Żegnamy ludzi kina, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/%C5%BBegnamy+ludzi+kina%2C+kt%C3%B3rzy+odeszli+w+ci%C4%85gu+ostatnich+12+miesi%C4%99cy-144358
Żegnamy ludzi kina, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy
źródło: Getty Images
autor: NurPhoto
Dziś 1 listopada, dzień Wszystkich Świętych. W redakcyjnym gronie wspominamy z tej okazji zmarłych ludzi kina. Choć – ze zrozumiałych względów – brakuje na niej wielu nazwisk, żegnamy dziś wszystkich. Liczymy, że się do nas przyłączycie i razem nie pozwolimy o nich zapomnieć.

***


Fernando Solanas (zm. 6 listopada 2020) – argentyński reżyser i scenarzysta, polityk. Zadebiutował dokumentem "La Hora de los Hornos", który nakręcił wraz z Octavio Getino. Ponadczterogodzinny film pokazujący neokolonializm i przemoc w Ameryce Południowej spotkał się z dobrym odbiorem za granicą, w Argentynie został jednak zakazany. Jego najbardziej znane filmy – "Chmura", "Południe" czy "Podróż" – prezentowane były na festiwalach w Cannes i Wenecji.


***

Halina Kwiatkowska (zm. 13 listopada 2020) – krakowska aktorka filmowa i teatralna, pisarka. W kinie pojawiła się po raz pierwszy w "Popiele i diamencie" Andrzeja Wajdy. Później w jej filmografii znalazły się takie filmy jak: "Lalka" Wojciecha Jerzego Hasa (rola Baronowej Krzeszowskiej), "Oszołomienie" czy – pod koniec kariery – niemieckie "A na koniec przyszli turyści", gdzie zagrała Zofię Krzemińską. W trakcie swojej długiej kariery Kwiatkowska była wykładowczynią na krakowskiej PWST, pisała sztuki teatralne, a także książki: m.in. "Wielkiego kolegę", "Nie ma takiej świętej" i "Porachunki z pamięcią". Za swoje zasługi dla polskiej kultury ostała odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis.


***

Diego Maradona (zm. 25 listopada 2020) – legendarny argentyński piłkarz. Był bohaterem kilkunastu cenionych i nagradzanych dokumentów. "Maradona – złoty chłopak" Jeana Christophe'a Rose'a to nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej, rzetelna analiza życia prywatnego i boiskowej kariery Maradony. Kontrowersyjny "Maradona by Kusturica" Emira Kusturicy to autorskie spojrzenie na fenomen piłkarza – krytykowane często za zbyt stronniczą optykę reżysera. "Diego" autorstwa wybitnego dokumentalisty Asifa Kapadii to najlepszy jak dotąd film o Maradonie.


***

Daria Nicolodi (zm. 26 listopada 2020) – włoska aktorka i scenarzystka. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1970 roku, grając w filmie "Ludzie przeciwko sobie" w reżyserii Francesca Rosiego.W 1974 roku poznała Daria Argento, z którym połączył ją długotrwały romans. Nicolodi była muzą i współpracowniczką reżysera. Zagrała w szeregu jego filmów. Były to "Głęboka czerwień" (1975), "Inferno" (1980), "Ciemności" (1982), "Fenomeny" (1985) i "Opera" (1987). Była też pomysłodawczynią i współscenarzystką legendarnych "Odgłosów" ("Suspiria", 1977). W 2007 zagrała jeszcze – u boku swojej córki - w "Matce łez" (2007), która kontynuowała wątki z "Odgłosów" i "Inferno".


***

David Prowse (zm. 28 listopada 2020) – aktor filmowy. Świat kojarzy go przede wszystkim z roli czarnego charakteru w oryginalnej trylogii "Gwiezdnych wojen" Dartha Vadera. To on właśnie krył się pod kostiumem postaci. Trzykrotnie Prowse wkładał kostium potwora Frankensteina. Było to w filmach: "Casino Royale", "Horror Frankensteina" i "Frankenstein i potwór z piekła". W Wielkiej Brytanii był również doskonale znany jako Green Cross Code Man. Był to superbohater z przygotowywanych przez władze brytyjskie serii filmików i reklam edukacyjnych, który uczył dzieci, jak prawidłowo przechodzić przez ulicę.


***

Hugh Keays-Byrne (zm. 2 grudnia 2020) – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Artystyczną karierę rozpoczął od występów w prestiżowym Royal Shakespeare Company. Największą popularność przyniosły mu jednak role w postapokaliptycznych filmach akcji "Mad Max" oraz "Mad Max: Na drodze gniewu". Za udział w tym ostatnim otrzymał nominację do MTV Movie Award w kategorii "Najlepszy ekranowy złoczyńca".


***

Katarzyna Łaniewska (zm. 7 grudnia 2020) – polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. W kinie jej najbardziej rozpoznawalną rolą była pani Solska z cyklu komediowego "Kogel-mogel". Mały ekran podbiła za sprawą występu w serialu "Plebania", w którym wcieliła się w Józefinę Lasek.


***

Kim Ki-duk (zm. 11 grudnia 2020) – wielokrotnie nagradzany koreański reżyser słynący z łączenia na ekranie obrazów brutalnej przemocy z elementami duchowości. Twórca m.in. takich filmów jak "Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna" (2003), "Pusty dom" (2004), "Samarytanka" (2004), "Łuk" (2005), "Arirang" (2011) oraz "Pieta" (2012).


***

John Le Carre (zm. 12 grudnia 2020) – ceniony brytyjski autor powieści szpiegowskich, które sprzedały się na całym świecie w 60 milionach egzemplarzy. Jego książki były wielokrotnie ekranizowane, zarówno na dużym, jak i małym ekranie. Do najsłynniejszych ekranizacji Le Carre'a należą: "Szpieg, który przyszedł z zimnej strefy" (1965), "Wierny ogrodnik" (2005), "Szpieg" (2011) oraz "Nocny recepcjonista" (2016).


***

Hanna Stankówna (zm. 14 grudnia 2020) – aktorka teatralna i filmowa. W toku swojej kariery zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach. Widzowie pamiętają ją m.in. z komedii "Seksmisja" (1983) Juliusza Machulskiego, gdzie zagrała doktor Teklę, szefową Genetix. Oprócz tego w jej filmografii znalazły się m.in. "Samotność we dwoje" (1968), "Trędowata" (1976) czy "Parę osób, mały czas" (2005). Występowała także w wielu popularnych serialach, m.in. "07 zgłoś się", "Jan Serce", "Panna z mokrą głową", "Barwy szczęścia" czy "Na Wspólnej", gdzie wcielała się w postać Ludwiki Sobczak.


***

Piotr Machalica (14 grudnia 2020) – aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Na wielkim ekranie zadebiutował w "Rycerzu" Lecha Majewskiego. Znamy go z występów takich filmach, jak "Sztuka kochania (1989)Sztuka kochania", "Zabij mnie, glino" Jacka Bromskiego, "Dekalog VI" i "Dekalog IX" Krzysztofa Kieślowskiego, "Nic śmiesznego", "Dzień świra", "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego. Sympatię publiczności zaskarbił sobie także rolami w serialach, m.in. "Złotopolskich", "Ekstradycji 3" czy "Prosto w serce". Przez ponad 20 lat był związany z Teatrem im. Zygmunta Huebnera. Mogliśmy też oglądać go na deskach Teatru Polonia, Teatru 6. piętro czy Och-Teatru.


***

Jeremy Bulloch (zm. 17 grudnia 2020) – aktor filmowy i telewizyjny. Największą sławę przyniosła mu rola Boby Fetta w oryginalnej trylogii "Gwiezdnych wojen". Miał regularne w role w "Billy Bunter of Greyfriars School", "The Newcomers" i "Agony". Wystąpił w kilku odcinkach serii "Doktor Who" oraz "Robin z Sherwood". Zagrał też w kilku filmach o Jamesie Bondzie, wcielając się w Smithersa, asystenta Q ("Tylko dla twoich oczu", "Ośmiorniczka").


***

Lee Wallace (zm. 20 grudnia 2020) – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Wyspecjalizował się w epizodach i rolach drugoplanowych. Mogliśmy zobaczyć go w takich filmach jak "Klute", "Szeregowiec Benjamin" czy "Batman".


***

Tanya Roberts (zm. 4 stycznia 2021) – amerykańska aktorka, modelka i producentka. Zadebiutowała w horrorze "Ostatnia ofiara". Najważniejszą kinową rolą w jej karierze był występ w roli dziewczyny bonda w widowisku "Zabójczy widok" z Rogerem Moore'em wcielającym się po raz ostatni w agenta 007. W 1980 roku wystąpiła piątym sezonie serialu "Aniołki Charliego". W latach 90. zagrała w serialu "Różowe lata 70." jako Midge Pinciotti, matka Donny.


***

Michael Apted (zm. 7 stycznia 2021) – wybitny brytyjski dokumentalista oraz reżyser i producent filmów fabularnych. Studiował historię i prawo, a do świata kina trafił poprzez pracę w telewizji – zaczynał jako stażysta i researcher na antenie brytyjskiej Granady. Nakręcił m.in. kultowy "Gwiezdny pył" z Davidem Bowiem, oscarową "Córkę górnika" z laureatką nagrody Akademii Sissy Spacek w tytułowej roli, docenione przez krytykę "Goryle we mgle" z wybitną rolą Sigourney Weaver, a także "Świat to za mało", czyli 19. film o przygodach Jamesa Bonda.


***

Marion Ramsey (zm. 7 stycznia 2021) – aktorka i piosenkarka. Karierę rozpoczynała na deskach Broadwayu. W 1984 świat poznał ja jako sympatyczną policjantkę o charakterystycznym piskliwym głosie w "Akademii Policyjnej". Swoją rolę powtarzała w kolejnych częściach serii. Ramsey użyczała także głosu w serialu animowanym "Rodzina Addamsów".


***

Henryk Jerzy Chmielewski (zm. 22 stycznia 2021) – polski grafik, rysownik i publicysta lepiej znany pod pseudonimem Papcio Chmiel. Żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Był autorem kontynuacji serii komiksowej "Sierżant King z królewskiej konnicy" (1947) oraz autorskich komiksów "Półrocze bumelanta" (1951) i "Witek sprytek" (1955–1956). Największą sławę przyniosła Chmielewskiemu seria "Tytus, Romek i ATomek", którą zaczął tworzyć w 1957 roku. Seria rozeszła się w łącznym nakładzie 11 mln egzemplarzy.


***

Hal Holbrook (zm. 23 stycznia 2021) – amerykański aktor znany najlepiej z występu w filmie "Wszyscy ludzie prezydenta" (1976), w którym wcielił się w postać informatora znanego jako "Głębokie Gardło". W 2008 roku otrzymał nominację do Oscara za drugoplanową rolę we "Wszystko za życie" (2007). Na koncie miał również udział w tak słynnych serialach, jak "Synowie Anarchii", "Kości", "Chirurdzy" i "Rodzina Soprano".


***

Larry King (zm. 23 stycznia 2021) – legenda amerykańskiej telewizji. Przez ćwierć wieku prowadził program w CNN, w którym rozmawiał z największymi osobistościami świata polityki i show-biznesu. Użyczył głosu m.in. w trzech częściach "Shreka" oraz serialu "Wodogrzmoty Małe".


***

Cloris Leachman (zm. 27 stycznia 2021) – amerykańska aktorka i komiczka, laureatka Oscara za "Ostatni seans filmowy" (1971), a także rekordowych ośmiu statuetek oraz 22 nominacji do nagrody Emmy, m.in. za występ w serialu "Mary Tyler Moore". W jej bogatej filmografii można także znaleźć takie głośne tytuły, jak "Butch Cassidy i Sundance Kid" (1969), "Młody Frankenstein" (1974), "Stalowy gigant" (1999) oraz serial "Zwariowany świat Malcolma".


***

Ryszard Kotys (zm. 27 stycznia 2021) – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Miał na koncie role w filmach Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Piotra Szulkina, Juliusza Machulskiego i Wojciecha Jerzego Hasa. Największą popularność przyniosła mu jednak rola Mariana Paździocha w serialu komediowym "Świat według Kiepskich", w którym występował przez dwie dekady.


***

Cicely Tyson (zm. 28 stycznia 2021) – amerykańska aktorka znana m.in. z filmu "Służące" oraz serialu "Sposób na morderstwo". Była pierwszą Afroamerykanką, która zdobyła nagrodę Emmy. W 1973 otrzymała nominację do Oscara w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa" za występ w filmie "Sounder" (1972). W 2018 roku zdobyła honorowego Oscara za całokształt twórczości.


***

Christopher Plummer (zm. 5 lutego 2021) – kanadyjski aktor filmowy i teatralny. Jego przygoda z aktorstwem rozpoczęła się już w licealnym teatrze, zaś profesjonalną karierę teatralną rozpoczął w latach 50. Przełomem okazała się rola u Sidneya Lumeta w "Zostać gwiazdą". Po oscarowych "Dźwiękach muzyki" i roli kapitana Johna Von Trappa Plummer stał się gwiazdą kina. Przez kolejne 75 lat wystąpił w ponad stu filmach. Były wśród nich takie obrazy, jak "Bitwa o Anglię", "12 małp", "Piękny umysł", "Człowiek, który chciał być królem", "Informator", "Na noże" czy "Aleksander".


***

Krzysztof Kowalewski (zm. 6 lutego 2021) – polski aktor filmowy i teatralny. W 1960 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W tym samym roku Kowalewski zadebiutował na wielkim ekranie, wcielając się w epizodyczną rolę w megahicie "Krzyżacy". W 1974 roku Krzysztof Kowalewski zwrócił uwagę widowni jako Roch Kowalski w nominowanym do Oscara "Potopie". Ćwierć wieku później zagrał mistrza fortelów Onufrego Zagłobę w "Ogniem i mieczem". Inne znane produkcje z udziałem artysty to m.in.: "Wyjście awaryjne", "Zmiennicy" i "Daleko od noszy".


***

Jean Claude-Carriere (zm.8 lutego 2021) – francuski scenarzysta, pisarz i dramaturg. W trakcie trwającej ponad pół wieku kariery współpracował z najwybitniejszymi reżyserami światowego kina. Do najsłynniejszych filmów, przy których pracował, należą m.in. "Piękność dnia", "Dyskretny urok burżuazji", "Mroczny przedmiot pożądania", "Blaszany bębenek", "Danton" oraz "Nieznośna lekkość bytu". Zdobył m.in. dwa Oscary, dwie nagrody BAFTA oraz Europejską Nagrodę Filmową.


***

Alicja Helman (zm. 24 lutego 2021) – polska teoretyczka i historyczka filmu, eseistka oraz tłumaczka. W latach 1955-1973 pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, była kierownikiem Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Literatury i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1973-1986) i Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (od 1986). Kierownik Katedry Teorii Filmu w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, a następnie jego dyrektor.


***

Yaphet Kotto (zm. 15 marca 2021) – amerykański aktor. Zapisał się w historii kina jako pierwszy czarnoskóry aktor grający głównego przeciwnika Jamesa Bonda: doktora Kanangę w "Żyj i pozwól umrzeć" (1973). Grał też w takich filmach jak m.in. "Obcy: Ósmy pasażer Nostromo" (1979), "Więzień Brubaker" (1980), "Uciekinier" (1987) i "Zdążyć przed północą" (1988).


***

George Segal (zm. 23 marca 2021) – amerykański aktor i muzyk. W 1956 roku zaczął występować na deskach teatru. Jego kariera zaczęła nabierać tempa po występie w filmie wojennym "Król szczurów". Szczyt jego popularności przypadł na lata 70., kiedy był gwiazdą komedii. Pojawił się w takich filmach jak: "Puchacz i kotka", "Diamentowa gorączka", "Księżna i błotny lis" oraz "Dick i Jane". Choć najbardziej znany był z ról komediowych, to jego aktorskie możliwości były dużo większe. Za występ w "Kto się boi Virginii Woolf?" zdobył nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego.


***

Bertrand Tavernier (zm. 25 marca 2021) – francuski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Po ukończeniu liceum został asystentem Jean-Pierre'a Melville'a na planie filmu "Ksiądz Leon Morin". Już jego pełnometrażowy debiut nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie – "Zegarmistrz od świętego Pawła" – stał się artystycznym przebojem. Jego drugi film "Niech się zacznie zabawa" przyniósł mu dwie statuetki Cezarów – za reżyserię i scenariusz. W 1984 roku zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes za "Niedzielę na wsi". Obraz otrzymał również nominację do nagrody BAFTA. W 1995 roku jego "Przynęta" wygrała festiwal w Berlinie.


***

Krzysztof Krawczyk (zm. 5 kwietnia 2021) – polski piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i twórca niezapomnianych hitów. Od 1963 roku śpiewał w zespole Trubadurzy, a w 1976 rozpoczął karierę solową. Nagrał m.in. takie przeboje jak "Parostatek", "Pamiętam ciebie z tamtych lat", "Mój przyjacielu" i "Bo jesteś ty". 


***

Richard Rush (zm. 8 kwietnia 2021) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Dwukrotnie nominowano go do Oscara – za reżyserię i scenariusz filmu "Kaskader z przypadku" (1980). Ponadto nakręcił takie filmy jak "Aniołowie piekieł" (1967), "Szaleni detektywi" (1974) i "Barwy nocy" (1994).


***

DMX (zm. 9 kwietnia 2021) – raper, aktor i producent filmowy, któremu popularność przyniosły płyty "Flesh of My Flesh, Blood of My Blood" oraz "... And Then There Was X". Zagrał m.in. w wyreżyserowanych Andrzeja Bartkowiaka filmach "Romeo musi umrzeć" (2000) i "Od kołyski aż po grób" (2003), gdzie towarzyszył mu Jet Li


***
 
Anthony Powell (zm. 18 kwietnia 2021) – brytyjski kostiumograf, trzykrotny laureat Oscara za najlepsze kostiumy do filmów "Podróże z moją ciotką" (1972), "Śmierć na Nilu" (1978) i "Tess" (1979). Pracował też przy takich tytułach jak m.in. "Indiana Jones i Świątynia Zagłady" (1984), "Piraci" (1986), "Hook" (1991) i "101 dalmatyńczyków" (1996).


***

Olympia Dukakis (zm. 1 maja 2021) – amerykańska aktorka. Laureatka Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za występ w filmie "Wpływ księżyca" (1987), kilkakrotnie nominowana do nagród Emmy. Znana m.in. z takich produkcji jak "I kto to mówi" (1989) oraz "Stalowe magnolie" (1989). 


***

Bronisław Cieślak (zm. 2 maja 2021) – polski aktor, dziennikarz i polityk. Najbardziej znany jako odtwórca roli porucznika Sławomira Borewicza w serialu "07 zgłoś się" (1976-1987). Grał też m.in. w serialu "Malanowski & Partnerzy" (2008-2016). W latach 1971-1990 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a w latach 1997–2005 posłem z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej.


***

Charles Grodin (zm. 18 maja 2021) – amerykański aktor, scenarzysta, prezenter telewizyjny i komik znany z takich filmów, jak m.in. "Kid złamane serce" (1972), "Zdążyć przed północą" (1988) czy "Beethoven" (1992). Regularnie gościł w programach "Saturday Night Live", "The Tonight Show" Johnny'ego Carsona i "Late Night With David Letterman". 


***

Benoît Sokal (zm. 28 maja 2021) – belgijski twórca komiksów i grafiki do gier komputerowych. Współpracował ze studiem Microïds, dla którego projektował grafikę m.in. do "Amerzone" (1999) czy gier z serii "Syberia". Był twórcą serii komiksowej "Inspektor Canardo".


***

Ned Beatty (zm. 13 czerwca 2021) – amerykański aktor, nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Sieć" (1976) Sidneya Lumeta. W jego filmografii są m.in. "Uwolnienie" (1972), "Nashville" (1975), "Wszyscy ludzie prezydenta" (1976), "Superman" (1978), "Strzelec" (2007) i "Toy Story 3" (2010). 



***

Richard Donner (zm. 5 lipca 2021) – amerykański reżyser i producent, twórca takich hitów, jak "Superman" z Christopherem Reeve'em, "Omen", "Goonies" czy seria "Zabójcza broń”. Karierę reżyserską zaczynał od kręcenia reklam, a następnie znanych seriali telewizyjnych, takich jak: "Strefa mroku", "Ścigany", "Ulice San Francisco", "Kojak" czy "Perry Mason". 


***

Shin'ichi Chiba (zm. 19 sierpnia 2021) – na świecie znany jako Sonny Chiba, aktor, kaskader, choreograf sztuk walki. W całej karierze Chiba zagrał ponad 120 ról. Świat zachwycił się nim w latach 70. w filmie "Uliczny wojownik". Inne ważne role w jego karierze to "Jitsuroku Andô Noboru kyôdô-den: Rekka", "Battle Royale II: Requiem" oraz "Shogun’s Samurai” oraz "Kill Bill Vol. 1”. 


***

Charlie Watts (zm. 24 sierpnia 2021) – brytyjski perkusista legendarnej grupy Rolling Stones. Od 1989 roku członek rock and rollowej Galerii Sław. Uważany za jednego z najwybitniejszych perkusistów wszech czasów. 



***

Jean-Paul Belmondo (zm. 6 września 2021) – legenda francuskiego kina i aktor znany z takich filmów jak "Do utraty tchu" czy "Szalony Piotruś" Jeana-Luca Godarda. Był jednym z najpopularniejszych europejskich aktorów lat 60. i 70 oraz twarzą Nowej Fali. Miał okazję grać nie tylko w filmach Jeana-Luca Godarda (współpracował z nim jeszcze przy "Kobieta jest kobietą" i "Szalonym Piotrusiu"), ale też Françoisa Truffauta ("Syrena z Missisipi"), Claude'a Leloucha ("Mężczyzna, który mi się podoba") czy uwielbianego przez nowofalowców Jeana-Pierre'a Melville'a ("Szpicel"). 


***

Michael Kenneth Williams (zm. 6 września 2021) – amerykański aktor znany z takich seriali jak "Prawo ulicy" i "Zakazane imperium", czy filmów "Wada ukryta" i "Assassin's Creed". Zazwyczaj grywał role drugoplanowe lub epizody. Mogliśmy zobaczyć go w takich filmach jak "Ciemna strona miastaMartina Scorsesego, "Wada ukrytaPaula Thomasa Andersona czy "Droga" na podstawie powieści Cormaca McCarthy’ego.



***

Tomasz Knapik (zm. 6 września 2021) - lektor filmowy, radiowy i telewizyjny. Z wykształcenia był doktorem elektrotechniki, wykładał na Wydziale Transportu PW. Karierę w mediach rozpoczął jeszcze przed maturą w radiowej Rozgłośni Harcerskiej. Później pracował m.in. Polskim Radiu, Telewizji Polskiej oraz stacjach Polsat, TVN24, TVN Turbo, Polonia 1 i Tele 5. Był też lektorem Polskiej Kroniki Filmowej. Na początku lat 90. czytał listy dialogowe do filmów wydawanych na kasetach wideo, w tym wiele klasyków kina akcji. Tomasz Knapik czytał m.in. takie filmy jak "Amerykański ninja", trylogia "Gwiezdne wojny", "Kickboxer", "Cobra", "Nagi instynkt", trylogia "Powrót do przyszłości", "Szczęki", "Terminator", "Terminator 2: Dzień sądu", "Uniwersalny żołnierz" czy "Zaginiony w akcji".

GettyImages-1179098162-5.jpg Getty Images © NurPhoto


***

Wiesław Gołas (zm. 9 września 2021) – polski aktor znany był z ról w takich filmach, jak "Poszukiwany, poszukiwana", "Hydrozagadka" czy "Żona dla Australijczyka". Sympatię widzów przyniosła mu rola Tomasza Czereśniaka w popularnym serialu "Czterej pancerni i pies”. W czasie trwającej 40 lat kariery Wiesław Gołas współpracował z największymi polskimi reżyserami, m.in. Andrzejem MunkiemWojciechem Jerzym HasemJerzym Hoffmanem, czy Andrzejem Kondratiukiem ("Hydrozagadka"). Stworzył pamiętne kreacje w komediach Stanisława Barei.


***

Krystyna Kołodziejczyk (zm. 13 września 2021) – polska aktorka, znana zarówno z ról filmowych, jak i telewizyjnych w takich filmach jak "Kogel-mogel" Romana Załuskiego, "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" Stanisława Barei czy "C.K. Dezerterzy" i "Złoto dezerterów" Janusza Majewskiego. Występowała także w popularnych serialach, m.in. "Zmiennikach", "Czterech pancernych i psie”.


***

Norm Macdonald (zm. 14 września 2021) – amerykański komik znany przede wszystkim ze swoich występów w "Saturday Night Live" jako prowadzący segmentu Weekend Update. W kinie pojawiał się głównie w komediach, takich jak "Billy Madison", "Brudna robota", "Duże dzieci", "Zwierzak" czy "Ofiary losu". Macdonald wystąpił również w u Miloša Formana, w "Człowieku z księżyca" i "Skandaliście Larrym Flyntcie".


***

Roger Michell (zm. 22 września 2021) – brytyjski reżyser, twórca takich filmów jak "Zmiana pasa" i "Dzień dobry TV". Największym przebojem w jego karierze była komedia romantyczna "Notting Hill" (1999) z Julią Roberts i Hugh Grantem w rolach głównych. Historia skromnego brytyjskiego księgarza, który zakochuje się w hollywoodzkiej gwieździe, zarobiła na całym świecie ponad 360 milionów dolarów.


***

Halyna Hutchins (zm. 21 października 2021) – ukraińska operatorka filmowa i jedna ze wschodzących gwiazd tego fachu, która na międzynarodowej arenie zadebiutowała horrorem "Darlin". Zginęła na planie westernu "Rust" w wyniku wypadku z użyciem broni filmowej.


***

Ryszard Filipski (zm. 22 października 2021) – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny oraz reżyser. Odtwórca kultowej roli "Hubala". Wystąpił również w "Południku zero" Waldemara Podgórskiego, "PotopieJerzego Hoffmana, "PrzekładańcuAndrzeja Wajdy oraz "PitbulluPatryka Vegi. Wyreżyserowany przez niego "Zamach stanu" zdobył Srebrne Lwy Gdańskie w 1980 roku. 



***

Krzysztof Kiersznowski (zm. 24 października 2021) – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Największą rozpoznawalność przyniosła mu rola "Wąskiego" w filmach "Kiler" i "Kiler-ów 2-óch" w reżyserii Juliusza Machulskiego. W kinie grywał z największymi i u największych, a Sympatię widowni przyniosły Krzysztofowi Kiersznowskiemu występy w serialach. Mogliśmy oglądać go m.in. w "Matkach, żonach i kochankach", "Barwach szczęścia" czy "Blondynce". Rola w filmowej wersji "Statystów" przyniosła mu Orła oraz Złotego Lwa.  



***

Andrzej Zaorski (zm. 31 października 2021) - aktor, satyryk, autor wielu słuchowisk i programów telewizyjnych. W 1964 roku ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Przez wiele lat występował w powieści radiowej "W Jezioranach". W latach 70. był współautorem licznych programów telewizyjnych ("Gallux Show", "Studio Gama") oraz radiowych ("60 minut na godzinę"). W latach 1991-1993 współtworzył program satyryczny "Polskie zoo" parodiujący polską scenę polityczną. Wystąpił m.in. w takich filmach jak "Marysia i Napoleon" (1966), "Małżeństwo z rozsądku" (1966), "Matka królów" (1982), "Baryton" (1984) i "Piłkarski poker" (1988).

GettyImages-1179098162-5.jpg Getty Images © NurPhoto

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones