Najlepsze filmy o duchach. Top 15 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+duchach.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-138530
Najlepsze filmy o duchach. Top 15 filmów, które warto obejrzeć
Po rankingu najstraszniejszych horrorów o demonach przyszedł czas na najlepsze filmy o duchach. Jeśli lubisz filozoficzne opowieści z pogranicza życia i śmierci lub budzące strach horrory o zjawiskach paranormalnych, w tym zestawieniu z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Koniecznie zobacz też inne rankingi. Są wśród nich m.in. najlepsze filmy o superbohaterach i najlepsze filmy z muzyką zmarłego niedawno Ennio Morricone, a także najlepsze gry z uniwersum Star Wars.

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O DUCHACH


Ranking filmów o duchach został oczywiście zdominowany przez horrory i filmy grozy ("Obecność", "The Ring"), znalazło się jednak miejsce także dla komedii ("Pogromcy duchów", "Przerażacze", "Sok z żuka"), melodramatów ("Uwierz w ducha", "Ghost Story"), a nawet... filmów familijnych ("Kacper", "ParaNorman"). Jak zawsze zadbaliśmy także o to, by najnowsze filmy ("Ghost Story") przeplatały się z klasyką ("Lśnienie"). Zobacz top filmów o duchach. Swoją opinią możesz podzielić się z nami w komentarzach.

Lubisz filmy o duchach? Który film o duchach jest Twoim ulubionym? A może Twojego ulubionego filmu o duchach brakuje na naszej liście? Czekamy na Wasze komentarze!

15
plakat filmu Crimson Peak. Wzgórze krwi
FILM
Crimson Peak
59 min.
2015
6,2 59 086 ocen społeczności
22 883 chce zobaczyć
Gotycki horror w reżyserii Guillermo del Toro opowiada o młodej kobiecie, która chce pisać opowieści o duchach. XIX-wieczna socjeta, z której się wywodzi, nie traktuje jej jednak poważnie, widząc jej miejsce u boku zabiegającego o jej względy lekarza. Dziewczyna buntuje się i wychodzi za mąż za przystojnego arystokratę, wraz z którym przeprowadza się do jego odosobnionego domu. Wkrótce okazuje się, że mury posiadłości skrywają mroczną tajemnicę. W rolach głównych Mia Wasikowska, Jessica Chastain, Tom Hiddleston i Charlie Hunnam.

14
plakat filmu 1408
FILM
52 min.
2007
6,8 262 587 ocen społeczności
61 299 chce zobaczyć
Film Mikaela Håfströma to adaptacja opowiadania mistrza grozy, Stephena Kinga. Jego bohaterem jest autor książek o zjawiskach paranormalnych, który szukając materiałów do nowej książki, postanawia spędzić noc w tytułowym pokoju hotelowym. Jest przekonany, że pełne grozy opowieści o rezydujących w nim duchach są tylko miejską legendą. Budzące strach wydarzenia, których stanie się uczestnikiem, zmuszą go do rewizji poglądów. W rolach głównych John Cusack i Samuel L. Jackson.

13
plakat filmu Kacper
FILM
Casper
41 min.
1995
6,4 34 650 ocen społeczności
1 175 chce zobaczyć
Filmy o duchach to nie tylko horrory. Najlepszym potwierdzeniem prawdziwości tych słów jest "Kacper" – film, który przyciągnie przed ekrany zarówno młodych, jak i nieco starszych widzów. Jego bohaterem jest pogromca duchów, który wraz z córką wprowadza się do nawiedzonej posiadłości, aby zrobić w niej porządek. Zmienia plany, kiedy dziewczynka niespodziewanie zaprzyjaźnia się z młodym duchem imieniem Kacper. Wujkom Kacpra niespecjalnie jednak podoba się obecność żywych osób w ich domu... Występują Christina Ricci, Bill Pullman i Eric Idle.

12
plakat filmu ParaNorman
FILM
33 min.
2012
6,6 20 552 oceny społeczności
5 641 chce zobaczyć
Oto kolejny na naszej liście film o duchach skierowany do młodych widzów. Tytułowy Norman to chłopiec, który podobnie jak bohater "Szóstego zmysłu" ma zdolność widzenia duchów ludzi po ich śmierci. Choć ten osobliwy talent początkowo nie przysparza mu przyjaciół, wkrótce okazuje się, że dzięki niemu bohater jest jedyną osobą zdolną uratować swoje miasteczko przed zemstą złej czarownicy. W oryginalnej wersji językowej głosu postaciom użyczają m.in. Anna Kendrick i Casey Affleck.

11
plakat filmu Inni
FILM
The Others
41 min.
2001
7,4 205 391 ocen społeczności
28 712 chce zobaczyć
Akcja filmu hiszpańskiego reżysera Alejandro Amenábara toczy się w czasie II wojny światowej. W oczekiwaniu na powrót męża z frontu młoda kobieta opiekuje się dwójką dzieci, które ze względu na nietypową chorobę – alergię na światło słoneczne – muszą przebywać w pogrążonym w ciemnościach domu. Nastrój grozy sprzyja opowieściom o duchach. Kiedy w domu zaczynają dziać się budzące strach wydarzenia – meble zmieniają miejsce, a z pustych pomieszczeń dobiegają dziwne odgłosy – bohaterka zaczyna podejrzewać, że może rzeczywiście mieszkają z nimi duchy. W roli głównej Nicole Kidman.

10
plakat filmu The Ring - Krąg
FILM
Ring
35 min.
1998
7,0 41 009 ocen społeczności
4 462 chce zobaczyć
Na liście najlepszych filmów o duchach nie mogło oczywiście zabraknąć "The Ring". Kultowy film w reżyserii Hideo Nakaty zwrócił uwagę fanów kina grozy na japońskie horrory o duchach, szybko stając się światowym fenomenem. Bohaterką jest młoda kobieta prowadząca dziennikarskie śledztwo w sprawie tajemniczej kasety wideo, której obejrzenie kończy się śmiercią. Sprawy komplikują się, kiedy okazuje się, że film obejrzał także jej mały synek. Cztery lata po premierze Gore Verbinski nakręcił remake, w którym w głównej roli wystąpiła Naomi Watts.

9
plakat filmu Przerażacze
FILM
The Frighteners
50 min.
1996
6,7 15 794 oceny społeczności
4 723 chce zobaczyć
Zanim Peter Jackson zasłynął jako twórca filmowej adaptacji "Władcy pierścieni", realizował szalone horrory komediowe. Zawdzięczamy mu takie kultowe filmy jak "Martwica mózgu", "Zły smak" czy "Przerażacze". Opowieści o badaczu zjawisk paranormalnych, który próbuje rozwikłać zagadkę plagi śmierci w pewnym spokojnym miasteczku, nie mogło oczywiście zabraknąć w zestawieniu najlepszych filmów o duchach. Doskonałą zabawę gwarantują liczne nawiązania do innych filmów, m.in. "Full Metal Jacket". W roli głównej Michael J. Fox.

8
plakat filmu Obecność
FILM
The Conjuring
52 min.
2013
7,4 218 168 ocen społeczności
19 725 chce zobaczyć
"Obecność" to horror oparty na faktach. Sięgając po opowieść o nawiedzonym domu, James Wan dał początek nowemu uniwersum, w skład którego weszła seria "Annabelle" i "Zakonnica". Reżyser rezygnuje z ukochanych przez współczesnych twórców horrorów jump scare'ów, budując klimat nawiązujący do klasyki z lat 70. Tym samym James Wan pokazuje, że z tendencyjnej historii o nawiedzonym domu nawet dziś można stworzyć mrożący krew w żyłach horror. W rolach Lorraine i Eda Warrenów, badaczy zjawisk paranormalnych, wystąpili Vera Farmiga i Patrick Wilson. Zachęcony sukcesem filmu James Wan trzy lata później nakręcił "Obecność 2". Na ten rok zaplanowana jest premiera kolejnej części serii.

7
plakat filmu Pogromcy duchów
FILM
Ghost Busters
45 min.
1984
7,0 100 338 ocen społeczności
5 636 chce zobaczyć
Nie możesz sobie poradzić z duchami w Twoim domu? Wezwij ich! Tytułowi pogromcy duchów to zespół naukowców zajmujących się badaniem zjawisk paranormalnych, którzy po cięciach budżetowych na uczelni zakładają firmę oferującą zwalczanie źródła grozy, jakim są duchy. Niezadowolony z ich działalności urzędnik doprowadza jednak do ich aresztowania. Kiedy jednak duchy zaczynają opanowywać miasto, z ich usług decyduje się skorzystać sam burmistrz. Niezapomniany duet stworzyli Bill Murray i Dan Aykroyd. Partneruje im Sigourney Weaver.

6
plakat filmu Candyman
FILM
39 min.
1992
6,5 15 034 oceny społeczności
3 850 chce zobaczyć
W oczekiwaniu na remake "Candymana" zobacz oryginalny film z 1992 roku. Jest to historia Helen, studentki, która pisze pracę o miejskich legendach. Kiedy znajomi przekazują jej informacje o budzącym strach wśród mieszkańców pewnego osiedla Candymanie, dziewczyna postanawia zbadać sprawę. Przybywa na wskazane miejsce, przypadkiem budzi upiora do życia. Wkrótce miastem wstrząsa seria brutalnych zbrodni, o które policja podejrzewa Helen. Chcąc oczyścić się z zarzutów, bohaterka przeżywa prawdziwy horror. Dzięki temu uświadamia sobie, że to, co uważała za naiwne opowieści o duchach, może być źródłem realnego zagrożenia i śmierci wielu osób. W rolach głównych Virginia Madsen i Tony Todd.

5
plakat filmu Ghost Story
FILM
A Ghost Story
27 min.
2017
6,6 17 600 ocen społeczności
20 736 chce zobaczyć
W "Ghost Story" historia o duchach zostaje wpisana w ramy melodramatu. Reżyser David Lowery zgrabnie odwraca porządek, do którego przyzwyczailiśmy się za sprawą horrorów: duch nie jest tu źródłem grozy, lecz zagubioną istotą, która nie potrafi przepracować własnej śmierci. Wraca więc do swojego domu, jednak nie po to, aby straszyć, lecz nawiązać kontakt z pogrążoną w żałobie żoną. Występują Casey Affleck i Rooney Mara.

4
plakat filmu Sok z żuka
FILM
Beetle Juice
32 min.
1988
7,2 168 911 ocen społeczności
26 899 chce zobaczyć
Zazwyczaj kiedy myślimy o nawiedzonym domu, za nieproszonych gości uważamy duchy. W kultowym "Soku z żuka" Tim Burton odwraca ten porządek, intruzami czyniąc... parę nowojorczyków, którzy wprowadzają się do zamieszkałego przez duchy domu, zakłócając tym samym ich spokój. Nie mając wyjścia, duchy wzywają z zaświatów tytułowego Beetlejuice'a, czyli bioegzorcystę, który ma wygonić lokatorów. Dzięki mistrzowskiemu połączeniu elementów grozy z czarnym humorem "Sok z żuka" stał się jednym z najbardziej lubianych filmów Tima Burtona. Występują Michael Keaton, Winona Ryder, Alec Baldwin i Geena Davis.

3
plakat filmu Uwierz w ducha
FILM
Ghost
8 min.
1990
7,3 158 437 ocen społeczności
13 916 chce zobaczyć
Film Jerry'ego Zuckera to wzruszająca historia miłości dwojga młodych ludzi, która okazuje się silniejsza od śmierci. Podczas napadu Sam ginie w obronie swojej dziewczyny Molly. Z pomocą medium, która czuje jego obecność, kontaktuje się z ukochaną, aby ostrzec ją przed grożącym jej niebezpieczeństwem. Choć film to romantyczna historia o miłości, nie brakuje w nim scen budzących strach. Wystąpili Demi Moore, Patrick Swayze i nagrodzona Oscarem za rolę drugoplanową Whoopi Goldberg.

2
plakat filmu Szósty zmysł
FILM
The Sixth Sense
47 min.
1999
7,8 621 169 ocen społeczności
67 496 chce zobaczyć
Szukacie filmu, który wzbudzi w Was strach, ale za pomocą innych środków wyrazu niż typowe dla horrorów jump scares? Trafiliście pod właściwy adres. M. Night Shyamalan to reżyser, który zwodzenie widzów doprowadził do perfekcji. Historia psychiatry, który dochodzi do siebie po tym, jak we własnym domu został postrzelony przez byłego pacjenta, przepełniona jest refleksjami na temat życia i śmierci. W życiu bohatera następuje zwrot, kiedy poznaje chłopca, który twierdzi, że widzi duchy. W rolach głównych Bruce Willis i Haley Joel Osment.

1
plakat filmu Lśnienie
FILM
The Shining
26 min.
1980
7,8 406 243 oceny społeczności
97 769 chce zobaczyć
Film Stanleya Kubricka podzielił widzów. Wśród kinomanów nie brakuje osób, dla których historia pogrążającego się w szaleństwie mężczyzny jest arcydziełem, jak i takich, które mają reżyserowi za złe ingerencje, jakich dopuścił się wobec książkowego oryginału pióra Stephena Kinga. Sam autor nigdy nie zaakceptował filmu, zarzucając reżyserowi m.in., że zbyt pobieżnie przedstawił temat uzależnienia od alkoholu. Choć początkowo "Lśnienie" nie spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony krytyków, dziś uznawane jest za jeden z najwybitniejszych horrorów wszech czasów. Nastrój grozy podkreśla mistrzowsko dobrana przez Stanleya Kubricka muzyka, która doskonale współgra z wydarzeniami mającymi miejsce w zamieszkałym przez duchy hotelu Overlook.
Udostępnij: