Najlepsze filmy XXI wieku. Top 20 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+XXI+wieku.+Top+20+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-137993
Najlepsze filmy XXI wieku. Top 20 filmów, które warto obejrzeć
Jakie były najlepsze filmy XXI wieku? Zobaczcie listę, na której znalazły się takie tytuły, jak m.in. "To nie jest kraj dla starych ludzi", "Mroczny Rycerz" i "Między słowami". Rzućcie też okiem na listy najlepszych filmów lat 90., najlepszych filmów o kosmosie i najlepszych filmów o średniowieczu.  

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW XXI wieku21 stulecie zadaje kłam tym, którzy twierdzą, że kino umarło. Przed Wami 20 powodów na poparcie tezy o żywotności X muzy, a wśród nich tak silne argumenty, jak m.in. "Parasite", "Social Network" czy "Mad Max: Na drodze gniewu". Na liście nie zabraknie oczywiście najlepszych reżyserów - laureatów Złotych Palm, Oscarów i Złotych Niedźwiedzi oraz pogromców box-office'u. Oto 20 najlepszych filmów XXI wieku.

"Scott Pilgrim kontra świat" to jedna z najlepszych komiksowych ekranizacji w historii, film, w którym reżyser Edgar Wright wykorzystuje język montażu i efektów specjalnych, by oddać stan ducha wychowanego na popkulturze bohatera. Efekt to coś między komedią romantyczną, filmem karate a musicalem. Aby móc spotykać się z wymarzoną dziewczyną, Scott musi pokonać jej siedmiu byłych chłopaków. W obsadzie m.in. Michael Cera, Mary Elizabeth Winstead, Jason Schwartzman.


19
plakat filmu Scena zbrodni
"Scena zbrodni" oparta jest na szalonym koncepcie, by ludzi odpowiedzialnych za ludobójstwo zachęcić do odegrania przed kamerą swoich zbrodni. Dzięki temu reżyser Joshua Oppenheimer może udokumentować mechanizm masowego morderstwa w jego naturalnym środowisku, opowiadając o banalności zła i płynnej moralności. Przy okazji dowodzi, że w XXI wieku dokument może być jedną z wiodących sił X muzy. Film przedstawia sposób działania indonezyjskich szwadronów śmierci w 1965-66 roku.


"Avengers: Wojna bez granic" stanowi ukoronowanie sukcesu Marvela w XXI wieku. Największym osiągnięciem twórców jest to, że opowieść nie ugina się pod ciężarem mnóstwa wątków i zastępu postaci. Wręcz przeciwnie: dziarsko trzyma nas na krawędzi fotela, ma rewelacyjny czarny charakter i finał, który sprawia, że widzowie zaczynają szukać szczęk na podłodze. Potężny Thanos zbiera Kamienie Nieskończoności w celu narzucenia swojej woli wszystkim istnieniom we wszechświecie. Tylko Avengers mogą go powstrzymać.. W obsadzie m.in. Robert Downey Jr., Josh Brolin, Chris Hemsworth.


Alfonso Cuarón, jak to ma w zwyczaju, pięknie równoważy technologiczny wyczyn z intymnym, osobistym tonem. "Roma" jest popisem audiowizualnej maestrii, ale zamiast prężyć się na arcydzieło, reżyser przemawia do widzów po cichu, nienachalnie ucząc nas czułego, skupionego odbioru. Spowolnienie, które w XXI wieku jest na wagę złota. Cleo pracuje jako służąca u pani Sofii. Kiedy od pracodawczyni odchodzi mąż, a gosposia zachodzi w nieplanowaną ciążę, obie zbliżają się do siebie. W obsadzie m.in. Yalitza Aparicio, Marina de Tavira.


16
plakat filmu Władca Pierścieni: Dwie wieże

Władca Pierścieni: Dwie wieże

The Lord of the Rings: The Two Towers
2 godz. 59 min.
Peter Jackson podbija stawkę z "Drużyny Pierścienia" i utrzymuje epicki ciężar powieści Tolkiena. "Władca Pierścieni: Dwie wieże" to przede wszystkim oszałamiający kinowy spektakl z bitwą o Helmowy Jar na czele. Ale ekran i tak kradnie wszystkim Andy Serkis jako Gollum, tyleż komputerowy co rzeczywisty, dowodząc, że oto kino wkroczyło w XXI wiek. Drużyna Pierścienia zostaje rozbita, lecz zdesperowany Frodo za wszelką cenę chce wypełnić powierzone mu zadanie. Aragorn z towarzyszami przygotowuje się, by odeprzeć atak hord Sarumana. W obsadzie m.in. Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Miranda Otto.


Lars Von Trier po raz kolejny robi psikusa widowni: tym razem rezygnuje ze scenografii i dekonstruuje swój ulubiony temat kobiecej martyrologii. "Dogville" to coś na kształt przypowieści, gdzie reżyser brawurowo obnaża kinową iluzję po to, by obnażyć ludzką hipokryzję. Uciekając przed gangsterami, Grace ukrywa się w małym miasteczku. Wkrótce jego mieszkańcy zaczynają nadużywać władzy, jaką mają nad bohaterką. W obsadzie m.in. Nicole Kidman, Paul Bettany, Stellan Skarsgård.


14
plakat filmu Mroczny Rycerz

Mroczny Rycerz

The Dark Knight
2 godz. 32 min.
Christopher Nolan pokazuje, że można wziąć komiks na poważnie i nakręcić blockbuster z ambicjami. "Mroczny Rycerz" to film, który na powrót wpisuje ikonę popkultury w amerykański zeitgeist, przy okazji wbijając widzów w fotel i uwodząc genialnym, oscarowym występem Heatha Ledgera. Batman z pomocą porucznika Gordona oraz prokuratora Harveya Denta, występuje przeciwko przerażającemu i nieobliczalnemu Jokerowi, który chce pogrążyć Gotham City w chaosie. W obsadzie m.in. Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart.


13
plakat filmu Parasite

Parasite

Gi-saeng-chung
2 godz. 12 min.
Korea rzuca świat na kolana. Nic dziwnego: w "Parasite" Joon-ho Bong miesza zarówno gatunki, jak i klasy społeczne. Bawi, trzyma w napięciu i zmusza do myślenia. Serwuje film zarazem kulturowo specyficzny jak i absolutnie uniwersalny. Worek Oscarów jak najbardziej zasłużony. Kiedy Ki-woo dostaje pracę jako korepetytor córki zamożnego małżeństwa, wymyśla sposób na zapewnienie zatrudnienia również reszcie swojej rodziny. W obsadzie m.in. Kang-ho Song, So-dam Park.


"WALL.E", to jeden z absolutnie najlepszych filmów studia Pixar: przykład kina familijnego o kosmicznych ambicjach. Niezwykłe połączenie love story w stylu Chaplinowskiego niemej komedii oraz eposu science-fiction kłaniającego się "2001: Odysei kosmicznej" Stanleya Kubricka. Daleka przyszłość. Ziemię opuszczoną przez ludzi próbuje uprzątnąć uroczy robot WALL.E. Pewnego dnia na planetę przybywa EVE – przepiękna, nowoczesna maszyna, która szuka oznak życia.


Sofia Coppola udowadnia, że oprócz wielkiego nazwiska ma też wielki talent. Jej "Między słowami" to trochę poetycka a trochę sardoniczna opowieść o wielkomiejskiej samotności i tym, co najbardziej ulotne w relacjach międzyludzkich. Murray i Johansson tworzą zaś jeden z legendarnych ekranowych duetów. Podstarzały aktor i młoda dziewczyna nawiązują nić porozumienia podczas pobytu w Tokio, gdzie oboje czują się osamotnieni. W obsadzie m.in. Bill Murray, Scarlett Johansson.


10
plakat filmu 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni

4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni

4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile
1 godz. 53 min.
Rumuńska Nowa Fala spektakularnie sięga po Złotą Palmę. W filmie "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristian Mungiu brawurowo łączy kameralny dramat jednostek z panoramicznym obrazem społeczeństwa. Reżyser spaja jedno i drugie w serii rewelacyjnie zainscenizowanych i zagranych sekwencji odkrywających dla świata nowy poziom ekranowego realizmu. W komunistycznej Rumunii studentka zachodzi w niechcianą ciążę. Przyjaciółka obiecuje pomóc jej w przeprowadzeniu nielegalnej aborcji. W obsadzie m.in. Anamaria Marinca, Laura Vasiliu.


9
plakat filmu Rozstanie

Rozstanie

Jodaeiye Nader az Simin
2 godz. 3 min.
Oscar, Złoty Glob i Złoty Niedźwiedź mówią same za siebie: "Rozstanie" to arcydzieło. Asghar Farhadi bierze fabularny punkt wyjścia rodem z opery mydlanej, a potem buduje na jego fundamencie tragedię społecznych uwarunkowań i sprzecznych punktów widzenia, kręcąc film, który ujmuje swoim humanistycznym, holistycznym spojrzeniem na kondycję ludzką. Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami. W obsadzie m.in. Peyman Moaadi, Leila Hatami.


8
plakat filmu Zakochany bez pamięci

Zakochany bez pamięci

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
1 godz. 48 min.
"Zakochany bez pamięci" przynosi unikalne połączenie talentów: niezwykła wyobraźnia wizualna Michela Gondry'ego plus neurotyczne scenariuszowe labirynty Charliego Kaufmana plus wrażliwe szaleństwo Jima Carreya. Z połączenia ich mocy powstała opowieść, której nie sposób wymazać z pamięci. Joel odkrywa, że jego była dziewczyna poddała się zabiegowi wymazania go z pamięci. On postanawia zrobić to samo, ale w trakcie operacji uświadamia sobie, że wciąż ją kocha. W obsadzie m.in. Jim Carrey, Kate Winslet.


W "Spirited Away" Hayao Miyazaki opowiada klasyczną historię dziewczynki, która dojrzewa dzięki wizycie w zaczarowanej krainie. Ale robi to w sposób absolutnie nieklasyczny. Popis animatorskiej wyobraźni łączy się tu bowiem z niespotykaną psychologiczną wiarygodnością. W rezultacie dostajemy film, który fascynuje zarazem stylistyczną oprawą, jak i znaczeniową głębią, skutecznie uwodząc zarówno małych, jak i dużych widzów. Dziewczynka imieniem Chihiro wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, aby ocalić swoich rodziców.


6
plakat filmu Bękarty wojny

Bękarty wojny

Inglourious Basterds
2 godz. 33 min.
Quentin Tarantino zarazem odwołuje się do swoich ulubionych filmów wojennych, jak i kręci coś, co mógł nakręcić tylko on. "Bękarty wojny" to jego szalona fantazja na temat historii, zbudowana z brawurowych przeskoków między tonacjami, mistrzowskiego stopniowania napięcia i absolutnie unikalnej roli Christopha Waltza. W okupowanej przez nazistów Francji oddział złożony z Amerykanów żydowskiego pochodzenia planuje zamach na Hitlera. W obsadzie m.in. Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz.


"Mad Max: Na drodze gniewu" stanowi w zasadzie dwugodzinną sekwencję samochodowego pościgu. Efekt jest jednak piorunujący: reżyser George Miller nie tylko uwodzi malarską wizją postapokliptycznej przyszłości, ale też trzyma rękę na pulsie współczesnych kwestii: deficytów wody i feminizmu. Max przyłącza się do grupy uciekinierek z Cytadeli - osady rządzonej przez Wiecznego Joe. Tyran wraz ze swoją bandą rusza za nimi w pościg. W obsadzie m.in. Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult.


Arcydzieło Davida Lyncha, w którym ramię w ramię idą surrealizm, kino noir i absurdalna komedia. "Mulholland Drive" to fascynująca filmowa wstęga Möbiusa, która zamiast udzielać odpowiedzi jedynie mnoży pytania, dowodząc magnetycznej siły ekranowej tajemnicy. Rita traci pamięć wskutek wypadku samochodowego. Odkrywa, że jej torba jest pełna pieniędzy i postanawia dowiedzieć się, skąd one pochodzą. W obsadzie m.in. Naomi Watts, Laura Harring, Justin Theroux.


Bracia Coen brawurowo ekranizują powieść Cormaca McCarthy'ego. "To nie jest kraj dla starych ludzi" jest jednym z ich najlepszych filmów: współczesnym westernem, który pod gatunkowym płaszczykiem skrywa egzystencjalną tragedię i gorzką refleksję o świecie zmierzającym w kierunku Apokalipsy. Llewelyn Moss znajduje niedaleko granicy z Meksykiem paczkę heroiny, dwa miliony dolarów i wielu zabitych. Zabierając ze sobą gotówkę, nie wie, że jego śladem podąża psychopatyczny morderca. W obsadzie m.in. Josh Brolin, Tommy Lee Jones, Javier Bardem.


"Aż poleje się krew" to epos, co się zowie. Paul Thomas Anderson dokopuje się do fundamentów amerykańskiego mitu, opowiadając o brutalnym konflikcie kapitału i wiary. Daniel Day-Lewis kreuje jedną z najlepszych ról w swojej imponującej filmografii, a Johnny Greenwood dokłada pamiętną ścieżkę dźwiękową. Na przełomie XIX i XX wieku w Kalifornii zostaje odkryta ropa naftowa. Daniel Plainview odkupuje od miejscowych ziemię i dorabia się na złożach fortuny. W obsadzie m.in. Daniel Day-Lewis, Paul Dano.


Nieprzypadkowo "Social Network" bywa nazywane "Obywatelem Kane'em" XXI wieku. David Fincher dowodzi tu warsztatowego mistrzostwa: inscenizując superszybkie dialogi Aarona Sorkina w rytm elektronicznej muzyki Trenta Reznora i Atticusa Rossa opowiada uniwersalną historię, która brawurowo tłumaczy nam genezę naszej medialno-społecznościowej współczesności. Historia powstania Facebooka. Komputerowy geniusz z Harvardu zakłada stronę thefacebook.com, która nieoczekiwanie bije rekordy popularności. W obsadzie m.in. Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake.