Wspominamy artystów ze świata kina, którzy odeszli w tym roku

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/Wspominamy+artyst%C3%B3w+ze+%C5%9Bwiata+kina%2C+kt%C3%B3rzy+odeszli+w+tym+roku-125615
Z okazji Dnia Wszystkich Świętych wspominamy dziś artystów ze świata filmu, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ze zrozumiałych względów nie napisaliśmy o wszystkich zmarłych w tym roku twórcach. Liczymy jednak, że pomożecie nam uzupełnić naszą listę. Wspólnie ich pożegnajmy.


*** 


Robert Vaughn (zm. 11 listopada 2016) – aktor filmowy i telewizyjny, któremu wielką popularność przyniosły role w "Siedmiu wspaniałych" oraz serialu "Kryptonim U.N.C.L.E.". Na swoim koncie miał również występy m.in. w "Bullitcie", "Moście na Renie", "Drużynie A" oraz "Przekręcie".


***

Tadeusz Chmielewski (zm. 4 grudnia 2016) – scenarzysta i reżyser, autor legendarnych komedii "Ewa chce spać", "Jak rozpętałem II wojnę światową" oraz "Nie lubię poniedziałku". Podpisał się także pod znakomitym kryminałem "Wśród nocnej ciszy" według prozy Ladislava Fuksa.


***

Bohdan Smoleń (zm. 15 grudnia 2016) – aktor kabaretowy, któremu sławę w latach 70. zapewniły występy pod szyldem "Tey". Na dużym ekranie można go było zobaczyć m.in. w "Kochankach mojej mamy" oraz "Panie Kleksie w kosmosie". W latach 1999-2015 wcielał się w listonosza Edzia w sitcomie "Świat według Kiepskich".


***

Zsa Zsa Gabor (zm. 18 grudnia 2016) – aktorka i celebrytka mająca na koncie występy m.in. w "Moulin Rouge" i "Dotyku zła". Legendą Hollywood nie stała się jednak za sprawą ról w filmach, lecz dzięki licznym skandalom obyczajowym oraz ekstrawaganckiemu stylowi życia.


***

Carrie Fisher (zm. 27 grudnia 2016) – aktorka, scenarzystka i pisarka znana najlepiej z roli księżniczki Lei w kultowym cyklu "Gwiezdne Wojny". Wystąpiła również m.in. w klasycznym musicalu "Blues Brothers". Na podstawie jej na wpół biograficznej powieści "Pocztówki znad krawędzi" powstał głośny film pod tym samym tytułem.


***

Debbie Reynolds (zm. 28 grudnia 2016) – aktorka, największe sukcesy święciła w latach w 50. i 60. Miała na koncie m.in. nominację do Oscara oraz cztery nominacje do Złotego Globu. W jej filmografii można znaleźć tak głośne filmy, jak: "Deszczowa piosenka", "Jak zdobyto Dziki Zachód" czy "Wielki Liberace". Matka aktorki Carrie Fisher.


***

William Peter Blatty (zm. 12 stycznia) – pisarz, scenarzysta i reżyser, laureat Oscara za scenariusz "Egzorcysty", który stworzył na podstawie własnej powieści. Pisał również komedie: "Gangstera i urzędnika", "Wszystko dla niej" czy "The Ninth Configuration", za który zdobył Złoty Glob.


***

Miguel Ferrer (zm. 19 stycznia) – aktor, znany m.in. z seriali "Miasteczko Twin Peaks" i "Agenci NCIS: Los Angeles", a także filmu "RoboCop".


***

Mary Tyler Moore (zm. 25 stycznia) – aktorka, legenda amerykańskiej telewizji. Sławę i uznanie milionów widzów zapewniły jej dwa megapopularne w Stanach Zjednoczonych seriale komediowe: "The Dick Van Dyke Show" (1961-66) oraz "The Mary Tyler Moore Show" (1970-77). Wśród filmowych kreacji Moore najbardziej ceniona była ta ze "Zwyczajnych ludzi". Aktorka zdobyła za rolę nominacje do Oscara i BAFTA oraz Złoty Glob.


***

John Hurt (zm. 27 stycznia) – aktor, jedna z wybitniejszych (i bardziej zapracowanych) postaci brytyjskiego kina. Miał na koncie ponad sto ról w filmach i serialach. Amerykańska Akademia Filmowa dwukrotnie nominowała go do Oscara za role w filmach "Midnight Express" i "Człowiek słoń". Na koncie miał również występy w takich klasykach jak "Obcy", "Truposz" czy seria "Harry Potter".


***


Krystyna Sienkiewicz (zm. 12 lutego) –  aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i artystka estradowa. Wielu widzom zapadła w pamięć rolami m.in. w: "Lekarstwie na miłość", "Rodzinie Leśniewskich" czy serialu "Graczykowie". W latach 1958-1966 występowała w programie Kabaret Starszych Panów. Była także jedną z gwiazd programów kabaretowych Olgi Lipińskiej.


***
Witold Adamek (zm. 18 lutego) –  ceniony operator, reżyser i producent filmowy. Stworzył zdjęcia do ponad 170 filmów, seriali i spektakli telewizyjnych. Współpracował m.in. z takimi reżyserami jak Krzysztof Kieślowski ("Krótki film o miłości"), Jerzy Skolimowski ("Ferdydurke") czy Janusz Zaorski ("Piłkarski poker"). Jako reżyser zadebiutował w 1998 roku komedią sensacyjną "Poniedziałek". Trzy lata później powstała jej kontynuacja pt. "Wtorek"


***

Danuta Szaflarska (zm. 19 lutego) – wybitna polska aktorka. Występowała przed kamerą i na deskach teatru przez ostatnich 70 lat. W tym czasie zagrała ponad 50 ról filmowych i telewizyjnych. Na ekranie zadebiutowała w 1946 roku w pierwszym polskim powojennym filmie – "Zakazanych piosenkach". W ostatnich latach wystąpiła w tak głośnych obrazach jak "Pora umierać" czy "Pokłosie"


***

Gustaw Lutkiewicz (zm. 24 lutego) – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Widzowie pamiętają go jako Zygmunta Karabasza z serialu "Złotopolscy" i prezesa spółdzielni mieszkaniowej z serialu "Alternatywy 4". Ostatnimi rolami na dużym ekranie były Barabasz Stary z "Ogniem i mieczem" i profesor Nogacki z "Syzyfowych prac"


***

Bill Paxton (26 lutego) – amerykański aktor i reżyser. Wystąpił w takich filmach jak "Obcy - Decydujące starcie", "Twister" i "Apollo 13". Gwiazda serialu "Trzy na jednego", za który aż trzykrotnie nominowany był do Złotego Globu. 


***

Witold Pyrkosz zm. (22 kwietnia) – wybitny polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Ma na swoim koncie udział w takich produkcjach, jak: "Sami swoi", "Meta", "Vabank". Sławę i uwielbienie ze strony milionów Polaków przyniosły mu występy w popularnych serialach. Grał Franka Wichurę w "Czterech pancernych i psie", Jędrusia Pyzdrę w "Janosiku", Józefa Balceraka w "Alternatywach 4" i Lucjana Mostowiaka w "M jak miłość".


***

Zdzisław Pietrasik (zm. 25 kwietnia) – publicysta kulturalny, krytyk filmowy i teatralny, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Szerokiemu gronu czytelników dał się poznać jako filar działu kulturalnego w tygodniku Polityka, prowadził również bloga Widzi mi się.    


***

Powers Boothe (zm. 14 maja) – amerykański aktor, zdobywca nagrody Emmy. Jego specjalnością były role charyzmatycznych czarnych charakterów. Pamiętne kreacje udało mu się stworzyć m.in. w "Tombstone", "Nagłej śmierci", "Sin City" czy serialu "Deadwood"


***

Chris Cornell (zm. 17 maja) – piosenkarz, instrumentalista, autor tekstów. Wraz z Soundgarden był jednym z prekursorów grunge'u. Artysta miał też drugi zespół - hardrockową supergrupę Audioslave, którą założył z członkami Rage Against the Machine. Utwór "You Know My Name" okazał się najpopularniejszą piosenką w karierze artysty. Cornell otrzymał za niego Satelitę, World Soundtrack Award oraz nominację do Grammy. 


***

Zbigniew Wodecki (zm. 22 maja) – wybitny muzyk i twórca piosenek. Występował między innymi z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Jego niezapomniane przeboje to, oprócz Pszczółki Mai", między innymi "Zacznij od Bacha", "Izolda" i "Chałupy". Jego dyskografię zamyka wydana wspólnie z zespołem Mitch&Mitch płyta "1976: A Space Odessey", która nagrodzona została Fryderykiem 2016 dla najlepszego albumu roku.


***

Roger Moore (zm. 23 maja) – aktor znany najlepiej z ról agenta 007 Jamesa Bonda oraz Simona Templara z serialu "Święty" (1962-1969). W Bonda wcielał się siedmiokrotnie, po raz pierwszy w filmie "Żyj i pozwól umrzeć" (1973), a po raz ostatni w "Zabójczym widoku" (1985). Zagrał też w takich filmach jak m.in. "Dzikie gęsi" (1978), "Quest" (1996), "Spice World" (1997), "Statek miłości" (2002).


***

Adam West (zm. 9 czerwca) – aktor, pamiętny odtwórca tytułowej roli w serialu "Batman" (1966-1968). W trakcie trwającej sześć dekad kariery aktor zagrał w ponad 50 filmach i serialach. W ostatnich latach można go było usłyszeć w kreskówce "Family Guy", gdzie użyczał głosu burmistrzowi Westowi. 


***

John Avildsen (zm. 16 czerwca) – reżyser, operator filmowy. Na swoim koncie miał blisko 30 filmów, lecz miłośnicy kina zapamiętają go głównie jako reżysera "Rocky'ego" (1976) z Sylvestrem Stallone'em (oraz piątej części tegoż cyklu z 1990 roku), dramatu "Wesprzyj się na mnie" (1986) oraz kultowej trylogii trylogii "Karate Kid" (1984-1989). 


***

Mieczysław Kalenik (zm. 16 czerwca) – aktor, najlepiej znany z roli Zbyszka z Bogdańca w filmie "Krzyżacy" (1980). Zagrał też w serialu "Nocach i dniach" (1975), "Lalce" (1977) i "Panu Tadeuszu" (1999). 


***

Michael Nyqvist (zm. 27 czerwca) – jeden z najpopularniejszych szwedzkich aktorów. Jego międzynarodową karierę rozpoczął występ w "Tylko razem" (2000) Lukasa Moodyssona. W 2009 roku wcielił się w postać Mikaela Blomkvista w ekranizacji bestsellerowej trylogii "Millennium". W 2011 roku Nyqvist zagrał głównego złoczyńcę w widowisku "Mission: Impossible - Ghost Protocol". Widzowie pamiętają go również jako rosyjskiego gangstera z filmu "John Wick"


***

Nelsan Ellis (zm. 8 lipca) – aktor, który zdobył popularność barwną rolą Lafayette'a Reynoldsa w serialu HBO "Czysta krew". Zagrał również mniejsze role w "Soliście" i "Służących". Był także pamiętnym Martinem Lutherem Kingiem z "Kamerdynera" oraz Bobbym Byrdem z "Get on Up"

***

Martin Landau (zm. 15 lipca) - aktor, laureat Oscara za rolę w "Edzie Woodzie". Gwiazdor był nominowany do nagrody Akademii jeszcze dwa razy: w 1989 roku za film "Tucker - konstruktor marzeń" i rok później za "Zbrodnie i wykroczenia".***

George A. Romero
(zm. 16 lipca) - legendarny reżyser kina grozy. Już jego debiut "Noc żywych trupów" z 1968 roku odmienił oblicze horrorów o zombie. Inne ważne filmy w jego dorobku to: "Świt żywych trupów", "Szaleńcy" oraz "Martin".


***

Chester Bennington (zm. 20 lipca) - piosenkarz, lider zespołu Linkin Park, występujący także z grupami Dead by Sunrise i Stone Temple Pilots. Miał na koncie kilka epizodów filmowych; wystapił w "Adrenalinie" i "Adrenalinie 2. Pod napięciem" oraz w "Pile VII".


***

John Heard (zm. 21 lipca) – aktor, którego wszyscy pamietamy z roli ojca Kevina mcCallistera w "Kevinie samym w domu". Zagrał główne role w "Sposobie Cuttera" (1981) i "Ludziach-kotach" (1982). Pojawił się na drugim planie w produkcjach "Po godzinach" (1985), "Przebudzenia" (1990), "Oczy węża" (1998). W 1999 roku Heard otrzymał nominację do nagrody Emmy za gościnną rolę w serialu "Rodzina Soprano".


***

Sam Shephard (zm. 27 lipca) – aktor i dramatopisarz. Jego kariera aktorska, pomijając niewielkie i epizodyczne występy, zaczęła się od roli w "Niebiańskich dniach" Terrence'a Malicka w 1978 roku. Później przyszło nagradzane "Zmartwychwstanie" (1980), a wreszcie "Pierwszy krok w kosmos" (1983) Philipa Kaufmana. Napisał 44 sztuk, a "Pogrzebane dziecko" z 1979 roku przyniosło mu Nagrodę Pulitzera. 


***

Jeanne Moreau (zm. 31 lipca) - aktorka, scenarzystka i reżyserka, legenda francuskiego kina. Gwiazda takich słynnych filmów jak "Windą na szafot", "Jules i Jim", "Kochankowie", "Moderato Cantabile" czy "Viva Maria!". W trakcie swojej kariery aktorskiej zagrała w ponad 120 tytułach. Zajmowała się polityką i pomagała młodym scenarzystom w rozwoju kariery. 


***

Andrzej Blumenfeld (zm. 14 sierpnia) – aktor serialowy, teatralny, dubbingowy i filmowy. Związany był z Teatrem Narodowym, radiową Dwójką oraz Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Pamiętamy go z ról w "Pianiście", "Różyczce", "Pułkowniku Kwiatkowskim", seriali "Na wspólnej", "M jak miłość" czy "Drugiej szansy" oraz dubbingu gier "Skyrim", "Wiedźmin 2" i "Uncharted"


***

Janusz Głowacki (zm. 19 sierpnia) – wybitny pisarz, dramaturg i scenarzysta; w świecie kina zadebiutował fabułą filmu Andrzeja Wajdy "Polowanie na muchy", jest także współautorem jednej z najsłynniejszych polskich komedii – "Rejs". Artysta był laureatem wielu prestiżowych wyróżnień literackich; jego najsłynniejszy dramat to "Antygona w Nowym Jorku"


***

Jerry Lewis (zm. 20 sierpnia) – amerykański komik i aktor, gwiazda m.in. "Boeing Boeing", "Króla komedii", "Arizona Dream" oraz "Umrzeć ze śmiechu"; był także reżyserem, producentem i scenarzystą. Zostanie też zapamiętany ze swojej pracy charytatywnej na rzecz Stowarzyszenia Chorych na Dystrofię Mięśni. 


***
Tobe Hooper (zm. 26 sierpnia) - reżyser, autor jednego z najsłynniejszych horrorów w historii kina - "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną". Inne znane tytuły w jego filmografii to "Duch" oraz seriale "Miasteczko Salem" i "Opowieści z krypty".


***

Harry Dean Stanton (zm. 15 września) – aktor znany m.in. z ról w "Obcym - 8. pasażerze Nostromo", "Ucieczce z Nowego Jorku", "Zielonej mili". Regularnie współpracował z Davidem Lynchem, u którego wystąpił m.in. w "Dzikości serca", "Twin Peaks: Ogniu krocz za mną", "Prostej historii" i "Inland Empire". Ostatnio mogliśmy oglądać go w nowym sezonie "Twin Peaks"


***

Grzegorz Królikiewicz (zm. 21 września) – wybitny polski reżyser, scenarzysta i teoretyk sztuki filmowej. Jego fabularny debiut, kontrowersyjny "Na wylot" z 1972 roku, odbił się szerokim echem wśród publiczności i krytyków. Rozpoczął również drogę jednego z najbardziej awangardowych i oryginalnych formalnie filmowców. "Przypadek Pekosińskiego" z 1993 roku przyniósł mu gdyńskie Złote Lwy. Jego ostatnim filmem były "Sąsiady" z 2014 r. 


***

Hugh Hefner (zm. 27 września) – legendarny założyciel "Playboya"; przez magazyn "Time" nazwany kiedyś "prorokiem pop hedonizmu". Miał również na koncie szereg występów przed kamerą. Na ekranie pojawiał się zazwyczaj, wcielając się w samego siebie. W 2009 roku otrzymał nominację do Złotej Maliny za drugoplanowy występ w komedii "Miss marca"


***

Wiesław Michnikowski (zm. 29 września) – wybitny polski aktor teatralny, kabaretowy i filmowy. Pamiętamy go m.in. z ról w "Wojnie domowej", "Czterech pancernych i psa", "Hallo Szpicbródki, czyli ostatniego występu króla kasiarzy", a także z wybitnej kreacji Jej Ekscelencji w "Seksmisji". Nie zapomnimy także jego występów z Kabaretu Starszych Panów, gdzie wykonywał takie przeboje, jak "Wesołe jest życie staruszka" czy "Addio pomidory".


***

Władysław Kowalski (zm. 29 października) – ceniony aktor filmowy i teatralny. W trakcie trwającej ponad pół wieku kariery współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim i Wojciechem Hasem. Wystąpił m.in. w takich filmach jak: "Kanał", "Szpital przemienienia", "Dreszcze", "Medium", "Podwójne życie Weroniki", "Katyń" i "Bogowie". Po raz ostatni pojawił się na ekranie w 2015 roku w "Paniach Dulskich"