Najlepsze filmy XXI wieku. Top 20 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+XXI+wieku.+Top+20+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-137993
Najlepsze filmy XXI wieku. Top 20 filmów, które warto obejrzeć
Jakie były najlepsze filmy XXI wieku? Zobaczcie listę, na której znalazły się takie tytuły, jak m.in. "To nie jest kraj dla starych ludzi", "Mroczny Rycerz" i "Między słowami". Rzućcie też okiem na listy najlepszych filmów lat 90., najlepszych filmów o kosmosie i najlepszych filmów o średniowieczu.  

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW XXI wieku21 stulecie zadaje kłam tym, którzy twierdzą, że kino umarło. Przed Wami 20 powodów na poparcie tezy o żywotności X muzy, a wśród nich tak silne argumenty, jak m.in. "Parasite", "Social Network" czy "Mad Max: Na drodze gniewu". Na liście nie zabraknie oczywiście najlepszych reżyserów - laureatów Złotych Palm, Oscarów i Złotych Niedźwiedzi oraz pogromców box-office'u. Oto 20 najlepszych filmów XXI wieku.

20
plakat filmu Scott Pilgrim kontra świat
FILM
Scott Pilgrim vs. the World
52 min.
2010
6,8 48 438 ocen społeczności
13 794 chce zobaczyć
"Scott Pilgrim kontra świat" to jedna z najlepszych komiksowych ekranizacji w historii, film, w którym reżyser Edgar Wright wykorzystuje język montażu i efektów specjalnych, by oddać stan ducha wychowanego na popkulturze bohatera. Efekt to coś między komedią romantyczną, filmem karate a musicalem. Aby móc spotykać się z wymarzoną dziewczyną, Scott musi pokonać jej siedmiu byłych chłopaków. W obsadzie m.in. Michael Cera, Mary Elizabeth Winstead, Jason Schwartzman.


19
plakat filmu Scena zbrodni
FILM
The Act of Killing
55 min.
2012
7,8 6 257 ocen społeczności
14 774 chce zobaczyć
"Scena zbrodni" oparta jest na szalonym koncepcie, by ludzi odpowiedzialnych za ludobójstwo zachęcić do odegrania przed kamerą swoich zbrodni. Dzięki temu reżyser Joshua Oppenheimer może udokumentować mechanizm masowego morderstwa w jego naturalnym środowisku, opowiadając o banalności zła i płynnej moralności. Przy okazji dowodzi, że w XXI wieku dokument może być jedną z wiodących sił X muzy. Film przedstawia sposób działania indonezyjskich szwadronów śmierci w 1965-66 roku.


18
plakat filmu Avengers: Wojna bez granic
FILM
Avengers: Infinity War
29 min.
2018
8,1 184 907 ocen społeczności
21 317 chce zobaczyć
"Avengers: Wojna bez granic" stanowi ukoronowanie sukcesu Marvela w XXI wieku. Największym osiągnięciem twórców jest to, że opowieść nie ugina się pod ciężarem mnóstwa wątków i zastępu postaci. Wręcz przeciwnie: dziarsko trzyma nas na krawędzi fotela, ma rewelacyjny czarny charakter i finał, który sprawia, że widzowie zaczynają szukać szczęk na podłodze. Potężny Thanos zbiera Kamienie Nieskończoności w celu narzucenia swojej woli wszystkim istnieniom we wszechświecie. Tylko Avengers mogą go powstrzymać.. W obsadzie m.in. Robert Downey Jr., Josh Brolin, Chris Hemsworth.


17
plakat filmu Roma
FILM
15 min.
2018
6,9 46 332 oceny społeczności
26 628 chce zobaczyć
Alfonso Cuarón, jak to ma w zwyczaju, pięknie równoważy technologiczny wyczyn z intymnym, osobistym tonem. "Roma" jest popisem audiowizualnej maestrii, ale zamiast prężyć się na arcydzieło, reżyser przemawia do widzów po cichu, nienachalnie ucząc nas czułego, skupionego odbioru. Spowolnienie, które w XXI wieku jest na wagę złota. Cleo pracuje jako służąca u pani Sofii. Kiedy od pracodawczyni odchodzi mąż, a gosposia zachodzi w nieplanowaną ciążę, obie zbliżają się do siebie. W obsadzie m.in. Yalitza Aparicio, Marina de Tavira.


16
plakat filmu Władca Pierścieni: Dwie wieże
FILM
The Lord of the Rings: The Two Towers
59 min.
2002
8,3 492 181 ocen społeczności
16 741 chce zobaczyć
Peter Jackson podbija stawkę z "Drużyny Pierścienia" i utrzymuje epicki ciężar powieści Tolkiena. "Władca Pierścieni: Dwie wieże" to przede wszystkim oszałamiający kinowy spektakl z bitwą o Helmowy Jar na czele. Ale ekran i tak kradnie wszystkim Andy Serkis jako Gollum, tyleż komputerowy co rzeczywisty, dowodząc, że oto kino wkroczyło w XXI wiek. Drużyna Pierścienia zostaje rozbita, lecz zdesperowany Frodo za wszelką cenę chce wypełnić powierzone mu zadanie. Aragorn z towarzyszami przygotowuje się, by odeprzeć atak hord Sarumana. W obsadzie m.in. Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Miranda Otto.


15
plakat filmu Dogville
FILM
58 min.
2003
Lars Von Trier po raz kolejny robi psikusa widowni: tym razem rezygnuje ze scenografii i dekonstruuje swój ulubiony temat kobiecej martyrologii. "Dogville" to coś na kształt przypowieści, gdzie reżyser brawurowo obnaża kinową iluzję po to, by obnażyć ludzką hipokryzję. Uciekając przed gangsterami, Grace ukrywa się w małym miasteczku. Wkrótce jego mieszkańcy zaczynają nadużywać władzy, jaką mają nad bohaterką. W obsadzie m.in. Nicole Kidman, Paul Bettany, Stellan Skarsgård.


14
plakat filmu Mroczny Rycerz
FILM
The Dark Knight
32 min.
2008
8,0 501 827 ocen społeczności
42 493 chce zobaczyć
Christopher Nolan pokazuje, że można wziąć komiks na poważnie i nakręcić blockbuster z ambicjami. "Mroczny Rycerz" to film, który na powrót wpisuje ikonę popkultury w amerykański zeitgeist, przy okazji wbijając widzów w fotel i uwodząc genialnym, oscarowym występem Heatha Ledgera. Batman z pomocą porucznika Gordona oraz prokuratora Harveya Denta, występuje przeciwko przerażającemu i nieobliczalnemu Jokerowi, który chce pogrążyć Gotham City w chaosie. W obsadzie m.in. Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart.


13
plakat filmu Parasite
FILM
Gi-saeng-chung
12 min.
2019
8,1 149 008 ocen społeczności
38 343 chce zobaczyć
Korea rzuca świat na kolana. Nic dziwnego: w "Parasite" Joon-ho Bong miesza zarówno gatunki, jak i klasy społeczne. Bawi, trzyma w napięciu i zmusza do myślenia. Serwuje film zarazem kulturowo specyficzny jak i absolutnie uniwersalny. Worek Oscarów jak najbardziej zasłużony. Kiedy Ki-woo dostaje pracę jako korepetytor córki zamożnego małżeństwa, wymyśla sposób na zapewnienie zatrudnienia również reszcie swojej rodziny. W obsadzie m.in. Kang-ho Song, So-dam Park.


12
plakat filmu WALL·E
FILM
38 min.
2008
7,6 288 213 ocen społeczności
23 640 chce zobaczyć
"WALL.E", to jeden z absolutnie najlepszych filmów studia Pixar: przykład kina familijnego o kosmicznych ambicjach. Niezwykłe połączenie love story w stylu Chaplinowskiego niemej komedii oraz eposu science-fiction kłaniającego się "2001: Odysei kosmicznej" Stanleya Kubricka. Daleka przyszłość. Ziemię opuszczoną przez ludzi próbuje uprzątnąć uroczy robot WALL.E. Pewnego dnia na planetę przybywa EVE – przepiękna, nowoczesna maszyna, która szuka oznak życia.


11
plakat filmu Między słowami
FILM
Lost in Translation
42 min.
2003
7,4 162 452 oceny społeczności
52 295 chce zobaczyć
Sofia Coppola udowadnia, że oprócz wielkiego nazwiska ma też wielki talent. Jej "Między słowami" to trochę poetycka a trochę sardoniczna opowieść o wielkomiejskiej samotności i tym, co najbardziej ulotne w relacjach międzyludzkich. Murray i Johansson tworzą zaś jeden z legendarnych ekranowych duetów. Podstarzały aktor i młoda dziewczyna nawiązują nić porozumienia podczas pobytu w Tokio, gdzie oboje czują się osamotnieni. W obsadzie m.in. Bill Murray, Scarlett Johansson.


10
plakat filmu 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni
FILM
4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile
53 min.
2007
7,4 25 034 oceny społeczności
29 702 chce zobaczyć
Rumuńska Nowa Fala spektakularnie sięga po Złotą Palmę. W filmie "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristian Mungiu brawurowo łączy kameralny dramat jednostek z panoramicznym obrazem społeczeństwa. Reżyser spaja jedno i drugie w serii rewelacyjnie zainscenizowanych i zagranych sekwencji odkrywających dla świata nowy poziom ekranowego realizmu. W komunistycznej Rumunii studentka zachodzi w niechcianą ciążę. Przyjaciółka obiecuje pomóc jej w przeprowadzeniu nielegalnej aborcji. W obsadzie m.in. Anamaria Marinca, Laura Vasiliu.


9
plakat filmu Rozstanie
FILM
Jodaeiye Nader az Simin
3 min.
2011
7,6 37 884 oceny społeczności
28 513 chce zobaczyć
Oscar, Złoty Glob i Złoty Niedźwiedź mówią same za siebie: "Rozstanie" to arcydzieło. Asghar Farhadi bierze fabularny punkt wyjścia rodem z opery mydlanej, a potem buduje na jego fundamencie tragedię społecznych uwarunkowań i sprzecznych punktów widzenia, kręcąc film, który ujmuje swoim humanistycznym, holistycznym spojrzeniem na kondycję ludzką. Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami. W obsadzie m.in. Peyman Moaadi, Leila Hatami.


8
plakat filmu Zakochany bez pamięci
FILM
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
48 min.
2004
7,3 144 003 oceny społeczności
59 015 chce zobaczyć
"Zakochany bez pamięci" przynosi unikalne połączenie talentów: niezwykła wyobraźnia wizualna Michela Gondry'ego plus neurotyczne scenariuszowe labirynty Charliego Kaufmana plus wrażliwe szaleństwo Jima Carreya. Z połączenia ich mocy powstała opowieść, której nie sposób wymazać z pamięci. Joel odkrywa, że jego była dziewczyna poddała się zabiegowi wymazania go z pamięci. On postanawia zrobić to samo, ale w trakcie operacji uświadamia sobie, że wciąż ją kocha. W obsadzie m.in. Jim Carrey, Kate Winslet.


7
plakat filmu Spirited Away: W krainie Bogów
FILM
Sen to Chihiro no Kamikakushi
5 min.
2001
8,1 131 674 oceny społeczności
28 497 chce zobaczyć
W "Spirited Away" Hayao Miyazaki opowiada klasyczną historię dziewczynki, która dojrzewa dzięki wizycie w zaczarowanej krainie. Ale robi to w sposób absolutnie nieklasyczny. Popis animatorskiej wyobraźni łączy się tu bowiem z niespotykaną psychologiczną wiarygodnością. W rezultacie dostajemy film, który fascynuje zarazem stylistyczną oprawą, jak i znaczeniową głębią, skutecznie uwodząc zarówno małych, jak i dużych widzów. Dziewczynka imieniem Chihiro wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, aby ocalić swoich rodziców.


6
plakat filmu Bękarty wojny
FILM
Inglourious Basterds
33 min.
2009
8,0 566 491 ocen społeczności
71 830 chce zobaczyć
Quentin Tarantino zarazem odwołuje się do swoich ulubionych filmów wojennych, jak i kręci coś, co mógł nakręcić tylko on. "Bękarty wojny" to jego szalona fantazja na temat historii, zbudowana z brawurowych przeskoków między tonacjami, mistrzowskiego stopniowania napięcia i absolutnie unikalnej roli Christopha Waltza. W okupowanej przez nazistów Francji oddział złożony z Amerykanów żydowskiego pochodzenia planuje zamach na Hitlera. W obsadzie m.in. Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz.


5
plakat filmu Mad Max: Na drodze gniewu
FILM
Mad Max: Fury Road
2015
7,2 203 923 oceny społeczności
24 960 chce zobaczyć
"Mad Max: Na drodze gniewu" stanowi w zasadzie dwugodzinną sekwencję samochodowego pościgu. Efekt jest jednak piorunujący: reżyser George Miller nie tylko uwodzi malarską wizją postapokliptycznej przyszłości, ale też trzyma rękę na pulsie współczesnych kwestii: deficytów wody i feminizmu. Max przyłącza się do grupy uciekinierek z Cytadeli - osady rządzonej przez Wiecznego Joe. Tyran wraz ze swoją bandą rusza za nimi w pościg. W obsadzie m.in. Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult.


4
plakat filmu Mulholland Drive
FILM
Mulholland Dr.
26 min.
2001
7,6 90 139 ocen społeczności
48 232 chce zobaczyć
Arcydzieło Davida Lyncha, w którym ramię w ramię idą surrealizm, kino noir i absurdalna komedia. "Mulholland Drive" to fascynująca filmowa wstęga Möbiusa, która zamiast udzielać odpowiedzi jedynie mnoży pytania, dowodząc magnetycznej siły ekranowej tajemnicy. Rita traci pamięć wskutek wypadku samochodowego. Odkrywa, że jej torba jest pełna pieniędzy i postanawia dowiedzieć się, skąd one pochodzą. W obsadzie m.in. Naomi Watts, Laura Harring, Justin Theroux.


3
plakat filmu To nie jest kraj dla starych ludzi
FILM
No Country for Old Men
2 min.
2007
7,6 226 983 oceny społeczności
73 046 chce zobaczyć
Bracia Coen brawurowo ekranizują powieść Cormaca McCarthy'ego. "To nie jest kraj dla starych ludzi" jest jednym z ich najlepszych filmów: współczesnym westernem, który pod gatunkowym płaszczykiem skrywa egzystencjalną tragedię i gorzką refleksję o świecie zmierzającym w kierunku Apokalipsy. Llewelyn Moss znajduje niedaleko granicy z Meksykiem paczkę heroiny, dwa miliony dolarów i wielu zabitych. Zabierając ze sobą gotówkę, nie wie, że jego śladem podąża psychopatyczny morderca. W obsadzie m.in. Josh Brolin, Tommy Lee Jones, Javier Bardem.


2
plakat filmu Aż poleje się krew
FILM
There Will Be Blood
38 min.
2007
7,7 80 618 ocen społeczności
48 335 chce zobaczyć
"Aż poleje się krew" to epos, co się zowie. Paul Thomas Anderson dokopuje się do fundamentów amerykańskiego mitu, opowiadając o brutalnym konflikcie kapitału i wiary. Daniel Day-Lewis kreuje jedną z najlepszych ról w swojej imponującej filmografii, a Johnny Greenwood dokłada pamiętną ścieżkę dźwiękową. Na przełomie XIX i XX wieku w Kalifornii zostaje odkryta ropa naftowa. Daniel Plainview odkupuje od miejscowych ziemię i dorabia się na złożach fortuny. W obsadzie m.in. Daniel Day-Lewis, Paul Dano.


1
plakat filmu The Social Network
FILM
7,0 228 394 oceny społeczności
32 741 chce zobaczyć
Nieprzypadkowo "Social Network" bywa nazywane "Obywatelem Kane'em" XXI wieku. David Fincher dowodzi tu warsztatowego mistrzostwa: inscenizując superszybkie dialogi Aarona Sorkina w rytm elektronicznej muzyki Trenta Reznora i Atticusa Rossa opowiada uniwersalną historię, która brawurowo tłumaczy nam genezę naszej medialno-społecznościowej współczesności. Historia powstania Facebooka. Komputerowy geniusz z Harvardu zakłada stronę thefacebook.com, która nieoczekiwanie bije rekordy popularności. W obsadzie m.in. Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake.
Udostępnij: