w serii genialnych sekwencji, które słusznie zapisały się w historii kina i dostarczyły inspiracji takim twórcom, jak Ridley Scott, Christopher Nolan czy Alfonso Cuarón. Opowieść dzieli się na trzy epizody, których akcja ma miejsce w różnych okresach historycznych i zakątkach wszechświata. W obsadzie m.in. Keir Dullea, Gary Lockwood.
Udostępnij: